خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت علوم » راه‌اندازی ارشد و دکتری رشته مطالعات زنان در مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی
 مدرسه عالی علوم انسانی مجتمع آموزش عالی بنت الهدی، رشته مطالعات زنان را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دست تصویب دارد.

به گزارش خانه دکتری به نقل از مرکز خبر حوزه، زن به عنوان موجودی اصیل در آفرینش و نیمی از پیکره جامعه اسلامی همواره در کتاب آسمانی قرآن مورد بحث بوده است. از سویی شرایط عصر حاضر و نقش مهم زنان در جهان امروز، مشکلات و پرسش های مهمی را فراروی زنان نهاده است که پاسخ گویی به آن ها از راه آشنایی علمی با مبانی و مباحث حوزه مطالعات زنان امکان پذیر می باشد.

رشته مطالعات زنان در پی رسیدن به این امر مهم و حساس، در راستای پرداختن به امری که در گذشته مغفول مانده و پاره ای بی عدالتی های تاریخی نسبت به آن اعمال گشته است؛ از یکسو و ازسوی دیگر ضرورت مطالعه و پرداختن به مسائل زنان به دور از جهل، خرافه، التقاط و انحراف با رویکرد تفکر و فرهنگ اسلام ناب محمدی  فعالیت خود را آغاز نموده و پذیرای دانش پژوهان گرامی جهت عضویت در این رشته خواهد بود.

مطالعات زنان به عنوان مجموعه ای از دانش های کاربردی و مورد نیاز در زندگی ، عرصه ای مناسب و در عین حال مهم برای بیان دیدگاه های اسلامی است . چراکه آشنایی با این دانش ها و استفاده از داده های آنها زمینه ساز موفقیت دانش پژوهان و مربیان مسلمان در عرصه تعلیم و تربیت اسلامی خواهد بود.

دانش آموختگان این رشته ضمن کسب آمادگی برای ورود به دوره های بالاتر ، قادر خواهند بود در عرصه های مختلف از جمله تبلیغ معارف اسلامی و مطالعه تخصصی در خصوص زنان و خانواده،تدریس معارف اسلامی و مطالعات و پژوهش های مقدماتی در عرصه تعلیم و تربیت اسلامی به فعالیت بپردازند.

سیاست های آموزشی این رشته شامل موارد زیر است:

-ایجاد زمینه تعالی اخلاقی و معنوی فراگیران؛

-ایجاد توانایی و پرورش نیروهای توانمند در مقابله با دیدگاه های غیر دینی و اقالیم دیگر

-ایجاد توانایی تحقیق، تدریس، تبلیغ از طریق کسب مهارت های لازم؛

-ایجاد توانایی استفاده از متون عربی (فقهی، اصول، کلامی، تفسیری و …)؛

-آشنایی با مباحث تفسیری، فقهی و اصولی مرتبط با مسائل زنان؛

-توجه به نیازهای منطقه ای؛

-اهتمام به آشنایی با مباحث کاربردی ویژه زنان.

همچنین اهداف کلی دوره را می توان در بخش های زیر دسته بندی نمود:

-جذب افراد مستعد از اقصی نقاط جهان جهت تحصیل در رشته مطالعات زنان

– معرفی شخصیت زن مسلمان از دیدگاه اسلام

-تربیت و پرورش کارشناسان دینی در عرصه مسائل زنان و خانواده

-تربیت زنان کارشناس دینی جهت سیاستگذاری، برنامه ریزی و تصدی امور اجرایی بانوان در کشورهای متبوع

-پرورش اساتید و کارشناسان کارآمد، جهت رفع نیازهای کشورهای اسلامی (حوزه ها و دانشگاه ها)

-تربیت افراد مستعد برای ورود به دوره کارشناسی ارشد و دکتری.

خانم تشکری، مدیرگروه مطالعات زنان مدرسه عالی علوم انسانی نیز در گفت وگو با خبرگزاری المصطفی، خاطرنشان کرد: عناوین پیشنهادی مربوط به رشته مطالعات زنان، که رشته ای «میان رشته ای» به شمار می آید، توسط کارشناسان و مشاوران رشته های مختلفی از جمله روان شناسی، جامعه شناسی و… و با حضور کارشناسان معاونت آموزش جامعهالمصطفی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: این رشته در سه مقطع کارشناسی تا دکتری پس از تصویب سرفصل های آموزشی در وزارت علوم، توسط مدرسه عالی علوم انسانی اجرایی خواهد شد.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.