خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت علوم » درخواست بیش از نیمی از داوطلبان برای تعویق آزمون دکتری ۱۴۰۰
با توجه به این که کرونا هنوز قربانی می‌گیرد و با اعلام انجام واکسیناسیون بخش عمده‌ای از جمعیت کشور تا آخر بهار، بسیاری از داوطلبان خواستار تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۰ و برگزاری آن در شرایط ایمن‌تری هستند.

بر اساس نظرسنجی صورت‌گرفته  بیش از ۷۰ درصد داوطلبان خواستار تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۰ و تغییر تاریخ برگزاری به سال ۱۴۰۰ هستند.

طی چند روز گذشته، وزارت بهداشت در خصوص شدت گرفتن بیماری کرونا در اسفندماه بارها هشدار داده تا جایی که موضوع پیک چهارم شیوع کرونا مطرح شده است. به نظر می‌رسد شناسایی افراد مبتلا به کرونای انگلیسی در کشور و فوت یکی از هموطنانمان در اثر ابتلا به این ویروس، به یک نگرانی جدی تبدیل شده است؛ چرا که شدت واگیر کرونای انگلیسی ۳۰ تا ۷۰ درصد بالاتر است و سنین پایین‌تر را بیشتر هدف قرار داده است.

در همین راستا، وزیر بهداشت اظهار داشته است:

آتش پیک کرونا از هر جایی بلند شد، باید بلافاصله این آتش را خاموش کنیم .

همچنین رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز اعلام کرده است که:
هر فرد کرونا مثبت باید در قرنطینه بماند اما ما این قید را گذاشتیم که اگر فردی به کرونای انگلیسی مبتلا شده بود، حتما باید فرد به قرنطینه اجباری که وزارت بهداشت تعیین می‌کند، برود و مدت بیماری خود را در آن محل خاص سپری کند زیرا در این صورت کنترل بیماری راحت تر خواهد بود.

فاطمه زرین آمیزی در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا با اشاره به برگزاری کنکور دکتری ۱۴۰۰ در ۱۵ اسفندماه ۹۹، اظهار داشت: کنکور دکتری ۱۴۰۰ بدون تعویق و در روز جمعه ۱۵ اسفندماه با رقابت ۱۸۴ هزار و  ۲۱۳ نفر برگزار می شود.

وی افزود: در کنکور دکتری ۱۴۰۰ از تجربیات به کار گرفته شده در کنکور دکتری ۹۹ در خصوص اعمال پروتکل های بهداشتی بهره می گیریم. 

با توجه به این که تاریخ برگزاری آزمون دکتری ۱۴۰۰ در روز جمعه ۱۵ اسفندماه اعلام شده، مهلت زیادی تا برگزاری این آزمون باقی نمانده است.
اما بی‌توجه به صحبت‌های یادشده و در شرایطی که عزم کشور می‌بایست بر مبارزه با این بیماری و جلوگیری از گسترش آن باشد، سازمان سنجش همچنان بر برگزاری کنکور دکتری در زمان مقرر تأکید می‌کند. این در حالی است که آزمون دکتری با رقابت ۱۸۴ هزار و  ۲۱۳ نفر برگزار خواهد شد و هر یک از این افراد نه تنها خود، بلکه خانواده و نزدیکان خود را در نیز در صورت ابتلا در معرض خطر قرار خواهند داد.

با به تعویق انداختن آزمون و برگزاری آن در شرایط که حداقل بخشی از جامعه واکسن زده و ایمن شده‌اند، می‌تواند در کاهش احتمال ابتلا مؤثر واقع شود. همچنین می‌توان به راهکارهایی همچون برگزاری آزمون در فضای باز فکر کرد.

نکته مهم دیگر این است که تا پیش از سال ۹۹ نتایج کنکور دکتری تا قبل از مهرماه اعلام می‌شد. اما در سال جاری با توجه به تعویق اعلام نتایج در پیِ تعویق برگزاری آزمون، داوطلبانی که در آزمون سال گذشته شرکت کرده‌اند، حق دارند همانند سال‌های گذشته فرصت مناسب جهت مطالعه داشته باشند. بنابراین، از این دیدگاه نیز تعویق آزمون ضروری به نظر می‌رسد.

آیا امیدی به تعویق آزمون دکتری ۱۴۰۰ هست؟

هر چند سخنگوی سنجش از برگزاری قطعی کنکور دکتری سخن می‌گوید، اما در شرایط فعلی کرونایی هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد.

تجربه سال گذشته و اعلام تعویق آزمون تنها چند روز پیش از برگزاری کنکور دکتری ۹۹ نشان می‌دهد که هنوز هم برای تعویق کنکور دکتری می‌توان امیدوار بود. در واقع با توجه به این که شرایط در هنگام برگزاری آزمون بر تصمیم مبنی بر برگزاری یا عدم برگزاری آزمون در زمان مقرر تأثیرگذار است، بنابراین، نزدیکی به زمان برگزاری مانعی برای تعویق آزمون دکتری نیست.

موضوع دیگر این است که علیرغم اصرار سازمان سنجش بر برگزاری کنکور دکتری در نیمه اسفند ماه، این سازمان تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا است و در صورتی که ستاد کرونا تصمیم بر تغییر زمان کنکور دکتری بگیرد، حتماً این اتفاق خواهد افتاد. کما این که سخنگوی سازمان سنجش در صحبت‌های خود اشاره کرده است که:

سازمان سنجش آموزش کشور در زمینه برگزاری کنکور دکتری بر اساس روال قانونی و زمان معین شده آزمون پیش می رود، مگر اینکه مانند کنکور دکتری ۹۹ استثنائات به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ شود.

بنابراین، همچنان با پیگیری تعویق کنکور دکتری از مراجع ذیربط به‌خصوص وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌توان به تعویق امیدوار بود.

اطلاعيه ‌سازمان‌ سنجش‌ درباره کارت آزمون دکتری ۱۴۰۰

نظرات خود را در پایین صفحه درج نمائید.به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود

نظرات :

 1. User Avatar
  مهمان رضا  ـ  در تاریخ : 10 اسفند 1399 21:58
  • 2
  تعویق آزمون دکتری و وکالت 1400
  خدا ازتون نگذره تو این شرایط از جون ما چی میخایین چرا ما رو به قتلگاه مفرستین
 2. User Avatar
  مهمان متین  ـ  در تاریخ : 6 اسفند 1399 20:20
  • 4
  تنها دلیلی که واسه تعویق کنکور دکترا دارم ورود واکسن کرونا به کشور و انجام فرایند واکسیناسیون می باشد. عمده داوطلبان دکترا متاهل بوده ودارای فرزند میباشند و بخشی از فرصت خانواده خود را صرف درس خواندن نموده اند، لذا تعویق باعث نارضایتی خانوادگی میشود اما موضوع مهمتر از نارضایتی ، حفظ سلامتی خانواده است که در قبال حضور سه ساعته در جلسه کنکور در فصل سرما و نبود گردش هوا و پروتکل های ضعیف سنجش( طبق اظهار رییس مجلس در کنکور گذشته) ، به مخاطره می افتد. لذا خواهشمند است تا انجام فرایند واکسیناسیون، جهت حفظ سلامت فرهیختگان جامعه، کنکور دکترا به تعویق بیفتد.
  از داوطلبان خواهشمند است شرایط بحرانی هموطنانمان در خوزستان، فارس و هرمزگان و سی سخت چهارمحال را درک نمایند و فقط به فکر منافع خود نباشیم.
 3. User Avatar
  شریفه قویدل  ـ  در تاریخ : 6 اسفند 1399 16:20
  • 4
  لغو آزمون دکتری
 4. User Avatar
  شیرازی  ـ  در تاریخ : 6 اسفند 1399 14:30
  • 2
  سازمان سنجش امروز فرم خود اظهاری ا رسال کرده . آیا هیچ اهمیتی داده نشده به این همه درخواست تعویق داوطلبان نبوده؟؟؟؟؟؟؟؟
 5. User Avatar
  شیرازی  ـ  در تاریخ : 6 اسفند 1399 13:06
  • 8
  با سلام خدمت مسئولان محترم وزارت بهداشت - وزارت علوم - سازمان سنجش . از طرف عضو کوچکی از داوطلبین آزمون دکتری درخواست دارم با تعویق کنکور 1400 دکتری موافقت نمایید . پیشبرد اهداف یک کشور در گرو سلامتی ذهن و جسم مردمان آن است . پس همگی موظف هستیم در حفظ آن کوشا بوده و به آن به عنوان یک اصل مهم اهمیت دهیم . همه ما وظیفه داریم که به خواسته های یکدیگر احترام بگذاریم . بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار . امیدواریم که این اشعار در کتاب های ما فقط جنبه شعار نداشته باشد و مواقعی چنین ضروری کنار هم بوده و با بی اعتنایی از کنار هم عبور نکنیم .
 6. User Avatar
  اسدی  ـ  در تاریخ : 6 اسفند 1399 01:35
  • 8
  متاسفانه یه دورهمی بزرگ 15 اسفند ماه داریم که نزدیک 180 هزار نفر در کشور مهمون سازمان سنجش و وزارت بهداشت و ستاد کرونا هستند ممنون از مسئولین گرامی بابت این دورهمی بزرگ.
  لطفا برای تعویق کنکور دکتری به خاطر جان خودمان و خانواده مان هم ک شده با امضای این کارزار صدایمان را به گوش مسئولین برسانیم.
  https://www.karzar.net/postponement-of-phd-exam
 7. User Avatar
  زهرا سیافی  ـ  در تاریخ : 6 اسفند 1399 01:26
  • 8
  از ستاد مبارزه با کرونا درخواست میکنیم که به ما به عنوان قشر تحصیل کرده که برای رسیدن به این مرحله هزینه زیادی برای هریک از ما. صرف شده نگاه کنند و از قرار دادن ما و خانواده هایشان در معرض خط بپرهیزند .
 8. User Avatar
  سید  ـ  در تاریخ : 4 اسفند 1399 18:46
  • 10
  سلام؛ بنده بیماری M.S دارم و الآن هم از لحاظ درسی مطالعات خوبی داشته ام و سال پیش هم رتبه ی ۴۱ دکتری کسب کردم و با این حال بین سلامتی (زنده ماندن!) و درس، طبعا سلامتی برایم در اولویت می باشد و مسئولان محترم باید این امر بدیهی را یاد بگیرند حدّاقل در چنین مواقعی که همه ذینفع هستند بایستی طبق اموری مانند همه پرسی پیامکی و... حلّ موضوع کنند. به هر جهت اینجانب مانند خیل عظیم داوطلبان گرامی، طرفدار تعلیق آزمون دکتری تا حصول شرایط مطمئن می باشم.
 9. User Avatar
  مریم توکلی  ـ  در تاریخ : 4 اسفند 1399 18:02
  • 10
  کنکور دکتری که سخت تر از همه کنکور است،
  تست هوش مزخرف و انرژی بر مبنای قبولی هست
  تست های پراکنده که منبع بخصوصی هم ندارد
  همه هم سن بالا هستند
  و کنکوری که فرمالیته هم هست هر دانشگاهی
  هم دوسه نفر. بیشتر دانشجو نمیگیرد
  در مصاحبه کلیشه‌ای که مبنی چاپ کتاب
  و مقاله هست رتبه پایین هم باشی رد میکنند
  چه زجری است در فصل سرماباشد با این کرونا.
 10. User Avatar
  امین  ـ  در تاریخ : 4 اسفند 1399 15:48
  • 15
  تهویه
  تهویه
  تهویه

  تعویق به بهار
  تعویق به بهار
  تعویق به بهار
 11. User Avatar
  مهمان الهام  ـ  در تاریخ : 4 اسفند 1399 08:17
  • 24
  با سلام
  با توجه به عدم رعایت فاصله گذاری در ازمون ها و نبودن تهویه در زمستان خواستار به تعویق افتادن آزمون دکتری تا فصل بهار هستیم
 12. User Avatar
  Majid  ـ  در تاریخ : 4 اسفند 1399 06:06
  • 17
  با سلام و درود
  موافق تعویق دکتری
 13. User Avatar
  خواستار تعویق  ـ  در تاریخ : 3 اسفند 1399 23:20
  • 23
  با سلام
  در بحث کرونا یکی از مسائل اهم، مساله تهویه است؛ و از ان‌جا که تهویه در فصل سرما موفقیت آمیز نیست، لذا به صورت جدی درخواست تعویق کنکور دکتری به فصل بهار رو داریم.
  تشکر / یا علی
 14. User Avatar
  داوطلب  ـ  در تاریخ : 3 اسفند 1399 23:01
  • 21
  عرض سلام و وقت بخیر
  لطفا آزمون دکترا را مانند سایر آزمون های دیگر لغو و به اردیبهشت موکول کنید
 15. User Avatar
  مهمان لیلا  ـ  در تاریخ : 3 اسفند 1399 22:19
  • 19
  ازمون دکتری وکالت باید تعویق شود اسم اینو نمیشه ازمون گذاشت ب کام مرگ کشاندن جوانان هست
 16. User Avatar
  امین  ـ  در تاریخ : 3 اسفند 1399 22:01
  • 18
  سلام
  آزمون تعویق بیافته تا زمانی که واکسیناسیون افراد در معرض خطر و دارای بیماری زمینه‌ای انجام بشه. به فکر افرادی باشیم که عزیزانشون بیماری زمینه‌ای دارند...
  من خودم کاملا آماده‌ی آزمون هستم، ولی مساله اینجاست که آزمون دادن به قیمت در خطر قرار گرفتن جون خودم و عزیزانم رو صد سال سیاه نمیخوام.
  فرستادن ۱۸۰ هزار داوطلب و خانواده‌هاشون به مسلخ خطاست...
  تعویق بندازید آزمون رو لطفا!
  سازمان سنجش مسئول این خون‌ها خواهد بود!!
پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.