خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت علوم » سکوت مسئولان در برابر مسئله تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۰
بسیاری از مسئولانی که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تقلب در کنکور‌های سراسری سال ۹۹ معترض بودند، حال که نوبت به کنکور‌های ۱۴۰۰ رسیده است، برای پیشگیری از تکرار تخلفات گذشته سکوت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، هرچه به زمان برگزاری کنکور دکتری ۱۴۰۰ نزدیک‌تر می‌شویم، زمزمه‌ها و صبحت‌های بیشتری را مبنی بر تعویق یا عدم تعویق آزمون دکتری ۱۴۰۰ می‌شنویم. تا چند سال قبل هیچگاه کسی درباره زمان برگزاری کنکور اظهار نظر نمی‌کرد و طبق تصمیم سازمان سنجش در تاریخ مقرر همه برای شرکت در کنکور به صف می‌شدند، اما با شیوع ویروس کرونا در کشور و از سال گذشته ورق برگشت.

بی‌مسئولیتی‌هایی که روزهای کرونایی را تلخ‌تر کرد

همگان حواشی و دغدغه‌های کنکور‌های سراسری سال ۹۹ را به خاطر دارند که تا چه اندازه مسئولان دانشگاهی با عدم تصمیم‌گیری صحیح و اطلاع‌رسانی‌های دقیق بر نگرانی‌های روز‌های کرونایی افزوده بودند. در آن طرف هم گروهی طبل عدم تعویق را می‌کوفتند و عده‌ای دیگر با تشکیل کمپین و ارسال نامه به این سازمان و آن وزارتخانه خواهان تعویق کنکور بودند.

بحث تعویق یا عدم تعویق کنکور بین مسئولان هم داغ بود و هرکدام در هر لحظه خبر‌های ضد و نقیضی را نسبت به دیگری اعلام می‌کردند، اما درنهایت این ستاد کرونا بود که با تعیین پروتکل‌های بهداشتی و ابلاغ آن به وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و سازمان سنجش زمان برگزاری کنکور‌های سراسری را نهایی کرد.

عدم رعایت صحیح پروتکل‌ها اعتراض مجلسی‌ها را برانگیخت

کنکور دکتری ۹۹ نهم مردادماه امسال پس از چندین بار تعویق برگزار شد و پس از آن مسئولانی که مخالف برگزاری کنکور در آن روز‌های حساس بودند، وقتی اعتراضات داوطلبان نسبت به رعایت ناقص پروتکل‌های بهداشتی در حوزه‌های امتحانی را دیدند، در مصاحبه و رشته توئیت‌های خود اعلام کردند که در چنین شرایطی نباید کنکور‌های ارشد و سراسری برگزار شود.
سکوت مسئولان در برابر مسئله تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۰
نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان وزارت علوم از جمله افرادی بودند که به حاشیه‌ها دامن می‌زدند و در این بین خود را مسئول‌تر و به‌فکر از دیگران نشان می‌دادند و بعد از برگزاری کنکور دکتری ۹۹ قاطعانه به داوطلبان برای تعویق کنکور‌های ارشد و سراسری دلگرمی می‌دادند. در واقع آن‌ها معتقد بودند که یا باید زمان برگزاری کنکور تغییر کند و یا پروتکل‌های بهداشتی اصلاح و روند نظارت بر اجرای آن‌ها در حوزه‌های امتحانی دقیق‌تر شود.

وقتی آمار ستاد کرونا با صحبت‌های داوطلبان همخوانی نداشت

کنکور ارشد ۱۶ و ۱۷ مردادماه و کنکور سراسری از ۲۹ مرداد تا ۱ شهریورماه سال ۹۹ بدون هیچگونه توجهی به پیام‌ها، اعتراضات و توئیت‌های رنگارنگ نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون برگزار شد و درحالی که وزارت علوم، سازمان سنجش و حتی ستاد کرونا میزان رضایتمندی از برگزاری کنکور را بالای ۹۰ درصد اعلام کردند، اما صحبت‌های داوطلبان و گزارش‌های آن‌ها چیزی جز آن می‌گفت.

خلاصه آنکه داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها از نحوه برگزاری کنکور‌های سال ۹۹ آنچنان که باید راضی نبودند و حتی اگر اعتراضی به پروتکل‌های بهداشتی نداشتند، استرس و نگرانی‌های القایی را بر نتیجه آزمون سرنوشت‌ساز موثر می‌دانستند.

روز از نو روزی از نو

ماجرای کنکور‌های سال ۹۹ گذشت و مجدد به کنکور‌های سال ۱۴۰۰ رسیدیم، اما دیگر خبری از مخالفان و مسئولانی که آن زمان سنگ داوطلبان را بر سینه می‌زدند و جان آن‌ها برایشان اهمیت داشت، نیست. گویا با بسته شدن پرونده کنکور ۹۹ آن‌ها هم تمام توئیت‌ها، مصاحبه‌ها و اطلاع‌رسانی‌های تلگرامی و اینستاگرامی برای عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنکور را در گوشه‌ای از خانه رها کردند.

اکثر داوطلبان خواهان تعویق برگزاری کنکور دکتری امسال هستند

در پیگیری‌های بسیار از نمایندگان مجلس و به ویژه اعضای کمیسیون آموزش دریافتیم که برای کنکور‌های سال جدید هیچ برنامه‌ای ندارند و اگر درخواستی باشد موضوع را پیگیر می‌شوند. درحالی که شنیده‌ها حاکی از آن است که جمعیت بی‌شماری از داوطلبان طی نامه‌ای به نمایندگان مجلس خواهان تعویق برگزاری آزمون دکتری ۱۴۰۰ شدند. طبق نظرسنجی‌های خبرگزاری دانشجو نیز بیش از ۹۷ درصد داوطلبان برگزاری کنکور دکتری ۱۴۰۰ در اسفندماه را با توجه به شیوع کرونای انگلیسی در کشور مناسب نمی‌دانند.

یکی از معترضان به عدم تعویق برگزاری کنکور دکتری به خبرگزاری دانشجو، اعلام کرد: شنیده شده که طبق قوانین برگزاری دو کنکور در یکسال ممکن نیست و این درحالی است که فاصله زمانی بین دو کنکور دکتری ۹۹ و ۱۴۰۰ تنها حدود ۷ ماه شده است. علاوه بر این اگر داوطلبی نتوانسته باشد در کنکور دکتری ۹۹ نتیجه مطلوبی کسب کند از زمان اعلام نتایج تا شرکت در دوره جدید کنکور دکتری تنها ۵ ماه برای مطالعه فرصت داشته که عادلانه نیست.
سکوت مسئولان در برابر مسئله تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۰
حال باید دید در این مدت زمان اندک باقیمانده تا برگزاری کنکور دکتری ۱۴۰۰ مسئولان چه تصمیمی می‌گیرند. در حال حاضر که با انتشار هر خبر از درخواست داوطلبان برای تعویق کنکور، سازمان سنجش اطلاعیه‌ای منتشر و از نحوه برگزاری تا زمان توزیع کارت ورود به جلسه می‌گوید. آیا مسئولان رای به تعویق آزمون می‌دهند یا پروتکل‌های بهداشتی را سختگیرانه‌تر از کنکور‌های گذشته ابلاغ و نظارت می‌کنند؟


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.