خانه دکتری » رشته های دکتری » رشته های گروه علوم انسانی » دکتری روانشناسی/ منابع آزمون

دکتری روانشناسی/ منابع آزمون

دکتری روانشناسی به جنبه های نظری و پژوهشی درمان مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشویی، پژوهش های روان شناختی و خدمات روانشناسی می پردازد.

روانشناسی عمومی جنبه های نظری علم روانشناسی و مفاهیم بنیادی روانشناسی مثل یادگیری، حافظه، انگیزش، هیجان، احساس و ادراک را مورد بررسی، مطالعه و پژوهش قرار می دهد.

عوامل متفاوتي ممكن است بر نگاه ما به آينده شغلي تاثير گذار باشد. امروزه تاثيرات تكنولوژي هاي جديد به گونه اي است كه باعث شده روان شناسي بر بسياري از وجوه زندگي بشر اثر گذارد و شايد بتوان گفت كه كاربرد آن در همه جنبه هاي زندگي افراد گسترده شده است. گرچه همه حوزه هاي روان شناسي در كشورمان فعال نيست اما بايد بگوييم كه بازار كار براي رشته هاي موجود نيز به گونه اي است كه شما بخواهيد في نفسه از آن به عنوان يكي از رشته هاي تا مين كننده آينده شغلي نام ببريد.

دکتری روانشناسی به دو بخش «آموزشی» و «پژوهشی» تقسیم می‌شود. که عموما واحد های دانشگاهی که رشته دکتری روانشناسی را پذیرش می کنند سعی می کنند هر کدام از بخش ها ۴ سال به طول بکشد.

طبق قوانین جدید باید دو یا سه درس جبرانی هم برای درس‌هایی که در کنکور دکتری روانشناسی زیر ۳۳.۳۳ درصد زده شده در طول ترم پاس گردد.


رشته های مجاز برای دکتری روانشناسی
فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته های علوم تربیتی در تمامی گرایش ها، روانشناسی در تمامی گرایش ها، بهداشت و درمان (پزشکی عمومی، پرستاری)، توانبخشی (علوم پزشکی)، مشاوره در تمامی گرایش ها و سنجش و اندازه گیری می توانند در آزمون دکتری روانشناسی شرکت کنند.

گرایش های دکتری مجموعه روانشناسی
مجموعه دکتری روانشناسی دارای گرایش های روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی و روانشناسی سلامت

روانشناسی عمومی
روانشناسی عمومی در دکتری مجموعه روانشناسی نسبت به دیگر گرایش ها ظرفیت بیشتری دارد. روانشناسی عمومی با مسائلی مثل رفتار، هوش، رشد، یادگیری، انگیزه، هیجان، حافظه، ناهنجاری و رفتارهای اجتماعی و ... سر و کار دارد که در بحث درمان به مسائلی چون مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشویی و پژوهش های روان شناختی، خدمات روانشناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد.
 

روانشناسی بالینی
روانشناسی بالینی پرطرفدارترین گرایش این مجموعه است.روانشناسی بالینی با ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات از اختلالات بالینی شدید تا مشکلات جزئی فردی که به نحوی عملکرد فرد را در زندگی با مشکل مواجه کرده است، سروکار دارد. کارشناس ارشد روانشناسی بالینی می تواند به عنوان روانشناس بالینی در بیمارستان های روانی، کلینیک های روانشناسی، مراکز مشاوره و راهنمایی، سازمان بهزیستی و ادارات مربوطه به صورت فردی یا گروهی مشغول گردد. امکان ادامه تحصیل در این گرایش در مقطع دکتری در انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه علوم بهزیستی، تربیت مدرس وجود دارد.

روانشناسی سلامت
رشته روانشناسی سلامت بخش های وسیع تری در بیماری های جسمی، کاربرد روان شناسی در پزشکی، کاربرد روش های روان شناختی در درمان و توانبخشی و کابرد روانشناسی در پیشگیری و کاهش رفتارهای پرخطر را بررسی می کند. این رشته به صورت یک بخش بین رشته ای فعالیت خود را آغاز کرده و نشانگر چگونگی رفتارهای فرد است که با روش های مختلف می تواند سلامت او را تحت تاثیر قرار دهد. در رشته روانشناسی سلامت به بررسی این موضوع می پردازد که زمینه اجتماعی، رفتار و همینطور بیولوژی چگونه می تواند بر ناخوشی و سلامت افراد جامعه تأثیر بگذارد. علاوه بر این، روانشناسی سلامت می تواند در ارتقاء رابطه پزشک و بیمار، ارتقاء دسترسی به امکانات پزشکی، شناخت راه های اندازه گیری دسترسی و مدیریت درد اثرگذار باشد.

دکتری روانشناسی/ منابع آزمون

منابع آزمون دکتری روانشناسی

قابل توجه است که منابع زبان عمومی دکتری و منابع استعداد تحصیلی که بین داوطلبان رشته‌های امتحانی مختلف یکسان است، در صفحات مربوطه درج شده که داوطلبان می‌توانند به این صفحات مراجعه نمایند. همچنین امکان دانلود جزوات و بسته های آموزشی زبان عمومی و استعداد تحصیلی در صفحات مذکور برای داوطلبان عزیز فراهم شده است.


منابع آزمون دکتری روانشناسی

دروس در سطح کارشناسی
روانشناسی رشد
روانشناسی ژنتیک ۱و ۲، دکتر منصور


روانشناسی رشد، دکتر حسن احدی

پیشگامان رشد، ویلیام گرین
روانشناسی شخصیت
روانشناسی شخصیت، شولتز

روانشناسی شخصیت پروین

نظریه‌های شخصیت، علی اکبر سیاسی

نظریه‌ها و مکاتب شخصیت، دکتر شاتلو
دروس در سطح کارشناسی ارشد
آمار و روش تحقیق (کمی ، کیفی )
کتاب احتمالات و آمار کاربردی، تالیف دکتر علی دلاور، انتشارات رشد.

کتاب آمار، تالیف عادل آذر و منصور مؤمنی و سعید جعفری، انتشارات سمت.

کتاب آمار استنباطی، تالیف دکتر حیدر علی هومن، انتشارات ساوالان.

کتاب آمار، تالیف الهه ارسلان و شعله مرادفام، انتشارات کانون فرهنگی آموزش.

کتاب آمار در علوم انسانی، تالیف دکتر علی دلاور، انتشارات دانشگاه پیام نور.

کتاب روش های تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی، تالیف دکتر علی دلاور، انتشارات دوران.

کتاب شناخت روش علمی در علوم رفتاری، تالیف دکتر حیدرعلی هومن، انتشارات سمت.

کتاب رویکردها و روش های تحقیق در برنامه ریزی منطقه ای، تالیف حسین افراخته، انتشارات پرهان نقش.

کتاب روش های تحقیق، تالیف نصرالله فرجی، انتشارات پوران پژوهش.

کتاب روش تحقیق، تالیف مجتبی تیبا، انتشارات کانون فرهنگی آموزش.

کتاب روش های تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی، تالیف اسماعیل بیابانگرد، انتشارات دوران.

کتاب روش تحقیق در علوم رفتاری، تالیف حسن پاشا شریفی و نسترن شریفی، انتشارات سخن.

کتاب تحلیل آماری در روانشناسی و علوم تربیتی، تالیف جرج اندرو فرگوسن و یوشیو تاکانه، مترجم دکتر علی دلاور و دکتر سیامک نقشبندی، انتشارات ارسباران.

کتاب روش های آماری در علوم رفتاری، تالیف دانکن کرامر و دنیس هویت، مترجم حسن پاشا شریفی و جعفر نجفی زند و نسرین شریفی، انتشارات سخن.

کتاب روش تحقیق در علوم رفتاری، تالیف زهره سرمد و عباس بازرگان و الهه حجازی، انتشارات آگه.

آسیب شناسی روانی
خلاصه روانپزشکی، کاپلان و سادوک

روانشناسی مرضی، ساراسون

روانشناسی مرضی، سلیگمن و روزنهان

کودکان استثنایی، دکتر مریم سیف نراقی

روانشناسی کودکان استثنایی، دکتر میلانیفر

روانشناسی کودکان استثنایی، هالاهان و کافمن

روانشناسی مرضی هالجین

آسیب شناسی باچر

آسیب شناسی دیوید سون
نوروسایکولوژی
خداپناهی، محمدکریم(۱۳۹۱)، نوروسایکولوژی، انتشارات سمت، چاپ چهارم.

معظمی، داود(۱۳۹۳)، مقدمات نوروسایکولوژی، انتشارات سمت

ابوالقاسمی، شهنام. کیخای فرزانه، محمدمجتبی(۱۳۹۰)، روانشناسی پزشکی و نوروسایکولوژی، انتشارات جهاد دانشگاهی.

خداپناهی، محمدکریم(۱۳۹۰)، روانشناسی فیزیولوژیک، انتشارات سمت.

حائری روحانی، سید علی (۱۳۹۴)، فیزیولوژی اعصاب و غدد درون ریز، انتشارات سمت.


تفاوت دکتری روانشناسی وزارت بهداشت و وزارت علوم

دکتری روانشناسی وزارت علوم سه گرایش عمومی، بالینی و سلامت دارد که مدارک ارشد قابل قبول برای شرکت در آنها شامل تمام گرایش های روانشناسی، علوم تربیتی، بهداشت و درمان و توان بخشی (علوم پزشکی) است.

برای دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، گرایش های قابل قبول شامل روانشناسی در کلیه گرایشها، روان سنجی و مشاوره است.

دکتری در وزارت بهداشت گرایش های جدید دیگری نیز دارد که می توانید بر حسب علاقه و رشته ارشد خود آنها را انتخاب کنید.

برای ثبت نام در کنکور وزارت بهداشت باید مدرک زبان داشته باشید.

برای ثبت نام وزارت علوم نیازی به مدرک زبان نیست اما تا آزمون جامع حتما باید مدرک زبان خود را تحویل دهید.


موقعيت شغلي و بازار کار رشته روانشناسی در ايران

امروزه روانشناسي با همه جنبه هاي زندگي ما ارتباط دارد و هر اندازه كه جامعه پيچيده تر شود، روانشناسي نيز نقش مهمتري در حل مسائل آدمي بر عهده مي گيرد. اين به معناي فرصت هاي شغلي متنوع و گسترده براي فارغ التحصيلان رشته روانشناسي است.

به گفته كارشناسان اين رشته، آينده روانشناسي در كشور ما روشن و اميدبخش است و فارغ التحصيلان اين رشته بايد آينده خود را در فردا ببينند. چون كشور ما يكي از كشورهاي در حال توسعه است و بدون بهره گيري از شاخه هاي مختلف روانشناسي نمي تواند توسعه همه جانبه داشته باشد. از سوي ديگر كشور ما، كشور جواني است و امروزه يكي از دغدغه هاي خانواده ها حفظ بهداشت رواني و بالا بردن سطح دانش فرزندانشان مي باشد كه اين دو مهم نيز به ياري شاخه هاي مختلف روانشناسي از جمله روانشناسي رشد و روانشناسي تربيتي امكان پذير است. 

بازار کار رشته روانشناسی در مقطع دکتری با بازار کار این رشته در سایر مقاطع متفاوت است؛ چرا که داوطلبان در مقاطع پایین تر شانس کمتری برای تاسیس مراکز روانشناسی دارند.

ولی یکی از گزینه های مثبت برای بازار کار رشته روانشناسی در مقطع دکتری همین اجازه تاسیس مطب و فعالیت به عنوان مشاور و روانشناس است. همچنین فعالیت در دانشگاه ها به عنوان عضو هیئت علمی یکی دیگر از فرصت های مربوط به بازار کار رشته روانشناسی در مقطع دکتری است.

علاوه بر این استخدام در سازمان های دولتی نیز از فرصت های شغلی مربوط به این رشته است. از جمله این سازمان ها که به عنوان بازار کار رشته روانشناسی در مقطع دکتری تلقی می شوند می توان به مراکزی همچون بهزیستی، نیروی انتظامی، کلینیک های ترک اعتیاد به مواد مخدر، شهرداری و بسیاری سازمان های دیگر اشاره کرد.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.