اخبار دکتری

مقطع دکتری بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایران است که کسب رتبه قبولی و تحصیل در این مقطع هدف بسیاری از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می باشد و هر ساله نیز شاهد رقابت متقاضیان در کنکور دکتری نیز هستیم.

اخبار دکتری

دوره دكتري Ph.D. بالاترين مقطع تحصيلي آموزش عالي است كه به اعطاي مدرك مي انجامد و مجموعه اي هماهنگ ، از فعاليت هاي پژوهشي و آموزشي است .

این دوره به دو بخش آموزشی و پژوهشی تقسیم می‌شود. و معمولاٌ هر کدام از این بخش‌ها حداقل چهار ترم طول خواهد کشید..

بخش اول: دوره آموزشی

مرحله آموزشي از زمان پذيرفته شدن دانشجو در امتحان ورودي آغاز و به امتحان جامع ختم مي شود.

در این دوره شما ۶ درس دارید که ممکن است هر ترم سه تا از آن‌ها و یا دو تا از آن‌ها را ارائه کنند. (که معمولاً ۳ تا ارائه می‌کنند) پس همان دو ترم اول درس‌های شما تمام می‌شود.

طبق قوانین جدید باید دو یا سه درس جبرانی هم برای درس‌هایی که در کنکور زیر ۳۳.۳۳ درصد زده‌اید پاس کنید که این موضوع شما را تا ترم ۳ درگیر می‌کند.
در ترم سوم یا چهارم، شما باید چهار درس از این شش درس را که قرار است خودتان انتخاب کنید اما معمولاً دانشگاه انتخاب می‌کند، مطالعه کنید و در یک آزمون مجدد از هر چهار درس شرکت کنید. دانشگاه‌های دولتی ظاهراً هم شفاهی آزمون می‌گیرند و هم کتبی. اما در دانشگاه آزاد تقریباً همان آزمونی که پایان ترم‌های قبل از شما گرفتند، دوباره می‌گیرند!

همچنین قبل از شرکت در آزمون جامع شما باید بروید سراغ تهیه مدرک زبان معتبر. مثل تافل آیلتس یا برای دانشگاه آزاد ept.

در ترم پنجم درس پایان‌نامه را اخذ می‌کنید و با این کار دوره پژوهشی شما شروع می‌شود. در این ترم باید پروپوزال رساله دکترا را تهیه کنید و علاوه بر این‌ها کم‌کم برای ثبت حداقل دو مقاله ISI از رساله‌تان اقدام نمایید.

بخش دوم : دوره پژوهشی

مرحله پژوهشي پس از مرحله آموزشي آغاز و با تدوين رساله و دفاع از آن پايان مي پذيرد.

در دانشگاه دولتی، با ورود به دوره دکترا برای شما استاد راهنما تعیین می‌کنند. اما در دانشگاه آزاد ترم ۳ یا چهار باید استاد راهنمایتان را کم‌کم مشخص کنید که در دوره پژوهشی بچسبید به کار و تا چهار ترم فرصت دارید که رساله را آماده کنید و مقالات ISIتان را برساتید.

*** استاد راهنما ، بايد حداكثر تا پايان نيمسال اول سال تحصيلي دانشجو ، تعيين شود.
آزمون دکتری سال 1397


آزمون دکتری سال 1396آزمون دکتری سال 1395آزمون دکتری سال 1394آزمون دکتری سال 1393آزمون دکتری سال 1392آزمون دکتری سال 1391
به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.