خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت علوم » نحوه پذیرش دانشجویان دکتری/ تجمیع آزمون‌های دکتری دانشگاه‌های دولتی و آزاد
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش گفت: تمامی متقاضیان ورود به دوره دکتری در تمام رشته‌ها اعم از دانشگاه‌­ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد باید در آزمون ورودی دوره­‌های دکتری شرکت کنند.

به گزارش خانه دکتری به نقل از خبرگزاری فارس، حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: پذیرش و ثبت نام متقاضیان در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) در سال 1396 بر اساس قانون «سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی» مصوب 18 اسفندماه 94 مجلس شورای اسلامی و مصوبات «شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی» انجام می‌گیرد.

وی یادآور شد: تمامی متقاضیان ورود به دوره دکتری در تمام رشته ‌های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی اعم از دانشگاه‌­ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد باید در آزمون ورودی دوره­‌های دکتری (Ph.D) ثبت نام و شرکت کنند.

توکلی افزود: پذیرش دانشجو در دکتری سال 96 بر اساس قانون مذکور و مطابق شرایط و ضوابط مندرج در اطلاعیه سازمان سنجش که هم اکنون بر روی سایت قرار دارد و شرایط و ضوابط دفترچه راهنمای پذیرش آزمون مذکور (که در زمان ثبت نام توسط این سازمان منتشر می­‌شود)، صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس ضوابط پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه­ های « آموزشی ـ پژوهشی» و «پژوهش محور» به شرح مندرج در اطلاعیه صورت می گیرد.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مرحله اول آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور و مرحله دوم امتیاز مربوط به سوابق پژوهشی، آموزشی و فناوری، مصاحبه علمی توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام می شود.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی مواد آزمون متمرکز دکتری (Ph.D) سال 1396 الف) آزمون زبان با ضریب (1)، ب) آزمون استعداد تحصیلی با ضریب (1)، ج) آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد با ضریب (4) خواهد بود.

توکلی افزود: بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده، ثبت نام آزمون دکتری سال 96 از روز 16 آذر آغاز می شود و تا 21 آذرماه ادامه دارد. آزمون دوره دکتری سال 96 روز 6 اسفند ماه 1395 برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: در این آزمون داوطلبان علوم انسانی در 63 کدرشته امتحانی، علوم پایه در 46 کدرشته امتحانی، فنی و مهندسی در 58 کدرشته امتحانی، کشاورزی و منابع طبیعی در 34 کدرشته امتحانی، هنر در 6 کدرشته امتحانی، دامپزشکی در 26 کدرشته امتحانی و زبان در 9 کدرشته امتحانی و در مجموع 242 کدرشته امتحانی آزمون می دهند.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.