خانه دکتری » رپورتاژ خبری » کالا و خدمات پزشکی، بیمارستانی، اورژانس، داروخانه، آرایشی، بهداشتی
خدمات پزشکی چیست :
خدمات پزشکی  واژه کلی است که برای افرادی که از نظر روحی و جسمی به مشکلی گرفتار شده است به کار می رود .
از نظر تقسیم بندی کلی به دو گروه تقسیم می شوند :
•    خدمات پزشکی سرپایی 
•    خدمات پزشکی منجر به بستری  

انواع خدمات پزشکی :
•    مراکز جراحی سرپایی
•    مراکز تولد یا زایشگاه 
•    بانک های خون 
•    مراکز آموزشی دیابت 
•    مراکز دیالیز و......

بیمارستان :
یک بنیاد مراقبت های بهداشتی است که با کارکنان پزشکان و پرستاران و تجهیزات پزشکی به بیماران خدمات درمانی ارائه میدهد.

پرسنل  :
مجموع کارمندان یک اداره یا یک سازمان را پرسنل گویند.


شرح وظایف عمومی پرسنل خدمات بیمارستانی :
وظایف عمومی نیروی خدماتی، کارهایی هستند که جزو مواردی هستند که پرسنل خدمه باید انجام دهند و در مراکز درمانی مختلف و در بسیاری از موارد وظایف مشترک پرسنل خدمات بیمارستان می باشد.
•    گردگیری، نظافت و شستشوی همه بخش‌های بیمارستان 
•    گرفتن وسایل و مواد شوینده موردنیاز از انبار بیمارستان به طور ماهانه
•    تمیز کردن پنجره‌ها و چارچوب آنها و کلیه‌ شیشه‌های موجود در بخش‌های مختلف ساختمان بیمارستان اعم از اداری یا درمانی
•     جارو زدن محوطه داخلی بیمارستان بصورت روزانه
•    تخلیه، بارگیری و انتقال کلیه لوازم واحدهای اداری و پزشکی
•    ضدعفونی صندلی‌های چرخدار و برانکارد و صندلی همراهان با مواد ضدعفونی کننده به طور روزانه 

در حین انجام کار برای پرسنل چه نکته ای  و باید داشته باشد :
o    تداخل نداشتن کارها باهم و انجام کارها در زمان مناسب (مثلاً اگر زمانی نیروهای آشپزخانه و پذیرایی مشغول پخش غذا هستند، از شستشو و گردگیری و انتقال زباله ها خودداری شود)
o    استفاده از دستکش، زدن ماسک، پوشیدن روپوش کار
o     نیروی خدمات بیمارستان حتماً پس از اتمام کار لباس‌ها تعویض و دست، پا و صورت خود را با موادشوینده تمیز کنند و در یک کلام نظافت فردی را رعایت کنند.

اورژانس بیمارستان :
به مجموعه خدمات فوریت های پزشکی گفته می‌شود که درمان‌های اضطراری یا انتقال مصدوم در خارج از محیط بیمارستان صورت پذیرد. این سیستم در کشور ایران بنام مرکز فوریتهای پزشکی شناخته می‌شود که هم‌اکنون زیر مجموعه مراکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی می‌باشد. دسترسی به خدمات فوریتهای پزشکی از طریق شماره امدادی ۱۱۵ امکان‌پذیر می‌باشد.

فوریت های پزشکی شامل بیماری ها مشکلات بسیار گسترده ای می شود که شامل :
o    اورژانس قلبی : قلب عضو حیاتی بدن انسان است و به طبع مشکلات پیرامون آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اورژانس های قلبی از جمله مشکلاتی هستند که باید در اسرع وقت به آن ها رسیدگی شود. از جمله این موارد می توان به احساس درد و سنگینی و یا فشار در قفسه سینه اشاره کرد.
o    اورژانس تنفسی : مشکلات تنفسی نیز می تواند منجر به مشکلات جدی شود و به همین جهت در اسرع وقت باید به آن ها رسیدگی کرد. از جمله نشانه های خطرناک مشکلات تنفسی می توان به تنگی نفس اشاره کرد.
o    اورژانس مشکلات گوارشی : مشکلات گوارشی گروه گسترده ای از مشکلات هستند که درجات آن ها می تواند بسیار متفاوت باشد. در شرایط اورژانس این قبیل مشکلات، نیاز به انواع خدمات اورژآنسی می باشد. از جمله وضعیت های اضطرار اورژانس مشکلات گوارشی می توان به خونریزی های گوارشی اشاره کرد. منظور از خونریزی های گوارشی استفراغ های خونی و مدفوع قیری شکل می باشد.
o    اورژانس زنان و زایمان : بیماری های زنان و زایمان از جمله بیماری های مهم در علم پزشکی می باشند. اورژانس مربوط به زنان و زایمان نیز باید در اسرع وقت صورت گیرد. از جمله مواردی که می تواند نیاز به اورژانس زنان و زایمان داشته باشد می توان به سقط، تشنج، فشار خون بالا که همراه با تاری دید و متوم شدن دست و پا باشد و همچنین خونریزی های شدید اشاره کرد.
o    اورژانس مربوط به اعصاب : یکی دیگر از گروه هایی که نیاز به اورژانس در مواقع اضطرار دارد، گروه اعصاب است. از جمله اورژانس های گروه اعصاب، تشنج و حملات صرع می باشد. سکته مغزی با علائم فلج اعضا، بروز اخلال در تکلم و موارد این چنینی از دیگر موارد اورژانس اعصاب می باشند.

داروخانه : 
یک مؤسسه پزشکی دارویی است که به فروش دارو می‌پردازد. داروخانه باید زیر نظر دکتر داروساز اداره شود.

داروساز کیست :
یک داروساز که به آن مسئول فنی داروخانه گفته می‌شود همواره در داروخانه حضور دارد و چگونگی مصرف دارو، عوارض جانبی و موارد دیگر را برای بیمار توضیح می‌دهد.
داروخانه های شبانه روزی به نسبت جمعیت و در هر شهر با مجور دانشگاه علوم پزشکی فعالیت شبانه روزی خواهند داشت.


محصولات آرایشی :
 موادی هستند که به‌منظور بهسازی یا حفظ ظاهر یا بوی بدن انسان به‌کار می‌روند .  لوازم آرایش شامل کرم‌های محافظت‌کننده پوست، لوسین ها ، پودر ها ، عطرها ، رژ لب و لاک ناخن مواد آرایشی چشم و صورت، فر مو، لنزهای رنگی، رنگ مو، ژل و افشانه مو ، دئودورانت‌ها (ضد بو)، محصولات مربوط به نوزاد، روغن شستشو، کف وان (مایع ویژه وان)، نمک شستشو، روغن‌ها و دیگر انواع محصولات هستند .

محصولات بهداشتی چیست :
محصولات بهداشی بدن فقط برای مراقبت های پوستی و مو نیست . بلکه شامل تمام محصولاتی است که جهت سلامت و زیبایی شما بکار میرود مثل بادی اسپلش ها برای  بدن و محصولات مورد استفاده در قاعدگی که به راحتیو سلامت بدن شما کمک میکنند.

محصولات سلولزی : 
استفاده از محصولات سلولزی بهداشتی بیش از آنچه که فکرش را کنید، در زندگی امروزی ما رایج شده است. در واقع با بسیاری از آنها آشنا هستیم، اما نمی‎دانیم که آنها جزء محصولات سلولزی هستند. برای مثال از دستمال کاغذی به عنوان محصولات سلولزی یاد می‎شود. در ساختار آنها از مواد خام طبیعی بهره گرفته شده است، به  همین دلیل در طبیعت تجزیه شده و با محیط زیست سازگار هستند. بسیاری از محصولات پلاستیکی با رها شدن در طبیعت از خود سموم خطرناک تولید خواهند کرد، در حالی که این محصولات مواد سمی در خود ندارند. از سلولز به عنوان یک فیبر غذایی نامحلول یاد می‎شود  که متشکل  از پلیمرها بوده  و در تمام دیواره سلول‎های گیاهی وجود دارد.  این فیبر گیاهی در بدن غیر قابل هضم است.


در پایان برای موفقیت بیشتر و شرکت در  بهترین  و مطمئن ترین مناقصه ها ، مزایده ها و استعلام ها در این زمینه، شما را به مرکز اطلاعات مناقصات و مزایدات ایران (زنجیره معاملاتی آریاتندر) راهنمایی مینمایم.به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.