خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت علوم » با مدرک کدام آزمون زبان در مصاحبه دکتری ۱۴۰۰ امتیاز بگیریم؟
مدرک زبان معتبر برای روز آزمون عملی یا مصاحبه کنکور دکتری دارای امتیاز است؛ اما اینکه این مدرک برای شرکت در کدام نوع آزمون زبان باشد نیز اهمیت دارد.

نتایج انتخاب رشته داوطلبان کنکور دکتری ۱۴۰۰ طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور هفته آینده و تا پایان اردیبهشت ماه 1400 اعلام خواهد شد. براین اساس داوطلبانی که در یک یا چند کدرشته محل پذیرفته شدند باید خود را برای شرکت در آزمون عملی یا همان مصاحبه دانشگاه مورد پذیرش آماده کنند.

با در نظر گرفتن اینکه کسب امتیاز بالا از مصاحبه کنکور دکتری، پذیرش در دانشگاه را تضمین می‌کند، یکی از مواردی که در جلسه مصاحبه داوطلبان بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند رتبه و امتیاز قابل توجهی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد داشتن مدرک زبان خارجی معتبر است.

درحقیقت در جلسه آزمون عملی کنکور دکتری، معیار و ملاک‌هایی برای تعیین سطح داوطلبان و پذیرش آن‌ها در دانشگاه مورد سنجش قرار می‌گیرد که تسلط بر زبان خارجی یکی از آنهاست.

این مسئله به اندازه‌ای اهمیت دارد که اگر داوطلب مدرک زبان نداشته باشد و با توجه به بالا بودن امتیاز بقیه ویژگی‌هایش در دانشگاه پذیرفته شود، در طول تحصیل همچنان موظف به ارائه مدرک زبان معتبر خواهد بود و پذیرش، ارائه مدرک زبان را از آن‌ها سلب نمی‌کند.مدرک زبان معتبر را از کجا باید تهیه کرد؟

با توجه به این نیاز داوطلبان معمولا وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد در طول سال چندین نوبت آزمون زبان برگزار می‌کنند که مدارک آن‌ها برای دانشگاه‌ها دارای اعتبار و امتیاز است.

با مدرک کدام آزمون زبان در مصاحبه دکتری ۱۴۰۰ امتیاز بگیریم؟

دو آزمون زبان MSRT (یا MCHE) و تولیمو بعنوان آزمون‌های عمومی تلقی می‌شوند؛ چرا که مدرک آن‌ها مورد تایید تمام دانشگاه‌های کشور اعم از وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد است.

آزمون MSRT 
آزمون MSRT در واقع همان MCHE است که نام آن توسط اداره­ بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم تغییر پیدا کرده است.

این آزمون یک آزمون سنجش سطح زبان است که معاونت دانشجویی وزارت علوم برگزار می‌کند و برای داوطلبان متقاضی اعزام با هزینه‌ شخصی و بورسیه­ خارج از کشور و نیز دکترای داخل وزارت علوم و وزارت بهداشت و نیز داوطلبان دکترای دانشگاه آزاد اسلامی معتبر است.

آزمون MSRT، در مقایسه با امتحانات TOEFL و IELTS، ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

این آزمون به طور معمول ۱۰ بار در سال برگزار می‌شود. اما در ایام کرونا دفعات برگزاری آزمون تغییر کرده است.

آزمون تولیمو
آزمون زبان تولیمو توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می‌شود و در واقع آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی می‌باشد. این آزمون برای داوطلبان دکترای داخل کشور (دانشگاه‌های آزاد و سراسری) معتبر است.

تولیمو نمره­ منفی ندارد و مدت اعتبار مدرک آزمون تولیمو، دو سال پس از برگزاری آزمون است.

آزمون زبان MHLE

کلمه MHLE، مخفف عبارت Ministry Health Language Examination است؛ آزمون زبان دانشجویان مقطع دکتری کلیه رشته‌های دانشگاه های وزارت بهداشت که برای سنجش سطح زبان آنها برگزار می شود. یعنی اگر قصد شرکت در مقطع دکترای تخصصی پزشکی را دارید، بایستی خود را برای شرکت در این آزمون و کسب حداقل نمره اعلامی آماده کنید.

مدرک کسب شده در این آزمون که ۲ سال اعتبار دارد، معمولا در هنگام مصاحبه دکترا و یا پیش از برگزاری آزمون جامع دکترا، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی قابل پذیرش بوده و اعتبار دارد. این آزمون بسیار به آزمون زبان وزارت علوم یعنی MSRT شباهت دارد و سطح آن مشابه آزمون های تافل کاغذی است.

شرکت در آزمون زبان وزارت بهداشت، دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد، اما دقت ویژه‌ای می‌خواهد چرا که مدارک آن‌ها در تمام دانشگاه‌ها مورد پذیرش و امتیاز نیست.

بعنوان مثال مدرک شرکت در آزمون زبان MHLE وزارت بهداشت تنها در زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت مورد قبول است و دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم و حتی دانشگاه آزاد این مدرک را صاحب امتیاز نمی‌دانند.


آزمون UTEPT (زبان دانشگاه تهران)
مدرک آزمون زبان دانشگاه تهران تنها مورد تایید دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم است و دانشگاه‌های وزارت بهداشت یا حتی دانشگاه آزاد نیز این مدرک را نمی‌پذیرند.
آزمون UTEPT ویژه دانشجویان دکتری یا کارشناسی ارشد است و توسط دانشگاه تهران به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان آن برگزار می‌گردد. تمامی دانشجویان دکتری و دانشجویان کارشناسی ارشد پردیس‌های این دانشگاه در صورت دارا نبودن مدرک بین المللی زبان انگلیسی با نمره تعیین شده توسط دانشگاه، موظف به شرکت در آزمون UTEPT و کسب حداقل نمره قبولی (معمولاً شصت از صد) هستند.آزمون زبان انگلیسی EPT
دانشگاه آزاد با توجه به تعدد آزمون‌های زبان انگلیسی و احتمال سردرگمی دانشجویانش، سال‌های متمادی است که به صورت مستقل آزمون زبان انگلیسی EPT را خاص خود برگزار می‌کند.

نام این آزمون که به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان آن برگزار می‌گردد، مخفف English Proficiency Test است. در گذشته داوطلبان آزمون دکتری دانشگاه ازاد اسلامی می‌توانستند در این آزمون شرکت کنند. اما از سال 1398، تنها دانشجویان دکتری امکان شرکت در آزمون را دارند.

دانشگاه‌های سراسری مدرک این آزمون زبان را نمی‌پذیرند.

EPT نمره‌ منفی ندارد و نمره‌ حد نصاب قبولی در آن ۵۰ است. اعتبار آزمون EPT تا ۲ سال پس از برگزاری آزمون است.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.