خانه دکتری » رپورتاژ خبری » شروع کنکور از عید
شروع کنکور از عید
شروع کنکور از عید


چگونه برای کنکور از عید شروع کنیم ؟
 یکی از سوالاتی که ذهن اغلب دانش آموزان را با فرا رسیدن سال جدید به خود مشغول می کند و با نزدیک شدن کنکور بیشتر استرس و اضطراب آن ها را فرا می گیرد این است که آیا اگر برای کنکور از عید شروع کنند می توانند نتیجه دلخواه خود را بگیرند یا خیر؟
امیر مسعودی یکی از اساتید درس فیزیک و یکی از مشاوران شاغل در اوج یادگیری در این مطلب درمورد چگونگی شروع کنکور از عید توضیح می دهد :
 باید گفت که با توجه به وضعیت هر دانش آموز از نظر تحصیلی و این که در حال تحصیل در چه رشته ای است و هم چنین قصد دارد در چه رشته ای و در کدام دانشگاه قبول شود این موضوع می‌تواند متفاوت باشد ؛ اما باید گفت قطعاً دانش آموزی که قرار است از عید برای کنکور شروع کند به هیچ عنوان نمی تواند با دانش آموزی مقایسه شود که از پایه دهم  برای کنکور به طور موثر درس خوانده است.

شروع کنکور از عید با تلاش زیاد :
دانش آموزان کنکوری که قرار است از عید شروع به درس خواندن برای کنکور کنند باید گفت که با تلاش دو برابر و کوشش زیاد در این چهار ماه می‌ توانند که تقریباً جبران کم کاری های قبلی خود را کند تا بتوانند وقت از دست رفته خود را جبران کنند اما باید گفت که شروع برای کنکور از عید نیاز به یک برنامه‌ ریزی درست و یک اراده قوی است.

داشتن برنامه ریزی ویژه برای شروع کنکور از عید :
 برای دانش آموزانی که بعد از عید شروع به خواندن برای کنکور می کنند باید گفته شود که اصلا به هیچ عنوان امکان پذیر نیست که شما بتوانید تمامی مباحث دهم یازدهم و دوازدهم را در چهار ماه یا پنج ماه جمع بندی کنید پس بهتر است یک برنامه عاقلانه و منطقی برای خود بچینید و بهتر است که این برنامه حتما توسط خود شما تنظیم شود چرا که حتی بهترین مشاوره‌ های کنکور نیز هیچ‌ گاه نمی‌توانند برای شما برنامه ریزی کنند و استعدادهای شما را بدانند پس بهتر است با توجه به این موضوع در چه درسی قوی و در چه درسی ضعیف هستید یک برنامه منطقی برای شروع کنکور از عید خود بچینید که این برنامه باید تا روزهای آخر کنکور دوام داشته باشد تا شما بتوانید نتیجه لازم را بگیرید . 

امیر مسعودی به دانش آموزان کنکوری که قرار است شروع کنکور را از عید استارت بزنند پیشنهاد میکند بهتر است این دانش آموزان کنکوری بیشتر وقت خود را بر روی دروس اختصاصی بگذارند و دروس عمومی را با زدن تست برای خود یادآوری کنند چرا که اغلب دروس عمومی برای برخی دانش ‌آموزان آسان تر است و با زدن تست آن ها می‌ توانند به تسلط کافی در این درس برسند .

مطالعه حداقل چهار درس در روز :
دانش آموزان کنکوری که قرار است شروع کنکور را از عید شروع کند لازم است که حتما در هر روز حداقل سه الی چهار درس را مطالعه کنید و این مطالعه باید حتما با تست زنی همراه باشد تا دروس در ذهن نیز تثبیت شود .

 زمانی که قصد دارید بعد از عید برای کنکور درس بخوانید بهتر است که بیشتر تمرکز و وقت خود را روی دروسی بگذارید که مطمئن هستید با خواندن آن در چهار پنج ماه آن را به طور کامل یاد می گیرید و اگر دانش آموزی می‌داند که در مبحث فیزیک دانش آموز قوی نیست و نمی‌تواند تست‌های آن را حل کند بهتر است که در این چند ماه باقیمانده به هیچ عنوان روی درس فیزیک تمرکز زیادی نکند و اگر قرار است که درس فیزیک را بخواند روی مباحثی بیشتر وقت بگذارد که ساده ‌تر است و می‌تواند آن را متوجه شود .

 این برنامه ریزی نیاز به یک اراده قوی دارد و شما نباید با دیدن تراز بقیه دانش آموز و یا با دیدن دوستانتان که از دو یا سه سال اخیر برای کنکور شروع به درس خواندن کرده ‌اند انگیزه خود را از دست دهید چرا که ممکن است بسیاری از افراد دو یا سال برای کنکور درس خوانده باشند اما این دو سال به طور مداوم نبوده باشد و آنها بسیاری از مباحث را فراموش کرده یا به طور کامل نخوانده باشند و شما بتوانید در برخی دروس در کنکور بهتر از آن ها عمل کنید در واقع حرف ما این است که این شروع کردن زود بقیه نباید انگیزه شما را از بین ببرد. 

دانش آموزان کنکوری که قرار است شروع کنکور را از عید شروع کند بهتر است که بیشتر روی چند مبحث خاص وقت بگذارید و با حل تست های سراسری چند سال اخیر نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کند تا بدانید در این چند وقت باقیمانده چه مباحثی را بخواند.

 یکی از مزیت هایی که بعد از عید شروع کردن برای خواندن کنکور دارد این است که بسیاری از دانش‌ آموزان که از قبل خوانده اند ممکن است با تعطیلات عید انرژی و انگیزه خود را از دست بدهند و چند وقتی درس را کنار بگذارند و همین باعث می‌شود که شما بتوانید به راحتی با خواندن بیشتر و تلاش مضاعف از آنها پیشی بگیرید .

 برای انگیزه به خود بهتر است که روزهایی که تا کنکور باقی مانده را بر روی یک کاغذ بنویسید و بر روی دیوار نصب کنید تا اگر در بین راه خسته شده اید حتما نگاهی به روزهایی که باقی مانده بیندازید .

در برنامه ریزی کنکوری برای شروع از عید همانطور که در بالا نیز برای شما دانش آموزان توضیح دادیم بهتر است که وقت خود را تقریبا روی دروس عمومی هم بگذارید اما نخ خیلی زیاد .

دروس عمومی بسیار در کنکور قابل توجه هستند و بالا زدن درصد این درس ها در کنکور می‌تواند تراز شما را به میزان قابل توجهی جابجا کند مثلا درس ادبیات فارسی دارای ضریب ۴ است پس بدیهی است که بالا زدن این درس می تواند در رتبه شما تاثیر زیادی بگذارد اما دروس عمومی به خاطر ماهیتشان تقریباً سریع یاد گرفته می‌شوند نیازی به تمرکز و وقت زیاد ندارد پس بهتر است که آنها را با تست زدن و مرور و خلاصه ‌نویسی این دروس را فرا بگیرید .

منبع : اوج یادگیریبه اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.