خانه دکتری » رپورتاژ خبری » ضعف بعد از لیپوماتیک
ضعف بعد از لیپوماتیک
ضعف بعد از لیپوماتیک
ضعف و خستگی بعد از لیپوماتیک به شدت رایج است. پس از جراحی‌های بزرگ، ضعف ممکن است تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها ادامه داشته باشد. حتی جراحی‌های نسبتاً کوچک ممکن است باعث ایجاد احساس ضعف، خستگی و کاهش انرژی در مدت چند روز شوند. خستگی نشان‌دهنده نیاز بدن شما به استراحت است. بهبود و بازسازی بدن بسیار انرژی مصرف می‌کند. سطوح انرژی شما به تدریج به مرور روزها بهتر خواهد شد.
یافت. احتمال وجود رکودها نیز وجود دارد، اما پس از جراحی، انتظار می‌رود به طور آهسته و پیوسته بهبود یابید.
ضعف و خستگی نشان‌دهنده نیاز بدن شما به استراحت بعد از لیپوماتیک نیازمند است.

ضعف بعد از لیپوماتیک
جدول زمانی برای بهبودی پس از جراحی
اینجا یک نگاه سریع به مدت زمانی است که ضعف و خستگی پس از جراحی دوام می‌آورد:
•    اولین 24 تا 48 ساعت: انتظار داشته باشید که در اولین روزهای پس از هر نوع جراحی انجام شده تحت بیهوشی کلی، ضعف، خستگی و اختلال در تمرکز روانی داشته باشید.
•    یک هفته: در برخی موارد، افرادی که جراحی کوچک داشته‌اند، تا این نقطه سطوح انرژی طبیعی خود را به دست آورده‌اند. با این حال، اگر شما جراحی بزرگ یا درد پس از عمل زیادی داشته‌اید، احتمالاً هنوز ضعف خواهید داشت.
•    دو هفته: پس از جراحی بزرگ، بیشتر مردم هنوز از خستگی زیادی رنج می‌برند. ممکن است شروع به احساس کمی انرژی‌زایی کرده و قادر به انجام برخی از فعالیت‌ها شوید. با این حال، انتظار می‌رود به سرعت خسته شوید. خستگی از بیشتر جراحی‌های کوچک تا این نقطه باید رفع شده باشد.
•    یک ماه: در این نقطه، کاهش قابل توجهی در خستگی باید واضح باشد، اما سطوح انرژی شما ممکن است هنوز نامنظم باشد و برخی روزها بهتر از روزهای دیگر باشند.
•    شش هفته: بسیاری از افراد تا شش هفته پس از عمل به خودشان شبیه می‌شوند. با این حال، اگر شما جراحی قلبی، جراحی مغزی، مشکلات پس از جراحی یا هنوز درد شدیدی دارید، خستگی ممکن است چند هفته دیگر هم ادامه داشته باشد.
•    دو ماه: هنوز عادی است که دو ماه پس از جراحی بزرگ به سرعت خسته شوید، به ویژه اگر در فیزیوتراپی باشید. اگر خستگی ناتوان‌کننده یا کاهش قابل توجهی در انرژی پس از یک دوره بهبودی احساس کنید، با جراح خود مشورت کنید.
•    سه ماه: اکنون باید به طور قابل ملاحظه‌ای بهتر احساس کنید، اگرچه برخی افراد ممکن است به صورت گذرا خستگی را تجربه کنند.
•    شش ماه: در این زمان، خستگی پس از جراحی باید به طور کامل برطرف شده باشد. اگر هنوز با کمبود انرژی مواجه هستید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.

ضعف بعد از لیپوماتیک
ضعف و خستگی غیر طبیعی پس از جراحی
اگر پس از جراحی خستگی شما بهبود نمی‌یابد یا حتی بدتر می‌شود، ممکن است چندین دلیل وجود داشته باشد. به بهزیستی‌دهنده بهداشتی‌تان اطلاع دهید اگر خستگی برای چند هفته بدون بهبود قابل توجه ادامه دارد.
دلایل متداولی که ممکن است توضیح‌دهنده این وضعیت باشند عبارتند از:

مشکلات بیهوشی
بیهوشی بخش استانداردی از بسیاری از جراحی‌هاست. برخی افراد ممکن است به بیهوشی واکنش غیرطبیعی نشان دهند که می‌تواند زمان بهبود و خستگی را به طول انجامد.
این موضوع به ویژه در بزرگ‌ترها یا افراد کم‌توان صادق است. در این موارد، بیهوشی ممکن است منجر به اختلال درک و فراموشی برای هفته‌ها یا ماه‌ها شود.
بیهوشی همچنین می‌تواند خطر ابتلا به التهاب ریه شدید (عفونت شدید ریه) و آمبولی بعد از لیپوماتیک (تشکیل خون‌های لخته در وریدها) را افزایش دهد که به خستگی نیز اضافه می‌شود.

کم‌خونی کمبود آهن
کم‌خونی به معنای کمبود سلول‌های قرمز و سالم در خون است. کم‌خونی پس از جراحی به دلیل از دست دادن خون شایع است و به طور کلی پس از ایجاد تامین جدید توسط بدنتان بهبود خواهد یافت. هر چه مقدار از دست رفته خون بیشتر باشد، کم‌خونی شدیدتر خواهد بود.
از دست دادن خون شاید تنها دلیل کم‌خونی نباشد. در واقع، معمولاً شایع‌ترین علت کم‌خونی کمبود آهن در خون است. بدن شما برای تولید هموگلوبین، پروتئینی که به خون رنگ قرمز آن را می‌بخشد و اکسیژن را به سلول‌ها منتقل می‌کند، نیاز به آهن دارد. کم‌خونی کمبود آهن اغلب ناشی از مصرف ناکافی آهن است و ممکن است پس از جراحی بهبود تغذیه نداشته‌اید رخ دهد. 

عفونت‌های پس از عمل جراحی
ضعف و خستگی علامتی کلیدی از عفونت‌های پس از عمل جراحی است. التهاب ریه از عوارض ممکن پس از جراحی است، به خصوص در افرادی که به مدت طولانی روی دستگاه تنفسی قرار گرفته‌اند، یعنی دستگاهی که به شما کمک می‌کند تا تنفس کنید. عفونت زخم می‌تواند باعث خستگی شود، همراه با سایر علائمی مانند تب، لرزش، درد، قرمزی و ترشحی شبیه به عصاره. عفونت‌های داخلی ناشی از لوله‌های جراحی یا آلودگی تصادفی به طور معمول نگرانی بیشتری ایجاد می‌کنند.

افسردگی
افسردگی شدید پس از جراحی‌های بزرگ شایع است. مجبور شدن به انجام جراحی معمولاً ترس‌هایی درباره بیماری یا مرگ ایجاد می‌کند و می‌تواند فشارهای مالی و عاطفی را بر شما و خانواده‌تان ایجاد کند. در میان افرادی که جراحی قلب داشته‌اند، تا 40% علائم افسردگی خواهند داشت.
حتی اگر به طور فیزیکی بهبود کرده باشید، ممکن است انرژی کافی برای بلند شدن از تختخواب نداشته باشید اگر افسردگی داشته باشید. افسردگی همچنین باعث می‌شود افراد کم‌تر غذا بخورند یا دستورات بهداشتی‌شان را دنبال نکنند و خطر سوءاستفاده از الکل را افزایش می‌دهد. تمام این‌ها می‌تواند به خستگی که قبلاً احساس می‌کنید، اضافه شود.

داروهای درد
بعضی از داروهای استفاده شده برای کنترل درد می‌توانند خستگی را ایجاد کنند. این شامل اوپیوئیدها می‌شود، که معروف به ایجاد خواب آلودگی هستند. به عنوان مثال Vicodin (acetaminophen/hydrocodone) و Percocet (acetaminophen/oxycodone).
داروهای ضد درد غیر اوپیوئیدی مانند Ultram (tramadol) همچنین خواب‌آلودگی ایجاد می‌کنند.
داروهای ضد تشنج مانند Neurontin (gabapentin) و Lyrica (pregabalin) که برای درمان درد استفاده می‌شوند، همچنین معروف به ایجاد خواب‌آلودگی هستند.
داروهای درد مانند اوپیوئیدها، gabapentin و pregabalin همچنین می‌توانند علت ایجاد یا تشدید آپنه خواب، یک وضعیتی که در آن در طول خواب به مدت کوتاهی تنفس شما متوقف می‌شود، باشند. علائم این وضعیت شامل خواب آلودگی در روز، خستگی و کمبود انرژی و تمرکز هستند.

ضعف بعد از لیپوماتیک
جمع بندی
ضعف و خستگی نشانگر نیاز بدن شما به استراحت است. پس از جراحی، ضعف عادی است و باید روز به روز بهبود پیدا کند، زیرا بدن شما به ترمیم خودش می‌پردازد.
بعضی افراد به دلایلی نظیر سن، سلامتی و نوع جراحی‌ای که داشته‌اند، وضعیت بدتری دارند، اما با گذراندن زمان و مراقبت مناسب، بیشتر افراد قادر به افزایش قدرت و سطح انرژی خود خواهند بود.
ضعف و خستگی غیرطبیعی است اگر بیش از مقدار مورد انتظار ادامه یابد یا بدتر شود. دلایل ممکن شامل عفونت، کمبود آهن، افسردگی یا واکنش به بیهوشی یا داروهای درد می‌باشد. هر چه علت باشد، اگر خستگی غیرطبیعی به نظر برسد یا پس از جراحی بهتر نشود، به پزشک خود اطلاع دهید.
عمل های ترمیمی و زیبایی سخت و پیچیده هستند. اما با وحود دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی به نشانی اینترنتی https://drkambiz-izadpanah.com  نگران نتیجه عمل خود نباشید. ایشان با تجربه کاری و تخصصی که در این زمینه دارند، تجربه بهترین عمل را در ذهن شما نقش خواهند بست. همچنین در پیج اینستاگرام دکتر کامبیز ایزدپناه میتوانید نمونه عمل های ایشان را ببینید. به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.