خانه دکتری » رپورتاژ خبری » لیست اقلام ضروری سیسمونی که باید بخرید!
لیست اقلام ضروری سیسمونی که باید بخرید!


لیست سیسمونی یک فهرست از وسایل و لوازمی است که برای مراقبت و نگهداری از نوزاد در مدت زمان اولیه زندگی‌اش ضروری هستند. این لیست می‌تواند بر اساس نیازها، بودجه، فصل و جنسیت نوزاد متفاوت باشد. اما برخی از وسایل ضروری و اساسی هستند که باید در هر لیستی از سیسمونی قرار بگیرند. در این مقاله هر آنچه که باید در مورد جزئیات سیسمونی نوزاد و ضروری‌ترین وسایلی که در این لیست جای می‌گیرد بدانید را بررسی می‌کنیم. خواندن این چک‌لیست کاربردی سیسمونی نوزاد را از دست ندهید.

چرا باید برای خرید، چک‌لیست سیسمونی داشته باشیم؟
خرید سیسمونی نوزاد یکی از هیجان‌انگیزترین کارهایی است که هر پدر و مادری مشتاق انجام دادن آن است. اما برای اینکه خرید سیسمونی به یک تجربه خوشایند و مفید تبدیل شود، باید با برنامه‌ریزی و احتیاط صورت بگیرد. برای این منظور، داشتن یک فهرست سیسمونی می‌تواند کمک زیادی به خرید شما کند. ‌لیست سیسمونی دارای مزایای زیر است:

جلوگیری از خرید اضافی و مدیریت هزینه‌ها
با داشتن یک فهرست سیسمونی، شما می‌توانید از خرید اضافی و اسراف جلوگیری کنید. بسیاری از پدر و مادرها در هنگام خرید سیسمونی، به دلیل علاقه و شوق زیاد، بیش از اندازه وسایل و لوازم مختلف را خریداری می‌کنند. اما با داشتن یک فهرست کامل سیسمونی، شما می‌توانید فقط به وسایلی که واقعاً نیاز دارید، توجه و از خرید بی‌مورد خودداری کنید.

مدیریت خرید
با داشتن یک فهرست سیسمونی، شما می‌توانید خرید خود را بهتر مدیریت کنید. یکی از مشکلاتی که برای خرید سیسمونی وجود دارد، این است که بعضی از وسایل را باید در زمان مشخصی خریداری کنید. با داشتن یک لیستی از سیسمونی، شما می‌توانید خرید خود را بر اساس اولویت، زمان و بودجه برنامه‌ریزی و از خرید عجولانه و نامناسب پرهیز کنید.

چیزی را فراموش نمی‌کنید
بعضی از وسایل سیسمونی بسیار ضروری و اساسی هستند و باید حتما در دسترس باشند. اما گاهی اوقات ممکن است به دلیل شلوغی و سردرگمی، خرید آنها را فراموش کنید. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد مشکل و استرس برای شما و نوزاد شود. اما با داشتن یک چک‌لیست سیسمونی، شما می‌توانید از عدم فراموشی وسایل مهم اطمینان حاصل کنید.

بهره‌بردن از نظرات و تجربه‌های دیگران
یکی از راه‌هایی که می‌توانید یک فهرست سیسمونی مناسب برای خود تهیه کنید، این است که از نظرات و تجربیات پدر و مادرهای دیگری که قبلا از این مرحله گذشته‌اند، بهره ببرید. شما می‌توانید از دوستان، خانواده، مشاوران یا اینترنت برای یافتن چک‌لیست‌های سیسمونی مختلف استفاده و آنها را با توجه به شرایط خود، انتخاب و تنظیم کنید.


چک‌لیست کامل سیسمونی
همان‌طور که گفته شد، فهرست سیسمونی می‌تواند بر اساس نیازها، بودجه، فصل و جنسیت نوزاد متفاوت باشد. اما برخی از وسایل و لوازمی هستند که به طور کلی در هر لیستی باید وجود داشته باشند. در ادامه به معرفی این وسایل می‌پردازیم:

وسایل مربوط به خواب نوزاد
این لیست سیسمونی شامل موارد زیر می‌شوند:

تخت نوزاد
یکی از وسایل اساسی و ضروری برای نوزاد، تخت نوزاد است. تخت نوزاد باید از جنس مرغوب و با استانداردهای ایمنی باشد. همچنین باید دارای تور و یا حاشیه باشد تا از ورود حشرات و گردوغبار به تخت نوزاد جلوگیری کند.

پتو، ملحفه، بالش و تشک نوزاد
جنس نرم، گرم و نفس‌گیر نبودن از ویژگی‌های این وسایل است. این وسایل باید به اندازه تخت نوزاد و هماهنگ با رنگ و طرح آن باشد و بتوان به راحتی آن‌ها را شستشو داد.

لوازم جانبی تخت نوزاد
برخی از لوازم جانبی تخت نوزاد می‌توانند به خواب نوزاد کمک کنند. برای مثال، آویزه‌های رنگی و صوتی می‌توانند به آرامش و سرگرم شدن نوزاد منجر شوند. چراغ‌خواب نیز می‌تواند نور ملایم و دلنشینی را در تاریکی ایجاد کند.

وسایل مربوط به تغذیه نوزاد
این وسایل شامل موارد زیر می‌شوند:

شیشه شیر و پستانک
این وسایل برای تغذیه نوزاد با شیر مادر یا شیرخشک مورد نیاز هستند. شیشه شیر و پستانک باید از جنس شیشه یا پلاستیک بدون BPA باشند. همچنین باید دارای سایز، شکل و جریان مناسب باشند. شیشه شیر و پستانک باید به طور مرتب پاک و استریل شوند.

دستمال نوزاد 
این وسیله برای تمیز کردن دهان و صورت نوزاد پس از تغذیه مورد نیاز است. دستمال باید از جنس نرم و جذب‌کننده آلودگی باشند. باید به طور مرتب تعویض و شست‌وشو شود.

گرمکن شیر و سطل زباله 
این وسایل برای گرم کردن شیر و دور انداختن شیشه شیر و پستانک‌های استفاده شده مورد نیاز هستند. گرمکن شیر باید دارای تنظیم دما و زمان باشد. سطل زباله باید دارای درب و کیسه باشد تا از بوی بد جلوگیری کند.

وسایل مربوط به بهداشت و مراقبت نوزاد
لیست سیسمونی نوزاد مربوط به بهداشت و مراقبت به شرح زیر هستند:

حوله، دستمال و پوشک نوزاد
این وسایل برای خشک کردن، تمیز کردن و محافظت از پوست نوزاد مورد نیاز هستند. حوله، دستمال و پوشک نوزاد باید از جنس نرم، جذب‌کننده و حساسیت‌زا نباشند و به طور مرتب تعویض و شست‌وشو شوند.

صابون، شامپو، کرم و پودر نوزاد
این وسایل برای شست‌وشو، مرطوب کردن و خنک کردن پوست نوزاد مورد نیاز هستند. صابون، شامپو، کرم و پودر نوزاد باید از جنس طبیعی و بدون مواد شیمیایی و عطر باشند.

وان، اسفنج و ترمومتر آب 
این وسایل برای حمام کردن نوزاد مورد نیاز هستند. وان باید از جنس پلاستیک و دارای پایه و لوله خروجی آب باشد. جنس اسفنج را باید نرم و قابل فشردن انتخاب کنید. ترمومتر آب باید دارای صفحه نمایش دیجیتال باشد و دمای آب را به درجه سانتی‌گراد نشان دهد.

قیچی، ناخن‌گیر و برس نوزاد
این وسایل برای اصلاح و مراقبت از ناخن و موی نوزاد مورد نیاز هستند. قیچی، ناخن‌گیر و برس نوزاد باید از جنس استیل ضدزنگ و دارای گوشه‌های گرد و نرم باشند. باید به طور مرتب و با دقت از آنها استفاده شود.


وسایل مربوط به حمل و نقل نوزاد
در لیست سیسمونی نوزاد وسایل مربوط به حمل و نقل نیز وجود دارند که به شرح زیر هستند:
•    کالسکه و کریر نوزاد که برای حمل نوزاد در خارج از خانه مورد نیاز است. این دو باید تاشو و سبک باشند تا راحت حمل شوند؛
•    صندلی اتومبیل نوزاد که برای حمل و نقل نوزاد در اتومبیل مورد نیاز است. صندلی اتومبیل نوزاد باید دارای کمربند ایمنی، پشتی، سری و همچنین باید دارای نشان استاندارد ایمنی باشد؛
•    کیف و جعبه نوزاد برای حمل و نقل وسایل نوزاد مورد نیاز هستند. کیف و جعبه نوزاد باید دارای جای کافی و مختلف باشند تا وسایل نوزاد را به طور منظم در آنها قرار دهید. همچنین باید دارای دسته و بند باشند تا راحت حمل شوند.

ضروری‌ترین وسایلی که در لیست سیسمونی جای می‌گیرد
هر چند که فهرست سیسمونی می‌تواند شامل وسایل مختلفی باشد، اما برخی از وسایل بسیار ضروری و اساسی هستند که باید در هر فهرستی از سیسمونی قرار بگیرند. این وسایل عبارت‌اند از:
•    پوشک و دستمال مرطوب؛
•    شیشه شیر و پستانک؛
•    تخت و پتوی نوزاد؛
•    لباس و جوراب نوزاد؛

سخن پایانی
تدوین لیست سیسمونی برای نوزاد یکی از مهم‌ترین مراحل آماده‌سازی برای به دنیا آمدن بچه است. این فرایند به شما کمک می‌کند تا از همه اقلام ضروری برای مراقبت و راحتی نوزادتان مطمئن شوید. با توجه به نیازهای یک نوزاد، انتخاب اقلامی مانند پوشاک، لوازم بهداشتی، اسباب بازی و غذاهای لازم بسیار ضروری هستند. با دقت در نوشتن فهرست سیسمونی و تهیه همه‌ اقلام ضروری، شما می‌توانید از آمدن نوزادتان به دنیا لذت ببرید و با آرامش به استقبال این تجربه‌ فوق‌العاده بروید.به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.