امسال ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۹۷ در ۷ گروه و ۲۴۶ کدرشته امتحانی برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه، شبانه، دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و پردیس های خودگردان صورت گرفت.

ثبت نام آزمون دکتری از 1 تا 7 آذر ماه 1396 انجام شد . مهلت ثبت نام برای شرکت در آزمون دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۹۷ تا شنبه ۱۱ آذر ماه تمدید شد.

برای این دوره ۲۳۳ هزار و ۳۹۱ نفر در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷ ثبت نام کرده اند.

آزمون دکتری سال ۹۷ در گروه علوم انسانی ۶۳ کدرشته، در گروه علوم پایه ۴۶ کدرشته، در گروه فنی و مهندسی ۴۰ کدرشته، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۳۵ کدرشته، در گروه هنر ۷ کدرشته، در گروه دامپزشکی ۲۶ کدرشته و در گروه زبان ۹ کدرشته برگزار می شود.

بعد از ادغام آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد ، متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری می بایست در یک کنکور ثبت نام و شرکت کنند و بعد از مجاز به انتخاب رشته شدن ، به صورت جداگانه در هر یک از دانشگاه ها نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند . البته امسال جلساتی مبنی بر برگزاری مستقل آزمون دکتری دانشگاه آزاد برگزار شد که دانشگاه آزاد اسلامی درصدد بود امسال آزمون دکتری 97 را به ‌صورت مستقل برگزار کند، اگر طرح امسال به سرانجام میرسید تمام مراحل آزمون از ثبت‌نام تا برگزاری در اختیار دانشگاه آزاد قرار میگرفت ولی این طرح برای آزمون دکتری 97 محقق نشد و  ثبت‌نام در این آزمون طبق روال سال ۹۶ انجام شد.
آزمون ورودی مقطع دکتری دانشگاه‌های دولتی کشور، در دو مرحله برگزار می‌شود. مرحله اول، یک آزمون عمومی که در دو نوبت در سال اجرا می‌شود که در این آزمون کتبی دروس زبان عمومی، استعداد تحصیلی و دروس خاصی از رشته موردنظر سوال می‌شود و این آزمون کشوری است. مرحله دوم، شامل ترکیبی از مصاحبه و آزمون تخصصی است که توسط خود دانشگاه مقصد برگزار می‌شود.
ولی پذیرش در دانشگاه آزاد به سه صورت با آزمون و بدون آزمون و از طریق معرفی اساتید در قالب پژوهش محور صورت می‌گیرد؛ هر ساله در بهمن‌ماه، آزمون کتبی برای ورود به مقطع دکتری برگزار می‌شود. برای دو روش دیگر ورود به این دانشگاه ارسال رزومه و مصاحبه صورت می‌گیرد.

برای قبولی در مقطع دکتری باید برای آزمون کتبی آمادگی کامل داشت و قوی کردن رزومه پژوهشی – آموزشی تا پیش از روز مصاحبه ، تکمیل مدارک پژوهشی – آموزشی و در آخر باید خود را برای جلسه مصاحبه آماده کنید.

آزمون عمومی دکتری دانشگاه‌های سراسری کشور، شامل سه ماده امتحانی است:
۱- آزمون زبان
۳- آزمون دروس خاص رشته انتخابی


و در آخر، کنکور دکتری تخصصی سال ۹۷ روز جمعه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

نتايج اوليه آزمون دکتری 97 بصورت كارنامه از طريق سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org هفته آخر فروردين ماه ۱۳۹۷ اعلام خواهد شد.

و اسامی پذیرفته شدگان آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۹۷ در دهه اول شهریورماه ۹۷ بر روی سایت سنجش قرار خواهد گرفت.به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.