خانه دکتری » مقالات دکتری » همه چیز درباره آزمون زبان تافل TOFEL در مقطع دکتری
آزمون زبان تافل TOFEL در مقطع دکتری

آشنایی با آزمون تافل :
تافل مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language یعنی «آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی» می باشد، آزمون جـامع زبان انگليسي برای غیرانگلیسی زبانان است که بـراي ورود به بيش از 7000 دانشگاه در ايالات متحده، کانادا و ديـگر بخش هـاي جهان، لازم است. همچنيـن مقیمان کشور های خارجی که داراي مشاغل حرفه اي مي باشند، بـراي ادامه فعاليت هاي حرفه اي خود در آمريکا و کانادا به صورت مرتب به يک رتبه تافل نياز دارند. آزمون تافل (TOEFL) توسط سرويس سنجش تحصيلي (ETS) دانشگاه پرينستون (Princeton) برگزار میگردد.
اين آزمون، مهارت در بخش هاي شنيداري، گفتاري، نوشتاري، و درک مطلب انگليسي مورد سوال قرار میگیرد.

شیوه  برگزاری تافل به چه صورت است ؟
آزمون تافل از سال 1968 تا 1998(مصادف با سال 1347 تا 1377 شمسی) با فقط به صورت کتبي مورد آزمون قرار میگیرد که دارای پاسخ نامه برگه ای بود.در سال 1998 موسسه ETS Sylvan Learning Systems که برگزاري نسخه کامپيوتري تافل را بر عهده گرفت، براي اولين بار اين آزمون را به صورت کامپيوتري برگزار کرد. روش اینترنتی از سال 2005 شروع و به تدریج جایگزین دو روش دیگر شد.

نهاد اصلی آزمون دارای 4 بخش می باشد. امتیاز این امتحان از 310 تا 677 می باشد که به جمع نمره 3 بخش آن مربوط شده و نمره بخش نوشتاری جدا محاسبه میگردد. برای اکثر دانشگاه های دنیا نمره 550 حد پایین می باشد.


بخشهاي مختلف تافل کاغذی
عنوان بخش آزمون
تعداد پرسش
مدت زمان پاسخگويي
بخش شنيداري
Listening
50 پرسش
35 دقيقه
ساختار
Structure and Written Expression
40 پرسش
25 دقيقه
درک مطلب
Reading
50 پرسش
55 دقيقه
نگارش
Writing


بخش شنيداري:
اين بخش از تافل توانايي داوطلبان را در درک مکالمه‌هاي انگليسي آمريکايي مورد سنجش قرار مي‌دهد.
اين بخش خود به سه قسمت تقسيم مي‌شود:
قسمت اول اين بخش ((Part A)(پارت اول) شامل مکالمه‌هايي کوتاه مي‌باشد که بين دو نفر صورت مي‌گيرد و پس از پايان هر مکالمه پرسشي مبني بر اطلاعاتی بين اين دو نفر رد و بدل شده است و يا پرسشي در مورد زمان يا مکان اين مکالمه، مطرح مي‌شود.
در قسمت دوم ((Part B)(پارت دوم) مکالمه‌هاي گسترده‌تري بين دو يا چند نفر خواهد شد .
قسمت سوم (Part C)(پارت سوم )دربرگيرنده  سخنراني‌هايي است که بيشتر در رابطه با موضوعات آکادميک است .

بخش ساختار دستوری:
اين بخش دو دسته از سؤالات است و هر دو دسته براي سنجش توانايي داوطلب در تشخيص گرامر و ساختار صحيح در يک متن طراحي شده‌اند.
قست اول (ساختار يا Structure) داوطلب بايد ساختار صحيح و ترتيب لغات را تشخيص دهد. اين دسته از سؤالات از يک جمله با يک يا چند جاي خالي تشکيل شده است و بايد گزينه‌اي را که به بهترين نحو جمله را تکميل مي‌کند، انتخاب شود.( نسبتا سطح عمومی تری از  دانسته ها را در بر دارد ).
قسمت دوم(نگارش يا Written Expression) هم داوطلب با جملات کاملي روبرو مي‌شود که زير چهار مورد از کلمات آنها خط کشيده شده است و بايد کلمه يا عبارت نادرست شناسايي گردد.

درک مفاهیم:
مهارت کافي در درک متون انگليسي و نيز دايره لغات خوب، کليد موفقيت در همه بخش‌هاي تافل محسوب مي‌شود، اما در اين بخش اين مهارت‌ها به‌طور خاص مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند. اين بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمينه‌هاي علمي و دانشگاهي مي‌باشد و به دنبال هر متن 10 پرسش مطرح مي‌شود. همه اطلاعاتي که براي پاسخ به پرسش‌ها مورد نياز است در داخل متن‌ها گنجانده شده است و نياز به پيش‌زمينه علمي خاصي نمی‌باشد.

بخش نوشتاری:
نمره این بخش از 0 تا 6 می‌باشد ولی این نمره در نمره‌ی کل امتحان محاسبه نمی‌گردد.، 5/4 و گاهی نیز ۵ را به عنوان حداقلِ قابل قبول تعیین می‌نمایند.

امتيازدهي آزمون
آزمون تافل کاغذي امتيازي بين 310 و 677 دارد
امتياز هر بخش مطابق زير است
– Listening (31 – 68)
– Structure and Written Expression (31 – 68)
– Reading (31 – 67)

اعتبار مدرک
امتياز کسب شده هر داوطلب تا 2 سال پس از تاريخ آزمون اعتبار دارد.


آزمون زبان تافل TOFEL در مقطع دکتری


آشنايي با آزمون تافل کامپيوتري
این روش امتحانی بسیار شبیه امتحان تافل کتبی است، با این تفاوت که پشت کامپیوتر برگزار می‌شود. تفاوت‌ها و شباهت‌های آن عبارتند از:

در ایران برگزار نمیشود.

در بخش شنیداری امکان دیدن سوالات مانند تافل کتبی وجود    ندارد و بعد از شنیدن، سوالات روی صفحه ظاهر می‌شوند. در این امتحان زمان در دست داوطلب است. داوطلب یک زمان کلی در اختیار دارد که می‌تواند یک سوال را در 10 ثانیه و یک سوال را در 30 ثانیه پاسخ دهد که در بخش شنیداری تافل کتبی این کار امکان پذیر نیست.
سوالات این امتحان تطبیقی می‌باشد. به این مفهوم که اگر پاسخ سوال اول غلط جواب باشد، سوال بعد ساده‌تر و امتیاز آن کمتر خواهد بود.

بخش نوشتاری باید تایپ شود.
کارنامه امتحان در مقایسه با امتحان ورقه‌ای که 40 روز طول می‌کشد، خیلی سریعتر صادر می‌شود.
نمره ماکزیمم آن 300 می‌باشد که 250 معادل 600 امتحان کتبی است

عنوان بخش آزمون
تعداد پرسش
مدت زمان پاسخگويي
بخش شنيداري
Listening
30-50پرسش
40-60 دقيقه
بخش ساختار
Structure and Written Expression
20-25پرسش
15-20 دقيقه
درک مطلب
Reading
44-60پرسش
70-90 دقيقه
نگارش
Writing
1 انشا
30 دقيقه

بخش شنيداري:
داوطلب براي شنيدن از گوشي (head phone) استفاده می‌کند. همچنيـن در آزمـون کامپيوتري علاوه بر صـدايي که داطلب می‌شنود، تصويــری هم به نمـايش درمي‌آيد.
به همراه هر پرسش گزينه‌هايي در صفحه نمايش داده مي‌شوند که به‌جاي حروف(A)، (B) ، (C) و (D) کنار هر گزينه يک بيضي [ ] ديده مي‌شود و داوطلب بايد روي پاسخ(هاي) صحيح کليک کند.

در آزمون کامپيوتري تافل گاهي بيش از يک پاسخ صحيح وجود دارد. در چنين حالتي به داوطلب گفته مي‌شود که چند پاسخ صحيح را بايد انتخاب کند.
اين بخش به دو قسمت تقسيم مي‌شود:
قسمت اول شامل مکالمات کوتاهي است که البته کمي از تافل کتبي طولاني‌تر است.
در قسمت دوم هم مکالمه‌ها و سخنراني‌هاي طولاني‌تري وجود دارد.

ساختار:
اين بخش آزمون تافل کامپيوتري، دقیقاً همانند تافل کتبي است و تفاوت آن در این است‌که داوطلب به‌جاي علامت زدن با مداد روي کاغذ، با ماوس روي گزينه صحيح کليک مي‌کند.

درک مطلب:
در اين بخش داوطلب ابتدا متني را مي‌خواند که معمولاً طولاني‌تر از آن است که همه آن در يک صفحه نمايش داده شود. بنابراين لازم است از «نوار مرور» براي ديدن (يا مرور) بقيه متن استفاده شود (تا زماني‌که «مرور» متن تمام نشده باشد، کامپيوتر پرسش‌ها را در اختيار قرار نمی‌دهد) در اين مرحله بايد روي گزينه Proceed کليک کرد. حال متن در سمت چپ و پرسش در سمت راست صفحه نمايش مشاهده می‌شود. در اين مرحله مي‌توان با کليک روي گزينه Preview به پرسش قبلي بازگشت..

بخش نوشتاري:
اين بخش جدا از رتبه کلي داوطلب گزارش مي‌شود. انشاء را هم مي‌توان با قلم روي يک پاسخ‌نامه نوشت و هم مي‌توان به طور مستقیم در کامپيوتر تايپ نمود.
امتياز کسب شده هر داوطلب تا 2 سال پس از تاریخ آزمون اعتبار دارد.به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.