خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت علوم » پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه کردستان در سال 1400
اطلاعیه پذیرش بدون کنکور دانشجوی دکتری تخصصی در دانشگاه کردستان برای نیمسال اول سال تحصیلی 1400-1401 منتشر شد.

پذیرش دکتری بدون کنکور دانشگاه کردستان در سال 1400

دانشگاه کردستان در راستای اجرای آیین نامه دکتری بدون آزمون از بین برگزیدگان علمی دانشگاه کردستان و سایر دانشگاه‌ها که واجد شرایط عمومی و اختصاصی زیر هستند، در دوره دکتری تخصصی فقط برای سال تحصیلی 1400-1401 دانشجو می‌پذیرد.


شرایط ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه کردستان

۱۔ دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته مورد تقاضا و مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از یکی از دانشگاه‌های داخل کشور

۲- دارا بودن میانگین کل ۱۶ یا بالاتر در مقطع کارشناسی (با میانگین همتراز شده از دوره‌های مذکور طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه)

 ۳- دارا بودن میانگین کل ۱۷ یا بالاتر بدون احتساب نمره پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد

تبصره ۱: دانش‌آموختگان یا دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد با کسب میانگین حداقل 16/66 از احتساب میانگین معدل دوره کارشناسی با ضریب ۱ (به شرط کمتر نبودن معدل دوره کارشناسی از ۱۴) و کارشناسی ارشد با ضریب ۲ می‌توانند در فراخوان پذیرش بدون آزمون دکتری شرکت نمایند. بدیهی است اولویت پذیرش با افرادی است که شرایط بند ۲ و ۳ را دارا می‌باشند.

4- بیش از دو سال از تاریخ فراغت از تحصیل دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نگذشته باشد. لذا داوطلبانی که تا تاریخ 98/6/31 و قبل از آن فارغ‌التحصیل شده باشند، مجاز به شرکت در این فراخوان نمی‌باشند.

5- قبولی در مصاحبه گروه مربوطه

6- متقاضی باید تا تاریخ 1400/6/31 دانش‌آموخته شود.

7- کسب حداقل ۷ امتیاز از ردیف ۱ جدول شماره ۱ آیین نامه (نحوه محاسبه امتیارات پژوهشی)

تبصره ۲: پذیرش افراد مشمول این آیین‌نامه، در همان رشته تحصیلی یا رشته‌های تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد متقاضی، به تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌پذیر است.

تبصره ۳: لازم به ذکر است از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیر دولتی، پیام نور، غیرانتفاعی، آزاداسلامی، جامع علمی کاربردی، مجازی، فرهنگیان، پردیس‌های بین‌الملل (خودگردان) پذیرش بدون آزمون به عمل نمی‌آید. لذا متقاضیان و دانشجویان دانشگاه‌های مذکور از ارسال مدارک جدا خودداری نمایند.نحوه ارائه مقالات با فعالیت‌های علمی برگزیده

١- مقالات ارائه شده طبق جدول شماره ۱ مورد ارزیابی قرار گرفته و باید چاپ شده یا دارای گواهی پذیرش چاپ بوده و مرتبط با پایان‌نامه باشد.

تبصره: منظور از پذیرش مقاله، پذیرش بدون قید و شرط مقاله می‌باشد.

۲- هرگونه ثبت اختراع باید مورد تأیید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران باشد.

۳- برگزیدگان جشنواره‌های علمی معتبر (خوارزمی، فارابی، رازی و یا ابن سینا) باید تأیید دبیرخانه جشنواره را کسب و ارائه نمایند.

۴- برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی باید تأیید دبیرخانه المپیاد را کسب و ارائه نمایند.

۵- مقاله، اختراع و یا کتابی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت که داوطلب در آن، نفر اول باشد و یا نام وی بلافاصله بعد از نام استاد راهنما یا مشاور ذکر شود (نام دانشجو باید اولین نویسنده در لیست دانشجویان باشد) و یا مخترع اصلی اختراع باشد در غیر این صورت به آن امتیازی تعلق نخواهد گرفت.


تذکر: پذیرش داوطلبان حائز شرایط این آیین‌نامه بدون پرداخت شهریه تحصیلی است. بنابراین داوطلبانی که از این طریق پذیرفته می‌شوند در صورت انصراف از تحصیل، ملزم به پرداخت هزینه های آموزش رایگان خواهند بود.

نکات مهم
– دانش‌آموختگان اتباع خارجی و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارج از کشور، مجاز به استفاده از این آیین‌نامه برای ورود بدون آزمون به دوره دکتری نیستند.

– دانش‌آموختگان فقط در صورت دفاع از پایان‌نامه با درجه عالی با بسیار خوب ( نمره ۲۰-۱۹ درجه عالی و نمره 18/99-18 بسیار خوب محسوب می‌شود) موفق به کسب امتیازات مربوطه، مطابق با جدول شماره ۱ خواهند شد.

 – سنوات تحصیل قابل قبول برای امتیازدهی، مطابق با جدول شماره ۲، در مقطع کارشناسی 8 نیمسال و در مقطع کارشناسی ارشد تا ۵ نیمسال دارای امتیاز خواهد بود. در غیر این صورت امتیازی تعلق نمی‌گیرد.

تبصره ۱: داوطلبان رشته‌هایی که سنوات مجاز تحصیل آنها، طبق مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مقطع کارشناسی، ۹ نیمسال و کارشناسی ارشد ناپیوسته، ۵ نیمسال تصویب شده‌اند، امتیازت لازم را مطابق با جدول شماره ۲ اخذ خواهند نمود.

– تغییر رشته و گرایش بعد از قبولی و کسب پذیرش، به هیچ عنوان امکان‌پذیر نخواهد بود.

– مدارک داوطلبان به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد، لذا؛ به داوطلبان توصیه می‌شود با دقت لازم، مفاد آگهی را مطالعه و فقط در صورت دارا بودن شرایط مربوط، نسبت به ثبت‌نام در فراخوان اقدام نمایند.

– ارائه یک نسخه از پایان‌نامه (برای دانش‌آموختگان) و نیز نسخه اصل کلیه مقالات، کتب، تألیفات و سایر فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و اجرایی داوطلب در زمان مصاحبه الزامی است.

– دانشگاه در رد یا قبول تقاضای داوطلبان از اختیارات لازم برخوردار بوده و ملزم به تکمیل ظرفیت دوره دکتری خود نخواهد بود.

– با توجه به اینکه ادامه تحصیل در مقطع دکتری به صورت تمام وقت می‌باشد، داوطلبان شاغل در وزارتخانه‌های سازمان‌ها و نهادهای دولتی باید قبل از ثبت‌نام موافقت کتبی و بدون قید و شرط محل کار خود را مبنی بر ادامه تحصیل کسب نمایند.

– افرادی که در دوره کارشناسی ارشد خود از سهمیه بدون آزمون استفاده کرده‌اند، می‌توانند از این سهمیه در دوره دکتری نیز استفاده نمایند.


فرآیند پذیرش دکتری استعداد درخشان دانشگاه کردستان

١- مدارک واصله پس از بررسی توسط گروه امور حمایت از استعدادهای درخشان دانشگاه کردستان جهت ارزیابی علمی به دانشکده‌ها و از دانشکده‌ها به گروه‌های آموزشی مربوطه ارجاع داده خواهد شد و پس از امتیازدهی به کلیه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی داوطلب بر اساس جداول شماره ۱، ۲ و ۳، که توسط کمیته علمی رشته ذیربط صورت می‌گیرد، داوطلبان حائز شرایط (طبق نظر گروه آموزشی مربوطه) به مصاحبه دعوت می‌شوند. لازم به ذکر است دعوت به مصاحبه به معنی پذیرش نمی‌باشد.

۲- اسامی واجدین شرایط برای شرکت در مصاحبه علمی و تاریخ و محل برگزاری مصاحبه در زمان مقتضی از طریق پایگاه اینترنتی دانشگاه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

٣- داوطلبانی که حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و مصاحبه را مطابق با جداول مربوطه کسب نمایند، به ترتیب امتیاز در اولویت پذیرش قرار خواهند گرفت.

۴- پس از بررسی نهایی، اسامی پذیرفته‌شدگان اولیه در موعد مقرر، از طریق پایگاه اینترنتی دانشگاه اعلام خواهد شد.

پذیرش نهایی و قطعی داوطلبان منحصراً پس از تأیید سازمان سنجش و آموزش کشور و هیئت مرکزی گزینش دانشجو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت خواهد گرفت.مدارک ثبت نام دکتری استعداد درخشان 1400 دانشگاه کردستان

* فرم‌های تکمیل شده تقاضا ( فرم‌های 1،2،3) به طور دقیق و خوانا

* گواهی تایید چاپ پذیرش قطعی مقالات علمی پژوهشی متقاضی (فرم شماره ۴)

* مستندات مربوط به بند ۱-۴ جدول شماره یک شرایط و ضوابط پذیرش اختصاصی پذیرش شامل : گواهی رتبه ۱ (بین ۳ تا ۱۰ نفر) و رتبه ۲ (بیش از ۱۰ نفر) دانشجویان هم‌ورودی و هم‌رشته-گرایش براساس معدل کل بدون احتساب نمره پایان‌نامه ویژه دانشجویان نیمسال چهارم دوره‌های روزانه و شبانه دانشگاه‌های دولتی مراکز استان‌ها

* یک نسخه تصویر شناسنامه و کارت ملی

* یک قطعه عکس که مشخصات داوطلب در آن پشت نویسی شده باشد (الصاق بر روی فرم تقاضانامه)

*تصویر مدرک نمایانگر وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان ذکور

* تصویر گواهینامه و ریز نمرات در دوره کارشناسی ارشد که نمره پایان‌نامه حتما در آن درج شده باشد. معدل دوره کارشناسی ارشد بدون احتساب نمره پایان‌نامه و ذکر نمره پایان‌نامه ( در صورت دفاع) باید ارائه شود. (ارائه نمره پایان نامه برای دانشجویان سال آخر که تا 1400/6/31 دانش‌آموخته می‌شوند الزامی نیست).

* تصویر گواهینامه و ریزنمرات در دوره کارشناسی

* معرفی‌نامه از دبیرخانه المپیاد دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد (برای دانشجویان المپیادی)

* معرفی‌نامه از دبیرخانه جشنواره‌های معتبر علمی خوارزمی، فارابی، رازی و ابن سینا ( برای برگزیدگان جشنواره ها در مقطع کارشناسی ارشد)

* تصویر کامل کلیه مقالات علمی ترویجی، علمی پژوهشی، ISI و ISC که منتشر شده باشد. در صورت انتشار مقاله، تصویر جلد مجله حتما ضمیمه شود)

* تصویر کلیه مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها، کلید تألیفات، کتب و فعالیت‌های پژوهشی داوطلب

* گواهی پذیرش چاپ مقاله برای آن دسته از مقالاتی که در زمان تقاضا به چاپ نرسیده باشند (نسخه کامل مقاله نیز ضمیمه شود).

* گواهی اعتبار درجه علمی – ترویجی، علمی – پژوهشی، ISI ،ISC، مجلات داخلی و خارجی که مقالات متقاضی در آن چاپ شده و یا خواهد شد.

* متقاضیانی که پس از بررسی پرونده، جهت مصاحبه دعوت خواهند شد بایستی همانند داوطلبان شرکت کننده در کنکور و معرفی شده از طرف سازمان سنجش و آموزش کشور جهت مصاحبه، هزینه تعیین شده را به شماره حسابی که اعلام خواهد شد واریز نموده و یک نسخه از فیش واریزی را هنگام مراجعه جهت مصاحبه ارایه نمایند.


زمان ثبت نام دکتری بدون کنکور

مهلت ارسال مدارک حداکثر تا پایان وقت اداری روز 1400/01/31 خواهد بود.

به مدارک ناقص و یا ارسال شده بعد از مهلت مقرر، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

زمان و مکان برگزاری مصاحبه در زمان مقتضی به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 داوطلبان حائز شرایط می‌توانند فرم‌های تکمیل شده ثبت‌نام و سایر مدارک مورد نیاز را در پاکت در بسته با پست پیشتاز، به آدرس دانشگاه ارسال نموده و رسید پستی آن را جهت پیگیری‌های احتمالی نزد خود نگه دارند. تحویل مدارک به صورت حضوری نیز برای داوطلبان امکان‌پذیر است (تحویل فقط به دبیرخانه آموزش کل دانشگاه کردستان). لذا توصیه می‌گردد چنانچه داوطلبان تصمیم به ارسال مدارک از طریق پست را دارند می‌بایست یک هفته قبل از تاریخ مذکور اقدام فرمایند.به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.