خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت بهداشت » آزمون دکتری گروه علوم پزشکی امروز پایان یافت
سومین و آخرین روز آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۰ امروز دوشنبه هفتم تیر برای رقابت در بیش از ۱۷ مجموعه رشته علوم پزشکی آغاز شد.

آزمون دکتری گروه پزشکی

به گزارش خانه دکتری به نقل از خبرگزاری دانشجو، آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۰ امروز دوشنبه هفتم تیر برای رشته‌های مجموعه مدیریت و اقتصاد (اقتصاد سلامت، سیاستگذاری سلامت، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی)، علوم اعصاب، مشاوره توانبخشی، مجموعه باکتری شناسی (باکتری شناسی پزشکی، توکسین‌های میکروبی)، خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون، ایمنی شناسی، بیولوژی تولید مثل، ژنتیک پزشکی، آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، انفورماتیک پزشکی، مجموعه بهداشت باروری (بهداشت باروری، مامای)، طب سنتی ایرانی، پرستاری، مجموعه زیست فناوری و پزشکی مولکولی (زیست فناوری پزشکی، پزشکی مولکولی)، بیوشیمی بالینی، مجموعه روانشناسی (روانشناسی بالینی، روانشناسی نظامی)، مجموعه داروسازی برگزار می‌شود.


در این دوره از آزمون تعداد ۱۶ هزار و ۸۳۵ نفر ثبت‌نام کرده‌اند و تا کنون تعداد ۱۳ هزار و ۱۹۸ نفر با تکمیل فرم خوداظهاری کرونا، کارت آزمون خود را پرینت کرده‌اند.


بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد آزمون رشته‌های نوبت سوم یعنی صبح روز یکشنبه ۶ تیرماه ۱۴۰۰ به شیوه الکترونیک در دانشگاه‌های محل حوزه آزمون برگزار شود. آزمون سایر نوبت‌ها به شکل کاغذی برگزار خواهد شد.


آزمون رشته‌های فیزیولوژی پزشکی، فیزیولوژی ورزشی، علوم بیومدیکال مقایسه ای، علوم تغذیه، علوم تشریحی، نانوفناوری پزشکی، فارماکولوژی پزشکی، اخلاق پزشکی، شنوایی شناسی، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، گفتاردرمانی و ارگونومی به صورت الکترونیک برگزار می‌شود.


طبق تصمیم شورای سنجش و پذیرش، پس از پایان آزمون، دفترچه سئوالات جمع آوری خواهد شد؛ بنابراین داوطلبانی که آزمون آن‌ها به شکل کاغذی است باید پس از پایان آزمون پاسخنامه و دفترچه سئوالات خود را به مسئولان برگزار کننده تحویل دهند.


انواع و جزئیات سهمیه‌های پذیرش در آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی رشته‌های علوم پایه، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام شد و بر این اساس اگر داوطلبی مشمول سهمیه رزمندگان یا بومی نباشد، " سهمیه آزاد"تلقی خواهد شد و در صورت عدم احراز حد نصاب نمره توسط داوطلبان سهمیه‌های بومی و رزمندگان، ظرفیت مربوطه به "سهمیه آزاد" تعلق خواهد گرفت.


سهمیه رزمندگان


با توجه به تصویب "قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسالمی ایران "۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان اختصاص دارد.


همچنین ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.


طبق تبصره بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسالمی ایران، در صورتی که سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران توسط داوطلبان مشمول این سهمیه تکمیل نشود، ظرفیت باقی مانده ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصد که شرایط و حد نصاب را داشته باشند تخصیص یافته و سپس، در صورت عدم تکمیل به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می‌یابد.


پس از اتمام مهلت ثبت‌نام، هیچ گونه تغییر در سهمیه صورت نمی‌پذیرد. بر اساس آئین نامه اجرائی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان داوطلب بسیجی و اصلاحیه‌های بعدی آن، افراد می‌توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.


رزمندگان بسیجی


رزمندگان بسیجی، جهادگران جهاد کشاورزی و رزمندگان ستاد کل نیرو‌های مسلح که براساس ماده ۱ و تبصره‌های چهارگانه ماده مذکور در آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از تاریخ ۳۱ شهریور سال ۵۹ تا ۳۱ شهریور سال ۶۷ حداقل ۶ ماه متوالی یا متناوب، داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشته اند. لازم است ضمن مراجعه به سازمان‌های نیرو‌های مسلح نسبت به دریافت کد رهگیری ۱۲ رقمی ایثارگری خود جهت استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی آزمون در نظر گرفته شده است، درج کنند.


آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در دورهی کاردانی و سپس در دورهی کارشناسی ناپیوسته پذیرفته شدهاند، در صورتی که دارای حداقل ۱۸ ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل باشند، می‌توانند در این آزمون با سهمیه رزمندگان شرکت کنند.


همچنین آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در آزمون دکتری تخصصی (PH.D) پذیرفته شده اند طبق ضوابط حق استفاده مجدد از سهمیه رزمندگان در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره دکتری تخصصی (PH.D) را نخواهند داشت.


آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در آزمون کارشناسی ناپیوسته و یک بار کارشناسی ارشد ناپیوسته پذیرفته شده اند، در صورتی که دارای حداقل ۲۴ ماه حضور در جبهه باشند، می‌توانند در آزمون دکتری تخصصی (PH.D) متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان شوند.


داوطلبان واجد شرایط سهمیه رزمندگان اعم از این که در آزمون‌های ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل و دکتری تخصصی) سنوات گذشته شرکت کرده یا نکرده باشند، برای استفاده از سهمیه رزمندگان باید طبق توضیحات فوق عمل کنند و تمام داوطلبان رزمنده و ایثارگر در این آزمون، در سهمیه رزمندگان گزینش می‌گردند.


با توجه به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه آن، پذیرش رزمندگان و ایثارگران به شرط کسب حد نصاب علمی (کسب حداقل ۷۰ درصد نمرهی آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد توسط ایثارگران، و کسب حداقل ۸۰ درصد نمرهی آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد توسط رزمندگان) صورت می‌گیرد.


بر اساس قانون ۱۰ درصد مازاد بر ظرفیت هر رشته، برای اعضای هیأت علمی مربی رسمی دانشگاه‌های علوم پزشکی (حداقل یک نفر) منوط به کسب حداقل ۸۰ درصد نمرهی آخرین فرد پذیرفته شده اختصاص می‌یابد. توزیع واجدین شرایط در هر رشته، بین دانشگاه‌های پذیرنده و بر اساس نمره و انتخاب داوطلب خواهد بود. به طوریکه افراد پذیرفته شده در هر دانشگاه حداقل یک نفر و حداکثر ۱۰ درصد ظرفیت رشته آن دانشگاه باشند.

سهمیه بومی

براساس قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه ماده ۳ آن، ۳۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ۱۰ قطب آمایشی (کلان منطقه کشور)، در رشته‌های مورد نیاز به متقاضیان واجد شرایط پذیرش استفاده از سهمیه بومی موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، متناسب با نیاز استان‌ها و در چهارچوب نظام سطح بندی و با رعایت کلیه مندرجات این دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های بعدی، در زمینه پذیرش به این سهمیه تعلق می‌گیرد. رشته‌های مورد نیاز و شرایط انتخاب رشته/ محل در دانشگاه‌های قطب آمایشی مربوطه، متعاقباً اعلام خواهد شد.

تعهدات

از پذیرفته‌شدگان با استفاده از مزایای سهمیه بومی موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی جهت پوشش مناطق محروم، به میزان سه برابر مدت آموزش تعهد خاص اخذ می‌گردد و این تعهد قابل خرید یا جابه جایی نمی‌باشد. در واقع دانشجوی بومی برای ارائه خدمت در منطقه مربوطه، جذب میشود و این به مفهوم الزام برای ایجاد رابطه استخدامی نیست.


پذیرفته شدگان با استفاده از مزایای سهمیه بومی موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، پس از فراغت از تحصیل فقط در حوزه مناطق محروم و یا نیازمند تعیین شده خود، فعالیت تخصصی مرتبط با رشته خود را خواهند داشت و در خارج از منطقه مربوطه حق فعالیت تخصصی در رشته تحصیلی خود را تا پایان دوره تعهدات ندارند.


ارائه مدرک فارغ التحصیلی این گروه از پذیرفته شدگان بعد از اتمام تعهدات مورد نظر مجاز می‌باشد و پذیرفته شدگان مذکور تا پایان زمان تعهدات و ارائه تسویه حساب از دانشگاه علوم پزشکی محل ارائه خدمات امکان ارائه خدمات تخصصی در سایر مناطق کشور را ندارند.


ادامه تحصیل در مقاطع آموزشی بالاتر، پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهدات امکانپذیر می‌باشد. انتقال و تغییر محل تعهدات ممنوع است. پذیرش این داوطلبان در کلیه مراحل، براساس قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه ماده ۳ آن خواهد بود.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.