خانه دکتری » رشته های دکتری » رشته های گروه علوم پایه » دکتری رشته فیزیک / منابع آزمون
رشته فیزیک جزو رشته های امتحانی گروه علوم پایه است .

با توجه به دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ، تمامی داوطلبانی که از تمامی رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شدند ، می توانند در این کدرشته امتحانی شرکت کنند . رشته فیزیک در سال های گذشته در دوره های بورس اعزام به خارج ، روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگران و دانشگاه آزاد پذیرش دانشجو داشته است . 

رشته فیزیک در میان سایر علوم از اهمیت خاصی در طول تاریخ برخوردار بوده است. این علم، دانشی است که با مفاهیم طبیعت سر و کار دارد و به چرایی پدیده‌های طبیعت در قالب معادلات ریاضی می‌پردازد. بالطبع این رشته سختی‌ها و لذت‌های خاص خود را دارد و بیشتر مناسب کسانی است که مشتاق مطالب اصولی و منطقی هستند و از حس کنجکاوی خوب و هوش و پشتکار مناسب برخوردارند و به محاسبات ریاضی علاقه مضاعفی دارند.

دکتری فیزیک مجموعه ی هماهنگی از فعالیت های آموزشی و پژوهشی، به منظور کشف قوانین و روابط حاکم بر پدیده‌های طبیعی و استفاده عملی از آنها است. این رشته کلیه ی زمینه های مرتبط با فیزیک و زمینه های بین رشته ای را در بر می گیرد.

 دانشجویان در دوره دکتری فیزیک به تناسب موضوع به انجام تحقیقات نظری، تجربی و یا ترکیبی از این دو می پردازند. آموزش در این دوره، برای رفع کاستیهای اطلاعاتی دانشجویان و هموار کردن راه رسیدن آن ها به اهداف تحقیق می باشد.

هدف این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که ضمن آشنایی با روش های پیشرفته تحقیق و تسلط بر آثار علمی مهم در یک زمینه خاص از رشته فیزیک، با نوآوری در زمینه های علمی و تحقیقی به پیشرفت و گسترش مرزهای دانش کمک نمایند.

همچنین باید توانایی تعلیم، تحقیق، برنامه ریزی، طراحی، اجرا، هدایت، نظارت و ارزیابی

را داشته باشند. این افراد می توانند نقش مهمی در تجزیه و تحلیل و حل مسائل و مشکلات علمی پیچیده جامعه و جهان در یکی از زمینه های رشته فیزیک داشته باشند.


نظام دوره ای دکترای فیزیک بر دو مرحله آموزشی و پژوهشی است

مرحله آموزشی: دانشجو در این مرحله باید حداقل 12 واحد درسی بگذراند همچنین باید در دوره دکترا 3 واحد سمینار( به صورت سمینار 1 واحدی) را نیز بگذراند.

مرحله پژوهشی: این مرحله بطور رسمی پس از قبولی دانشجو در امتحان جامع شروع میشود و با تدوین رساله دکترا و دفاع از آن پایان می پذیرید. دانشجو پس از گذراندن امتحان جامع باید جهت ادامه تحصیل در مرحله پژوهشی ثبت نام کند و به پژوهش در زمینه مورد نظر خود و تنظیم و تدوین رساله دکترا بپردازد.


عناوین دروس امتحانی رشته فیزیک آزمون دکتری 


عناوین دروس امتحانی رشته فیزیک در آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد

سوالات دروس عمومی سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی سوالات دروس تخصصی در سطح کارشناسی ارشد
استعداد تحصیلی - زبان انگلیسی _مكانیك كوانتومی پیشرفته - الكترودینامیك - مكانیك آماری پیشرفته 1

برای دروس استعداد تحصیلی  و  زبان انگلیسی می توانید از منابع ذکر شده استفاده کنید.

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند باید از دانش عمومی زبان انگلیسی برخوردار باشند . این که هر داوطلبی چه درصدی در درس زبان کنکور دکتری کسب می کند ، تا حدودی به دانش زبان عمومی وی مربوط است .


رشته های مجاز برای شرکت در آزمون دکتری فیزیک
فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در تمامی رشته می توانند با شرکت در آزمون دکتری فیزیک و کسب موفقیت، در این رشته تحصیل کنند.

گرایش های دکتری فیزیک
گرایش های دکتری فیزیک، شامل گرایش های اپتیک و لیزر، ذرات بنیادی و نظریه میدانها، فیزیک آماری و سامانه های پیچیده، فیزیک پلاسما، فیزیک ماده چگال، فیزیک هسته ای، گرانش و کیهان شناسی و نجوم و اختر فیزیک می باشد.

گرایش های دکتری فیزیک: گرایش اپتیک و لیزر
دکتری فیزیک در گرایش اپتیک و لیزر به پژوهش های تجربی و تئوری در زمینه نور و لیزر می پردازد. به دلیلی کاربردی بودن ابزارهای لیزری و اپتیکی در صنایع مختلف از صنایع نظامی گرفته تا پزشکی، گرایش جذابی است.

گرایش های دکتری فیزیک: گرایش ذرات بنیادی و نظریه میدانها
دکتری فیزیک در گرایش ذرات بنیادی و نظریه میدان ها به پژوهش های تجربی و تئوری قوانین فیزیک در ابعاد زیر هسته ای و در ابعاد انرژی های بالا و فاصله های بسیار کم می پردازد.

گرایش های دکتری فیزیک: گرایش فیزیک آماری و سامانه های پیچیده
دکتری فیزیک در گرایش فیزیک آماری و سامانه های پیچیده بسیار درگیر با شبیه سازی و مدل سازی است. آنچه که درباره این گرایش جالب است این است که دانشجویان با توجه به زمینه علاقه مندی خود می توانند در این حوزه ها فعالیت کنند: سامانه های پیجیده اعصاب و زیست شناسی، نظریات گراف و سامانه های پیچیده، هواشناسی و پیش بینی ها و مدلسازی ها.


دکتری رشته فیزیک / منابع آزمون

گرایش های دکتری فیزیک: گرایش فیزیک پلاسما
دکتری فیزیک در گرایش فیزیک پلاسما به شناخت پلاسمادر زمینه های نظامی، صنعتی و انرژی منحصر می پردازد. مواردی که در این رشته مورد بررسی قرار می گیرند، پردازش مواد و سطوح، ساخت مواد نانومتری، تهیه مواد غنی الکترومغناطیس، مخابرات، انرژی و ...  می باشد.

گرایش های دکتری فیزیک: گرایش فیزیک ماده چگال
دکتری فیزیک گرایش فیزیک ماده چگال به مطالعه تئوری و پژوهشی مربوط به کریستال‌ها و ویژگی‌های فیزیکی آنها می پردازد.

گرایش های دکتری فیزیک: گرایش فیزیک هسته ای
دکتری فیزیک گرایش فیزیک هسته ای رابطه مستقیمی با تولید و به کارگیری انرژی هسته ای دارد که البته علی رغم اسم این گرایش، صنعت هسته ای کشور به ندرت از این گرایش استخدام می کند و بیشتر از رشته هایی همچون مهندسی هسته ای، مهندسی شیمی و ... نیروی انسانی خود را تأمین می نماید.

گرایش های دکتری فیزیک: گرایش گرانش و کیهان شناسی
دکتری گرانش و کیهان شناسی به مطالعه تئوری و پژوهشی مربوط به مباحث سیاهچاله ها و نظریات گرانش کیهانی و پرتوهای کیهانی می پردازد.

این گرایش ارتباط نزدیکی با نجوم و اختر فیزیک دارد ولی مباحث آن بسیار کلان تر است.


گرایش های دکتری فیزیک: گرایش نجوم و اختر فیزیک
دکتری فیزیک گرایش نجوم و اختر فیزیک به مطالعه تئوری و پژوهشی جنبه مشاهداتی بخش نجوم می پردازد و پدیده‌های مختلف نجومی را رصد و ثبت کرده و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می‌سنجد.


منابع آزمون دکتری فیزیک


منابع آزمون دکتری فیزیک

دروس در سطح کارشناسی ارشدمكانیک كوانتومی پیشرفته مكانیك كوانتومی پیشرفته، جی جی ساكورایی
مكانیك كوانتومی، گاسیوروویچ
مكانیك كوانتومی، بیم
مكانیك كوانتومی، گریفیث
مكانیك كوانتومی، مرزباخ
الكترودینامیک Classical Electrodynamics , J.D. Jackson, 3th ed 1998.
 Classical Electrodynamics Radiation , J.B.Marion.
 آشنایی با الكترودینامیك، دیوید جی. گریفیث، ترجمه حسین فرمان (مركز نشر دانشگاهی تهران)
 مبانی نظری الكترومغناطیس، ریتس میلفورد
الكترومغناطیس میدان و موج، دیوید ک چنگ، ترجمه دكتر پرویز جبه دار مارالانی و دكتر محمد قوامی (انتشارات دانشگاه تهران)
مكانیک آماری پیشرفته 1مكانیك آماری پیشرفته، پتریا
مكانیك آماری كلاسیك، كوبو
مكانیك آماری پیشرفته، هوانگ
تحلیل مسائل مكانیك آماری، دكتر محمد یگانه فربازار کار دکتری فیزیک

فارغ التحصیلان دکتری فیزیک می توانند ضمن فعالیت در تمام محل های جذب فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد ( سازمان های مختلف از جمله نیروگاه های هسته ای، مراکز تولید و نکهداری لیزر، مراکز نظامی و انرژی اتمی، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دولتی، وزارت نیرو و وزارت آموزش و پرورش، دانشکده ها و آموزشکده های مختلف و دانشگاه های علمی کاربردی) در زمینه کارهای تحقیقاتی و رفع معضلات علمی و اجرایی مسئولیت های سنگین تری را به عهده بگیرند و در کارهای اجرایی علمی نقش مهمی داشته باشند.توصیه کلی بر این است که در مقطع دکتری جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام شود، هر چند می‌توان برای دوره کارشناسی ارشد نیز در این رابطه اقدام نمود.

اگر قصد دارید در مقطع دکتری، در خارج از کشور ادامه تحصیل دهید، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خوب لازم است که از نمرات مطلوب و سابقه پژوهشی مناسبی برخوردار باشید. یعنی اینکه شما باید دارای پایان‌نامه قوی در مقطع کارشناسی ارشد باشید و همچنین حداقل یک مقاله خروجی از پایان‌نامه نیز دارا باشید. علاوه بر این‌ها باید حتما به یک یا دو نرم افزار کاربردی مانند متلب، پایتون، متمتیکا و یا میپل مسلط باشید.

کشورهای آمریکا، کانادا و برزیل در قاره آمریکا و کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه و ایتالیا در قاره اروپا و کشورهای ژاپن و هند در قاره آسیا و کشورهای استرالیا و نیوزلند در قاره اقیانوسیه دارای دانشگاها و مراکز پژوهشی خوبی در این زمینه هستند. بهترین راه برای پیدا کردن لیست دانشگاه‌های تراز اول کشور‌های خارجی در زمینه فیزیک نیز لیست درج شده در سایت وزارت علوم است.

افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند باید دارای مدرک زبان آیلتس باشند.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.