خانه دکتری » رشته های دکتری » معرفی رشته های دکتری
بالاترین درجه علمی و دانشگاهی در ایران و جهان مدرک دکتری است که نیازمند تحصیل و پژوهش پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای و انجام رساله دوره دکتری است.

دوره دکتری تخصصی به دو شکل در کشور ما برگزار می‌شود:
دکتری آموزشی ـ پژوهشی
دکتری پژوهش‌محور

دکتری آموزشی-پژوهشی (دوره‌ای که بیشترین رقابت برای آن صورت می‌گیرد)، دوره‌ای است که محتوای برنامه آن مشتمل بر واحدهای درسی و گذراندن پایان‌نامه است.

دکتری پژوهش‌محور، دوره‌ای با محوریت پژوهش است که دستاورد آن منجر به ارائه فناوری جدید، ارائه نظریه و ایده جدید، تولید دانش فنی و ثبت اختراع و … می‌شود و مشتمل بر اخذ واحدهای درسی محدود و الزام به ارائهٔ پایان‌نامه است.

بر اساس آیین‌نامه آموزشی مقطع دکتری تخصصی،تعداد واحدهای درسی دوره دکتری آموزشی – پژوهشی ۳۶ واحد است که از این تعداد، ۱۲ تا ۱۸ واحد آموزشی و ۱۸ تا ۲۴ واحد پژوهشی است و دانشجو باید در هر نیم‌سال تحصیلی حداقل ۶ و حداکثر ۱۰ واحدِ درسی انتخاب کند.

البته در شیوه‌نامهٔ مقطع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد ۱۵ تا ۱۸ واحد درسی و ۱۸ تا ۲۱واحد پژوهشی در نظر گرفته شده‌است.

در دوره دکتری پژوهش‌محور تنها ۳ تا ۸ واحد درسی ارائه می‌شود و ۲۸ تا ۳۳ واحد به رساله اختصاص دارد. در این دوره نیز، مجموع واحدهای اصلی و پایان‌نامه ۳۶ واحد است.

معرفی رشته های دکترینحوه پذیرش دکتری در ایران

در ایران بخش عمده‌ای از پذیرش در دوره دکتری از طریق برگزاری آزمون دکتری تخصصی توسط وزارتهای علوم و بهداشت صورت می‌گیرد.

البته وزارت علوم علاوه بر پذیرش از طریق آزمون، از طریق آیین‌نامه پذیرش دکتری بدون آزمون که ویژه داوطلبان استعدادهای درخشان است نیز اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید.

در این مقاله، گروه آموزشی خانه دکتری در نظر دارد تا با معرفی رشته های مختلف دوره دکتری و دانشگاه های معتبر برای تمامی عزیزانی که قصد شرکت در آزمون دکتری یا آشنایی با رشته های مختلف و دانشگاه ها در این مقطع را دارند بتوانند اطلاعات مفید و بروزی کسب نمایند.گروه های رشته های دکتری


گروه علوم پایه


گروه علوم انسانی

گروه فنی و مهندسی


گروه کشاورزی و منابع طبیعی

گروه هنر


گروه زبان

گروه دامپزشکی


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.