خانه دکتری » مقالات دکتری » تکنیک های مدیریت زمان در روز آزمون دکتری
تکنیک های مدیریت زمان در کنکور دکتری

مشکلی که بسیاری از داوطلبان کنکور دکتری با آن مواجه هستند، کمبود وقت است که باعث ایجاد استرس بیشتر و ناامیدی در جلسه آزمون میشود.

دلیل اصلی اینکه یک داوطلب دکتری در طی آزمون دچار کمبود وقت میشود، نداشتن برنامه ریزی زمانی در طی آزمون  است. در آزمونهای تستی و به خصوص کنکوردکتری، سوالات استاندارد سازی شده هستند. یعنی علاوه بر اینکه وقت مناسب برای پاسخگویی به آنها در نظر گرفته شده، سوالات آزمون دکتری به رده های آسان، متوسط و سخت دسته بندی شده اند.

پس برای مدیریت زمان، شما باید مدت زمان خاصی را برای پاسخ گویی به هر سوال در نظر بگیرید.

تکنیک های مدیریت زمان در روز آزمون دکتری


۱- تکنیک (+ و × و -): ( علامت گذاری)
همان طور که در قبل ذکر شد، هنگام پاسخ گویی به سوالات، سوالات ساده را با علامت (+)، سوالاتی که با نظر اول راه حل آن را تشخیص می دهید اما در محاسبه به پاسخ نهایی نمی رسید یا برخی سوالات را بلد هستید ولی تشخیص می دهید وقت گیر باشند و پاسخ به آن ها وقت بیشتری نیاز دارند این گونه سوالات را با علامت (×) و سوالاتی که اصلاً جواب آن ها را بلد نیستید یا اصلاً برای شما ناآشنا می باشند روی این نوع سوالات اصلاً متوقف نشوید و آن ها را با علامت (-) مشخص کنید.


۲- تکنیک زمان مرور:
برای این که زمانی برای مرور سوالات (×) و (-) داشته باشید بهتر است زمان پاسخگویی به هر درس را چند دقیقه کمتر از زمان استاندارد درنظر بگیرید تا در پایان فرصتی برای مرور داشته باشید.

۳- تکنیک زمان پاسخگویی به هر درس:
زمان پاسخگویی به هر درس را با توجه به نکته قبل به آن درس اختصاص دهید و در ابتدای برگزاری آزمون ساعت شروع به پاسخگویی هر درس را کنار آن یادداشت کنید مثلاً اگر ساعت شروع آزمون ۸صبح باشد و زمان درس زبان ۳۰ دقیقه است باتوجه به نکته قبل زمان ۲۰دقیقه را برای آن درنظر بگیرید لذا شروع درس بعدی را با ۲۰/۸ مشخص کنید.

۴- تکنیک اولویت زمان های مرور:
در زمان مرور (ابتدای دور دوم)، سوالاتی را مرور کنید که با علامت (×) مشخص کرده اید و در مرور سوم سوالاتی را مرور کنید که با علامت (-) مشخص کرده اید.

۵- تکنیک وقفه در آزمون:
خستگی در سر جلسه آزمون، اتفاقی است که برای اکثر داوطلبان رخ می دهد چون در جلسه کنکور دکتری داوطلب فشار و استرس بسیاری را متحمل می شود چرا که زمان برداشت محصول فرا رسیده است و باید تمام دانش خود را از منابع دکتری برای پاسخ به سوالات به کار بگیرد. لذا برای این که ضعف خستگی را با قوت تازگی و تجدید نیرو جایگزین کنید بهتر است روشهای زیر را انجام دهید.

کشش عضلانی برای بیرون رفتن خستگی از بدن توصیه می شود.

** رعایت صحیح وضعیت نشستنی باعث خروج خستگی از بدن است.

*** تنفس عمیق و تلقین مثبت باعث شادابی و تجدید قوا می شود.

**** مصرف آب و مواد قندی بسیار توصیه می شود.

۶- تکنیک معادلات ابعادی (دیمانسیون):
یک سری از تست ها را می توان با جای گذاری حل کرد. این روش بیشتر برای دروس محاسباتی مثل ریاضی، فیزیک، آمار و … استفاده می شود. در این تکنیک با جای گذاری اعدادی مثل صفر، بی نهایت، ۱ و ۱- در پاسخ ها می توان تشخیص داد که کدام گزینه، جواب صحیح است.

و نکته آخر اینکه، اگر شما نتوانستید تمامی سوالات را به درستی پاسخ دهید قطعاً دیگران هم نمی توانند، این امر باعث می شود با آرامش بیشتری بتوانید به سؤالات پاسخ دهید.به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.