خانه دکتری » رشته های دکتری » رشته های گروه زبان » رشته آموزش زبان انگلیسی
انگلیسی، زبان مادری نزدیک به ۳۷۵ میلیون نفر در دنیا است. پس از زبان چینی ماندارین و اسپانیایی، انگلیسی سومین زبان دنیا از نظر تعداد سخنوران است.

انگلیسی به عنوان زبان مادری در کشورهای آنگلوسفر (انگلستان، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند) و ایرلند، آفریقای جنوبی، غنا، نیجریه، زیمبابوِی، باتسوانا و بسیاری کشورهای دیگر کاربرد دارد. همچنین زبان دوم برخی کشورها مانند هند، پاکستان، قطر، بحرین، سودان و غیره است. انگلیسی پرتکلم و شناخته‌ترین زبان جهان است اما برپایه کشورهای زبان مادری امروزه از نظر تعداد گویشوَر، پس از زبان‌های چینی و اسپانیایی، سومین زبان جهان است.

تعداد کسانی که زبان مادری‌شان انگلیسی است امروزه بیش از ۳۸۰ میلیون نفر است. انگلیسی در بسیاری از کشورها زبان میانجی است و مهم‌ترین زبان دنیا در زمینه‌های سیاست، اقتصاد، صنعت، فرهنگ و علم در روابط بین‌الملل به‌شمار می‌آید. این زبان جزو زبان‌های رسمی سازمان ملل متحد است و نظام آموزشی بیش‌تر کشورها مشغول به تدریس آن هستند.

اما آنچه که بیش از هر چیز دیگری به زبان انگلیسی اهمیت می بخشد، گستره وسیع استفاده از آن در سطح بین المللی است. از این رو روند استقبال از این رشته در داخل کشور به صورت چشمگیری رو به رشد است. دکتری زبان انگلیسی در سه گرایش آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی دانشجو می پذیرد.

یکی از خصوصیات زبان بین المللی انگلیسی وجود مقالات و کتاب‌های علمی بسیار زیادش است. بسیاری از مقالات به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند و بعد به زبان‌های دیگر ترجمه می‌شوند. همچنین بزرگترین دانشنامه در جهان ویکی‌پدیای انگلیسی با ۶٬۲۰۲٬۵۱۵ مقاله است.

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان انگلیسی جزو رشته های امتحانی گروه زبان است . با توجه به دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ، تمامی داوطلبانی که از تمامی رشته های آموزش زبان انگلیسی ، مترجمی زبان انگلیسی ، زبان و ادبیات انگلیسی و زبانشناسی همگانی در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شدند ، می توانند در این کدرشته امتحانی شرکت کنند .

دوره دکتری آموزش زبان انگلیسی بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی است که در این گرایش به اعطای مدرک می انجامد و مجموعه ای هماهنگ از فعالیتهای پژوهشی و علمی است که برنامه آن با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص برای کادر هیات علمی دانشگاهها به منظور تدریس سطوح مختلف رشته های زبان انگلیسی تهیه و تدوین گردیده است.

رشته آموزش زبان در ایران در میان رشته‌های مربوط به زبان از نظر ادامه تحصیل دارای شرایط بهتری است این رشته در ایران تا مقطع دکتری تدریس می‌شود و تا چند سال آینده هم به تعداد دانشگاه ‌هایی که در داخل کشور اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در این رشته می‌نمایند افزوده خواهد گردید.

رشته آموزش زبان انگلیسی

فارغ التحصیلان رشته هایی آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان شناسی همگانی می توانند در رشته آموزش زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند.

منابع آزمون دکتری آموزش زبان انگلیسی

دروس در سطح کارشناسی

زبان شناسی

Fromkin, V., Rodman, R., Hyams, N. (۲۰۰۷). An introduction to Language. New York, Thomson Wordsworth.
Cook, G. (۱۹۸۹). Discourse. Hong Kong: Oxford University Press.
Richards, J. C., Schmidt, R. (۲۰۰۲). Longman dictionary of language teaching and applied linguistics. Essex: Pearson Education


دروس در سطح کارشناسی ارشد

آزمون سازی زبان

Testing in language programs, by James Dean Brown

Language Testing, by McNamara
روش تحقیق در مسائل آموزش زبان

Research Methods in Applied Linguistics, by Dornyei.

Second Language Research Methods, by Seliger and Shohamy.
مسائل آموزش زبان ( نظریه ها و مهارت ها ) 

Key Terms in Second Language Acquisition, by William VanPatten

Second Language Learning Theories, by Mitchell and Myles

Second Language Acquisition, by Gass and Selinker (pp. ۱۲۱-۲۵۸)
اصول و روش تدریس

Brown, H. D. (۲۰۰۱). Teaching by Principles: An Interaction Approach to Language Pedagogy. (Second Edition). New York: Longman Inc.

Larsen-Freeman, D. (۲۰۰۰). Techniques and Principles in Language Teaching. (Second Edition). Oxford: Oxford University Press.
تهیه و تدوین مطالب درسی

Methodology in language teaching by Richards and Renandya

Teaching ESL/EFL Reading and Writing by Nation

Task based language teaching by Ellis


مجموعه دروس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی


دروس استعداد تحصیلی

زبان انگلیسی
اآموزش تصویری استعداد تحصیلی استاد محمد وکیلی

جزوه استعداد تحصیلی (ویژه آزمون دکتری) استاد قوی پنجه
کتاب های تخصصی انتشارات سمت ، ۱۱۰۰ لغت ضروری

جزورات زبان کدینگ لغات ۵۰۴، ۱۱۰۰، TOEFL


آینده شغلی رشته آموزش زبان انگلیسی

بازار کار آموزش زبان انگلیسی نسبتاً مناسب است. فعالیت‌های اصلی فارغ التحصیلان به آموزش زبان مربوط می‌شود که شامل تدریس در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی،مؤسسات خصوصی، همکاری با مجلات و روزنامه‌های خارجی منتشر شده در داخل کشور، همکاری با صدا و سیما در بخش دوبله کردن فیلم‌های خارجی و همکاری با شرکت‌های تجاری بین المللی است. 


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.