خانه دکتری » رشته های دکتری » رشته های گروه علوم انسانی » دکتری رشته مدیریت مالی / منابع آزمون دکتری
دکتری مدیریت مالی به حوزه های سرمایه گذاری، بانکداری، بیمه، مدیریت ریسک، مهندسی مالی، تامین مالی و اعتباری و ... می پردازد.

دکتری رشته مدیریت مالی / منابع آزمون دکتری

معرفی  کامل دکتری مدیریت مالی

دکتری مالی با پرداختن به مباحث تئوری مدیریت مالی، دانشجویان را با حوزهای مختلفی مانند سرمایه گذاری، بانکداری، بیمه، مدیریت ریسک، مهندسی مالی، تامین مالی و اعتباری و ... آشنا می کند. در این دوره دانشجویان، علاوه بر آشنایی با مسائل نظری دانش مدیریت مالی با زمینه های نوین در این رشته و جایگاه آن در عرصه عمل آشنا خواهند شد.  این افراد بر اساس گرایش انتخابی می توانند به فعالیت های آموزش و تحقیقات کاربردی بپردازند. این فعالیت ها عبارتند از :

- بررسی و تجزیه و تحلیل انواع فرصت های سرمایه گذاری و هدایت آنها به سمت فرصت های مولد اقتصادی و فراهم آوردن زمینه رشد و بالندگی بازار سرمایه و بورس در کشور.

- ابداع انواع محصولات مالی جدید با در نظر گرفتن قوانین اسلامی، تجزیه و تحلیل انواع محصولات مالی و قیمت گذاری و توجه به مدیریت ریسک آنها.

- تجزیه و تحلیل و مدیریت علمی بانک ها شامل مدیریت پرتفوی (سبد سهام) اعتبارات و منابع بانکی، ارائه انواع محصولات جدید بانکداری اسلامی، مدیریت انواع ریسک ها در نظام بانکی و کمک به رشد و توسعه نظام پولی در کشور.

- تحلیل و بررسی امور مالی بین المللی و ارائه راهکار برای مدیریت کسب و کارها در یک محیط پرنوسان بین المللی از نظر علوم مالی.

بررسی، تحلیل و مدیریت صحیح شرکت های بیمه و ارائه انواع محصولات بیمه ای برای پوشش انواع نیازهای موجود در این بازار، با در نظر گرفتن قوانین اسلامی.

تعریف رشته مدیریت مالی
مدیریت مالی شامل مدیریت امور منابع، مصارف و سرمایه گذاری ها در بنگاه های اقتصادی است.

ضرورت و اهمیت رشته دکتری مالی
با توجه به تحولات اخیر جامعه و شرایط پر از نوسان و پوپای دنیای مالی، اقتصاد تک محصولی دیگر جوابگوی هجوم تولیدکننگان خارجی به بازارهای بکر داخلی و افزایش سطح توقعات مردم نبود.

هزینه های بالای منابع مالی داخلی، نوسانات نرخ ارز، نرخ تورم دو رقمی، محاسبه منافع مورد انتظار، ریسک و تعیین نرخ بازده سرمایه گذاری نیاز به گرایش های دکتری مالی را افزایش داده بود. از طرفی هم نیاز سازمان ها و شرکت ها به ویژه انواع نهادهای مالی به اجرای استراتژی های پیچیده مالی، مدلسازی مالی، دانش کاربردی مالی و سرمایه گذاری، اهمیت ایجاد گرایش های رشته مالی را در مقاطع تحصیلات تکمیلی دو چندان کرده بود. این نهادهای مالی بانک ها، بیمه ها، شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های بازنشستگی و ... می باشند. عوامل فوق و همچنین وسیع بودن علوم مالی و تخصصی شدن مباحث، دانشکده های مدیریت سطح کشور را ترغیب به آموزش و تربیت دانش آموختگان مطلع، توانا و آماده به خدمت نمود.

سازمان دهی سازمان های داخلی، اعم از دولتی، خصوصی و تعاونی در سازمان دهی، برنامه ریزی، تخصیص منابع، هماهنگی، هدایت و کنترل فرایندهای ابتدایی تا پروژه های عظیم بین المللی، همگی نشان دهنده ی اهمیت آموزش رشته مدیریت با گرایش های مختلف در داخل کشور است.

از جمله دلایل دیگر برای ایجاد گرایش های تخصصی در دوره دکتری مالی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نیاز به  نظریه پردازی در حوزه مالی در کشور با استفاده از بومی سازی نظریات مطرح در این زمینه با در نظر گرفتن شرایط داخلی و قوانین اسلامی
 • نیاز به انجام تحقیقات کاربردی در حوزه مالی
 • رشد شرکت های خصوصی
 • ایجاد نهادهای مالی جدید در کشور (مانند موسسات تامین سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری)
 • توسعه فعالیت های بانکها، بیمه ها و لیزینگ ها در کشور
 • نیاز به محصولات جدید مالی در کشور
 • نیاز روزافزون به مدیریت علمی ریسکها در شرکتها و به ویژه نهادهای مالی
 • پدیده جهانی شدن و افزایش یکپارچگی در اقتصاد کشورها
 • روند روزافزون در نوسانات قیمت دارایی های واقعی و مالی
 دکتری رشته مدیریت مالی / منابع آزمون دکتری


گرایش های دکتری مالی
رشته مالی از جمله رشته هایی است که در گروه علوم انسانی مقطع دکتری قرار دارد. نکته ای که در خصوص رشته مالی وجود دارد ، این است که تمامی داوطلبان که در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند، می توانند این کد رشته را انتخاب کنند.

دکتری مالی از رشته هایی است که دارای چند گرایش از شاخه های مختلف است. در ادامه گرایش های دکتری مالی را مشاهده می کنید.

 • مهندسی مالی
 • بانکداری
 • مالی بین الملل
 • بیمه
 • حقوق مالی
معرفی گرایش های دکتری مالی
دروسی که داوطلبان باید برای آزمون تخصصی مالی در هر یک از این گرایش ها مطالعه کنند را در ادامه مشاهده می کنید. آزمون دکتری دروس امتحانی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی را شامل می شود. دروس مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل: روش تحقیق و آمار- اصول و مبانی خط مشی گذاری در گردشگری- برنامه ریزی توسعه و مدیریت گردشگری می شود.

فارغ التحصیلان ارشد رشته های مختلف باید خود را در دروس معرفی شده تقویت کنند تا در آزمون دکترای مالی بهترین نتیجه را کسب کنند. در ادامه هر یک از گرایش های دکتری مالی را معرفی کرده ایم.

مهندسی مالی
یکی از سؤالات متداول داوطلبان راجع به مهندسی مالی است شاید این رشته و گرایش با رشته مدیریت مالی یکسان شناخته شود اما توجه کنید مهندسی مالی به مسائلی همچون طراحی، توسعه و نوآوری در ابزارهای سیستم های مالی و ارائه راه حل های مناسب و خلاقانه برای این مشکلات می پردازد، فارغ التحصیلان صنایع با کمی تلاش موفق تر از سایر داوطلبان خواهند بود.

بانکداری
داوطلبینی که قصد دارند در آزمون بانکداری شرکت کنند باید در خصوص مدیریت سرمایه گذاری مدیریت مالی پیشرفته، تجزیه و تحلیل صورت های مالی اطلاعات کافی داشته باشند.

( هدف از ارائه رشته مالی در گرایش، پوشش کامل بخش های مختلف علوم مالی است که با توجه به تحولات عظیم جامعه در راستای توسعه و هجوم تولید کنندگان خارجی به بازارهای داخلی مواجه با ضرورت خروج از اقتصاد تک محصولی و ارتقاء سطح عموم این رشته از رشته های حائز اهمیت است.)

مالی بین الملل
با توجه به ارتباط بین کشورهای مختلف مسائل مالی، تجاری و… این رشته در سال های اخیر از اهمیت بیشتری برخوردار شد، داوطلبان عزیز قبل از مشخص کردن رشته ی تحصیلی بهتر است بازار کار رشته را در کشور مورد بررسی قرار دهند.

بیمه
هدف از این رشته آشنایی بیشتر دانشجویان با مباحث پیشرفته مربوط به انواع قراردادهای مربوط به بیمه ها و کاربردهای این قرارداد و نوآوری های ایجاد شده در آن ها است.

حقوق مالی
هدف از گرایش حقوق مالی آشنایی دانشجویان با مباحث حقوق مالی، مباحث حقوقی و مقررات بازارهای سرمایه بار دیگر اسلامی و فعالیت های حقوقی در این بازارها و بازارهای بین المللی، مباحث مقررات بازارهای پولی و بانکی بار رویکرد اسلامی و فعالیت های حقوقی در این بازها است.


منابع آزمون دکتری مدیریت مالی

قابل توجه است که منابع زبان عمومی دکتری و منابع استعداد تحصیلی که بین داوطلبان رشته‌های امتحانی مختلف یکسان است، در صفحات مربوطه درج شده که داوطلبان می‌توانند به این صفحات مراجعه نمایند. همچنین امکان دانلود جزوات و بسته های آموزشی زبان عمومی و استعداد تحصیلی در صفحات مذکور برای داوطلبان عزیز فراهم شده است.


منابع آزمون دکتری مالی

دروس در سطح کارشناسی
آمار و کاربرد آن در مدیریت
آمار و كاربرد آن در مدیریت، دكتر عادل آذر و منصور مومنی و سعید جعفری

مبانی سازمان و مدیریت
مبانی سازمان و اصول مدیریت، علی رضائیان، تهران، انتشارات سمت

مدیریت عمومی، سیدمهدی الوانی

منابع انسانی، اسفندیار سعادت

تجزیه و تحلیل سیستم‌ها، علی رضائیان

طراحی و ساختار ، رابینز

رفتار سازمانی، علی رضائیان

اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام
مدیریت ما، مدیریت اسلامی در پرتو نهج‌البلاغه امامعلی، علی‌اصغرپور عزت، بنیاد نهج‌البلاغه

مدیریت اسلامی، رویکردها، علی نقی امیری و حسن عابدی جعفری، سمت

مدیریت اسلامی، علی‌اکبر افجه‌ای، جهاد دانشگاهی دانشگاه علامه طباطبایی

مدیریت اسلامی و الگوهای آن، لطف‌الله فروزنده دهکری، دانشگاه پیام نور

اصول مدیریت اسلامی و الگوهای آن، ولی الله نقی‌پورفر، مرکز آموزش مدیریت دولتی

مدیریت در اسلام، زیر نظر دکتر سید مهدی الوانی، انتشارات حوزه و دانشگاه

دروس در سطح کارشناسی ارشد
ریسک و مدیریت سرمایه گذاری
کتاب مبانی مهندسی مالی و مدیریت ریسک، تالیف رضا راعی و علی سعیدی، انتشارات سمت.

کتاب مدیریت سرمایه گذاری، تالیف جونز چارلز، ترجمه رضا تهرانی و عگسر نوربخش، انتشارات نگاه دانش.

کتاب مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته، تالیف رضا راعی و احمد پویان فر، انتشارات سمت.

کتاب مدیریت سرمایه گذاری، تالیف شارپ، ترجمه مجید شریعت پناهی و ابوالفضل جعفری، انتشارات اتحاد.

کتاب تئوری نوین سرمایه گذاری (جلد ۱ و ۲)، تالیف رابرت هاوگن، ترجمه علی پارساییان و بهروز خدارحمی، انتشارات ترمه.

کتاب مبانی مهندسی مالی و مدیریت سرمایه گذاری، تالیف رضا راعی و علی سعیدی، انتشارات سمت.

کتاب مبانی مهندسی مالی و مدیریت ریسک، تالیف جان ادوارد هال، مترجم علی صالح آبادی و سجاد سیاح، انتشارات گروه رایانه تدبیر پرداز.

کتاب مدیریت سرمایه گذاری (جلد ۱ و ۲)، تالیف بودی، کین، مارکوس، ترجمه مجید شریعت پناهی، انتشارات بورس.

کتاب مدیریت سرمایه گذاری، تالیف ویلیام اف. شارپ، گوردون الکساندر، جفری وی. بیلی، ترجمه سیدمجید شریعت پناهی، انتشارات اتحاد.

کتاب مجموعه سوالات چهارگزینه ای مدیریت سرمایه گذاری و ریسک، تالیف مهدی آسیما، انتشارات کتابخانه فرهنگ.

کتاب۲۰۰۰ سوال چهارگزینه ای مدیریت سرمایه گذاری و ریسک، تالیف رضا مناجاتی، انتشارات نگاه دانش.

کتاب مدیریت سرمایه گذاری و ریسک، تالیف علی محمد پرگان، انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی.

بازارها و نهادهای مالی
کتاب بازارها و نهادهای مالی، تالیف انتونی ساندرز و مارسیا کورنت، ترجمه رضا تهرانی و عسگر نوربخش، انتشارات دانشگاه تهران.

کتاب بازارها و نهادهای مالی، تالیف محمد شبانی، انتشارات سمت.

کتاب مبانی بازارها و نهادهای مالی، تالیف فری، فبوزی و مودیلیانی، ترجمه حسین عبده تبریزی، انتشارات آگاه.

کتاب اقتصاد پول و بانکداری و بازارهای مالی، تالیف فردریک میشکین، ترجمه حسن قضاوی، انتشارات موسسه عالی آموزش بانکداری ایران.

کتاب مبانی بازارها و نهادهای مالی، تالیف فرانک فبوزی و فرانکو مودیلیانی، انتشارات پیشبرد.

کتاب اقتصاد پول و بانکداری و بازارهای مالی، فردریک میشکین، ترجمه احمد شعبانی، انتشارات دانشگاه امام صادق(ع).

کتاب بازارها و نهادهای مالی، تالیف جف مادورا، ترجمه ابراهیم عباسی و علی آدوسی، انتشارات مدیریت آموزش سازمان بورس اوراق بهادار تهران.

کتاب بازارها و نهادهای مالی، تالیف فردریک میشکین و استانلی ایکینز، ترجمه حمید کردبچه، انتشارات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پژوهشکده پولی و بانکی.

کتاب بازارها و نهادهای مالی، تالیف جف مدورا، ترجمه ابراهیم عباسی، انتشارات دانشگاه الزهرا.

کتاب بانک سؤالات طلایی اصول بازار و سرمایه: مقدمات بازارها، ابزارها و نهادهای مالی، تالیف بهروز خدارحمی و ملیحه مشتاقی، انتشارات ترمه.نقش و توانایی شرکت کنندگان دکتری مالی
شرکت کنندگان در این دوره، علاوه بر فراگیری تئوریک و عملی دانش مالی در گرایش های مختلف، با مباحث نوین در این رشته و جایگاه آن در عرصه اجرا آشنا خواهند شد. علاوه بر مسائل تئوری و نظری افزایش قدرت انجام تحقیقات کاربردی با توجه به رهنمودهای اسلامی، از ویژگی های دوره دکتری مالی می باشد.

بازار کار دکترای مالی
فارغ التحصیلان این دوره برای ورود به بازار کار دکتری مدیریت مالی می توانند در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مشغول به کار شوند. همچنین می توانند در پست های مرتبط سازمانی از جمله معاونت مالی و معاونت سرمایه گذاری، تامین مالی اعتبارات مالی در بانک ها، ارزیابی اقتصادی پروژه ها و شرکت های سرمایه گذاری و بورس اوراق بهادار نیز به فعالیت بپردازند.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.