خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت علوم » آمادگی مصاحبه آزمون دکتری
آمادگی مصاحبه آزمون دکتری

به گزارش خانه دکتری، با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، مصاحبه‌های دکتری سال جاری قرار است به صورت مجازی برگزار شود و این یعنی مصاحبه‌های 99 با سال‌های قبل تفاوت های زیادی خواهد داشت.

در این مطلب سعی داریم تفاوت های مصاحبه مجازی دکتری با مصاحبه حضوری را بررسی کنیم و سپس راهکارهای کسب آمادگی برای مصاحبه‌های مجازی دکتری را معرفی خواهیم کرد.

برای درک تفاوت های این دو نوع مصاحبه بهتر است مزایا و معایب مصاحبه مجازی دکتری را بررسی کنیم.


مزایای مصاحبه دکتری مجازی

1- عدم نیاز به جابجایی‌های درون شهری و برون‌شهری
از جمله مشکلات بزرگی که همواره پیش روی داوطلبان آزمون دکتری بود، نیاز به سفرهای متعدد برای حضور در مصاحبه دکتری دانشگاه‌های مختلف بود. این کار هم هزینه های متعدد خرید بلیط و رزو محل اقامت را در پی داشت و هم خستگی زیادی برای داوطلبان به همراه می آورد. به گونه ای که رقابت ساکنان آن شهر با دیگر داوطلبان را کمی ناعادلانه می کرد. امسال هم که با توجه به وضعیت کرونایی کشور، قطعاً مسافرت سخت تر خواهد بود.

اما در مصاحبه های مجازی دکتری دیگر چنین مشکلاتی وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت در مصاحبه هر دانشگاهی که دوست دارید شرکت کنید؛ بدون این که نگران سختی های سفر یا هزینه های آن باشید.

2- رفع مشکل همزمانی مصاحبه دانشگاه‌های مختلف
گرچه در سال‌های گذشته هم دانشگاه ها تلاش می کردند، مصاحبه های خود را بدون همزمانی برگزار کنند، اما کسانی که در مصاحبه کدرشته های زیادی شرکت می کردند، همیشه با مشکل تلاقی مصاحبه دکتری دانشگاه های مختلف روبرو بودند. البته گاهی مصاحبه ها دقیقاً در یک روز برگزار نمی شدند، اما برگزاری مصاحبه در دو شهر مختلف در دو روز نزدیک به هم نیز مشکلات زیادی برای حضور به موقع در مصاحبه هر دو دانشگاه در پی داشت.

در مصاحبه های دکتری سال جاری دیگر این مشکل وجود ندارد و حتی در صورتی که مصاحبه دو کدرشته مختلف در یک روز هم برگزار شود، باز هم امکان حضور در آنها برای داوطلبان وجود خواهد داشت.

3- امکان شرکت در مصاحبه کد رشته های بیشتر
با رفع موانع سفری و عدم نیاز به حضور فیزیکی در دانشگاه، داوطلبان می توانند با خیال راحت کدرشته های مختلفی را برای مصاحبه انتخاب نمایند و این به معنای گزینه های بیشتر برای قبولی در دوره دکتری خواهد بود.

4- کاهش اضطراب ناشی از حضور در جلسه مصاحبه دکتری
در سال های گذشته، قرار گرفتن در جلسه مصاحبه دکتری در مقابل چند استاد برای برخی داوطلبانی شرایط مطلوبی نبود و چه بسا که این داوطلبان به دلیل شرایط روانی ایجادشده به خوبی توانمندی خود را نمی توانستند به نمایش بگذارند. حالا با مجازی شدن مصاحبه های دکتری می توانید با تکیه بر مبل منزل خود، در آرامش به سوالات اساتید پاسخ دهید.


معایب برگزاری مجازی مصاحبه های دکتری

1- نبود امکان به‌اشتراک‌گذاری تجربیات
جلسه‌های مصاحبه دکتری، در سالهای گذشته، فرصت خوبی بود تا داوطلبان شرکت‌کننده یکدیگر را ملاقات کنند و تجربه هایشان در مورد دانشگاه های خود، اساتید مطرح آنجا و تجربیات خود از دیگر مصاحبه‌ها را به با دیگر داوطلبان به اشتراک بگذارند.

مصاحبه مجازی دکتری فرصت چنین تجربه ای را به داوطلبان نمی دهد و حس شرکت انفرادی در تمام مصاحبه ها را به دنبال خواهد داشت. از جمله روش هایی که می تواند جبران کننده این مسئله باشد، مطالعه تجربیات مصاحبه داوطلبان دکتری در سالهای گذشته و پیگیری دقیق‌تر خبرها است.

2- حذف تجربه دانشگاه محل تحصیل آینده
پس از برگزاری مصاحبه های دکتری در هر سال، همواره با داوطلبانی روبرو بوده‌ایم که به دنبال تغییر اولویت کدرشته های انتخابی خود بودند. از جمله مهم‌ترین دلایل این اتفاق، تجربه‌های مثبت یا منفی داوطلبان از حضور در دانشگاه های مختلف و ارزیابی بهتر محل تحصیلی آینده خود بود. گاهی دانشجو احساس می کرد که دانشگاهی که اولویت پایینی به آن داده، امکانات پیشرفته‌ای دارد و یا دانشگاهی که اولویت بالاتری برای آن قائل بوده از مشکلات مدیریتی مختلفی رنج می برد که ممکن است بعدا گریبانگیر او شود.

در مصاحبه های مجازی دیگر چنین تجربیاتی فراهم نخواهد شد و داوطلبانی که قبلا در آن دانشگاه تحصیل نکرده اند، تا آخرین لحظه هم تجربه ای از آنجا به دست نخواهند آورد. از این رو بهتر است انتخاب رشته خود را با تحقیق بیشتری انجام دهید.

3- دشواری هماهنگی با دانشگاه ها
هرساله یکی از مشکلات داوطلبان کسب اطلاعات دقیق از زمان برگزاری مصاحبه ها و نحوه ارسال مدارک و مراحل مصاحبه و … بود. از جمله دلایل این امر پاسخگویی تلفنی ضعیف دانشگاه ها و اطلاع رسانی های ناقص در وبسایت آنها بود. اما برگزاری حضوری مصاحبه ها این مزیت را داشت که داوطلب می توانست کمی زودتر در دانشگاه حاضر شوند و یا چند روز قبل به دانشگاه سر بزنند و اطلاعات کاملی دریافت کنند و به این ترتیب استرس وی تا حدی کاهش می‌یافت.

حذف چنین امکانی باعث می شود تا نیاز به اطلاع رسانی‌های اینترنتی و تلفی دانشگاه ها بیشتر احساس شود. امیدواریم دانشگاه ها با توجه به شرایط خاص مصاحبه های سال جاری پاسخگویی های خود را بیشتر و دقیق تر کنند.


آمادگی برای مصاحبه های مجازی دکتری

در این بخش می خواهیم به طور اختصاصی در خصوص برگزاری مجازی مصاحبه های دکتری برایتان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

– تدوین منظم رزومه
هر سال توصیه ما به داوطلبان آزمون دکتری این بود که مدارک خود را برای روز مصاحبه، منظم و دسته بندی‌شده به همراه داشته باشند تا در جلسه مصاحبه به سادگی قابل مشاهده بوده و تاثیر خوبی بر روی مصاحبه کنندگان داشته باشد. امسال این کار باید به صورت مجازی صورت گیرد. از این رو باید مدارک و مستندات خود را به صورتی زیبا و جذاب آماده نمایید.

در هنگام تهیه مدارک حتما از اسکنر یا برنامه های اسکنر گوشی استفاده نمایید تا فایل ایجاد شده به صورت تمیز باشد و کج و کوله نباشد.

می توانید یک فایل فهرست آماده کنید و از این صفحه به هر یک از مدارک لینک بدهید تا به سادگی قابل دسترسی باشند.

– دریافت الکترونیکی توصیه نامه اساتید
مصاحبه مجازی دکتری هر بدی که داشته باشد، خوبی اش این است که گرفتن توصیه نامه از اساتید آسانتر شده است. با توجه به شرایط خاص فعلی نیازی به مراجعه حضوری به اساتید خود نخواهید داشت. از ایشان بخواهید از توصیه نامه خود عکس بگیرند و برایتان بفرستند. از همین حالا می توانید برای این کار اقدام کنید. فعلا اساتید سرشان خلوت‌تر است و فرصت بیشتری برای این کار دارند.

– فراهم کردن اینترنت مناسب
حتما یک شبکه اینترنت خوب برای روز مصاحبه فراهم کنید. اینترتی که هم سرعت بالایی داشته باشد و هم قطع و وصل نشود.

یک روش جایگزین برای اتصال به اینترنت هم می تواند خیال شما را از بابت مشکلات احتمالی اینترنت اولیه راحت کند. مثلاً یک اینترنت ثابت و یک اینترنت همراه.

قطعا اساتید مشکلات اینترنت شما را درک خواهند کرد اما نمی توان تجربه مثبت ناخودآگاه حاصل از یک ارتباط خوب و قوی را هم نادیده گرفت.

– چک کردن ابزار و وسایل مصاحبه مجازی دکتری از قبل
بهتر است از قبل وبکم یا لپتاپ و یا هدفون خود را چک کنید تا همگی سالم باشند. این که در زمان مقرر در جلسه مجازی مصاحبه دکتری با مشکلاتی مانند قطع بودن هدفون مواجه شوید، احتمالاً اثر خوبی بر روی اساتید نخواهد گذاشت. توصیه ما این است که حتی المقدور از یک هدفون باکیفیت استفاده کنید تا در ارتباط برقرار کردن دچار مشکل نشوید.

– بازسازی جلسه مصاحبه و تمرین موقعیت
بهتر است از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید، یک جلسه مصاحبه را برای شما بازسازی کنند. به ویژه اگر تاکنون نیازی به تماس تصویری نداشته‌اید حتما این کار را بکنید. البته شاید نکته جدیدی برایتان نداشته باشد اما تجربه وضعیت قطعا به آرامش شما در جلسه آزمون کمک می کند.

– توجه به ظاهر خود
برگزاری مجازی مصاحبه ها نباید باعث کم شدن توجه شما به ظاهرتان شود. حتما با آراستگی کامل در مصاحبه مجازی دکترا حاضر شوید و حتی بیشتر از مصاحبه های حضوری به ظاهر خود اهمیت دهید. البته پس از شروع مصاحبه حواستان به تصویر اساتید باشد و از درگیری فکری با ظاهر خود بپرهیزید.

– فراهم کردن محیط آرام
برای شرکت در مصاحبه مجازی دکتری، توصیه می کنیم محیطی آرام و بدون سروصدا فراهم کنید. سروصداهای مزاحم علاوه بر این که تمرکز شما را ممکن است از بین ببرد، در مقابل اساتید هم چندان جالب به نظر نخواهد رسید.

البته توجه کنید که برخی سروصداها بخصوص آنهایی که از بیرون منزل ممکن است شنیده شود، خارج از کنترل شماست و اساتید هم حتماً این موضوع را درک خواهند کرد. بنابراین، اگر در هنگام مصاحبه با چنین موضوعی برخورد کردید، اهمیتی ندهید و آرامش خود را حفظ کنید.

– صبر داشته باشید و خوب گوش دهید
البته صبر کردن و شنیدن کامل سوالات اساتید در مصاحبه دکتری و سپس پاسخ دادن همیشه یک اصل است. در جلسات مصاحبه مجازی هم این مورد را مدنظر داشته باشید. چرا که معیارهای قضاوت درخصوص رفتار شما از راه مجازی بسیار محدودتر است و پریدن وسط حرف اساتید ممکن است بیشتر به چشم بیاید.

آیا مصاحبه مجازی دکتری باعث بی عدالتی خواهد شد؟
برخی داوطلبان معتقدند که در مصاحبه مجازی دکتری امکان بررسی سوابق علمی و پژوهشی و نیز ارزیابی داوطلبان به خوبی مهیا نیست و این کار به بی عدالتی در مصاحبه ها منجر خواهد شد. همچنین برخی معتقدند امکان تقلب در مصاحبه مجازی بالا خواهد رفت.


در این جا ذکر چند نکته ضروری است:

1. هنوز جزئیات دقیقی از نحوه ارزیابی در مصاحبه مجازی اعلام نشده است. بنابراین، خیلی زود است که با چنین گمانه زنی هایی خود را مضطرب کنید.

2. هر ساله تعدادی از داوطلبان به فرایند برگزاری مصاحبه دکتری در دانشگاه های مختلف معترض هستند. بنابراین، در حالی که برگزاری حضوری مصاحبه دکتری ضامن دست یافتن به شرایط مطلوب همه داوطلبان نیست، نمی توان انتظار داشت که در مصاحبه مجازی این اتفاق بیفتد.

3. سلامتی مقدم بر همه چیز است! قطعاً این موضوع را قبول دارید. سفر کردن در شرایطی که کرونا گریبانگیر مردم کشور است، سفر کردن به منظور شرکت در مصاحبه دکتری، ریسک ابتلا به بیماری را در داوطلبان بالا خواهد برد. چه بسا که تعدادی از داوطلبان هم از شرکت در مصاحبه صرف نظر کرده و شانس خود را از دست بدهند. بنابراین، برگزاری مجازی مصاحبه دکتری خالی از لطف نیست.

4. با علم به مواردی که بیان شد، ضروری است دانشگاه ها ترتیبی اتخاذ نمایند که امکان تقلب در مصاحبه به حداقل برسد. احراز هویت فردی که قرار است در مصاحبه شرکت کند، قطعاً از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.


پیشنهاداتی برای دانشگاه ها

1- در نظر گرفتن فرصت مجدد برای شرکت در مصاحبه
با توجه به این که شرکت در مصاحبه مجازی دکتری دردسرهای خودش را دارد و بسیاری موارد خارج از کنترل داوطلبان است، ممکن است داوطلبان به دلایلی خارج از اختیار خود نتوانند در مصاحبه شرکت کنند (مانند قطع شدن اینترنت و یا مشکلات نرم افزاری و …). بنابراین، به نظر می رسد در نظر گرفتن فرصت مجدد برای مصاحبه برای جاماندگات ضروری است.

2- برگزاری جلسات آزمایشی اتصال به سامانه مصاحبه مجازی
جهت جلوگیری از اختلالات هنگام برگزاری مصاحبه های دکتری، لازم است فرصتی فراهم شود تا  داوطلبان بتوانند با نحوه اتصال به سامانه و شرکت در مصاحبه دکتری مجازی آشنا شده و به طور عملی آن را آزمایش کنند.به اشتراک بگذارید:
برای اطلاع از اخبار و مطالب جدید در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود