خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت بهداشت » درخواست اکثریت داوطلبان برای تعویق آزمون‌های وزارت بهداشت
دانشجویان پزشکی شعار «نه به آزمون‌های مرگ» سر دادند / جوانان را بازیچه سیاست‌های غلط خود نکنید

شیوع ویروس کرونا در کشور و تعویق برخی از آزمون‌های وزارت بهداشت موجب شد تا داوطلبان آزمون‌های پیش کارورزی، علوم پایه پزشکی، دندانپزشکی و جامع دوره دکتری عمومی داروسازی نیز خواستار تعویق آزمون‌های خود شوند.

درخواست اکثر داوطلبان برای تعویق آزمون‌های وزارت بهداشت
به گزارش خانه دکتری به نقل از خبرگزاری دانشجو، آزمون‌های پیش کارورزی، علوم پایه پزشکی، دندانپزشکی و آزمون جامع دوره دکتری عمومی داروسازی «۱۸۰» واحدی، هر ساله در دو نوبت شهریور و اسفندماه برگزار می‌شود. شیوع ویروس کرونا از اسفند سال ۹۸ علاوه بر تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس، امتحانات دانشجویان را نیز تحت تاثیر قرار داد به طوری که امتحانات دانشجویان علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی یکی پس از دیگری لغو شد.

 
بر این اساس آزمون‌های پیش کارورزی، علوم پایه پزشکی، دندانپزشکی و جامع داروسازی نیز از اسفند ماه به خرداد ماه موکول شد. اکنون پس از برگزاری اولین دوره این آزمون‌ها در ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه ۹۹، زمان برگزاری دومین دوره برگزاری آن در ۱۴ و ۱۵ اسفند ماه ۹۹ رسیده است.

آزمون‌های پیش کارورزی، در قطب‌های ۱۰ گانه کشور شامل 

منطقه ۱: دانشگاه‌های علوم پزشکی گیلان، مازندران، بابل، گلستان، سمنان و شاهرود؛ 
منطقه ۲: شامل دانشگاه‌های تبریز، ارومیه، اردبیل همچنین دانشگاه‌های که در منطقه هستند؛ 
منطقه ۳: دانشگاه‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام و همدان؛
منطقه ۴: دانشگاه‌های اهواز، لرستان، دزفول و دانشگاه‌‎های مستقر در منطقه؛ 
منطقه ۵: شیراز، جیرم، فسا، بندرعباس، بوشهر، یاسوج و دانشگاه‌های مستقر در منطقه؛
منطقه ۶: زنجان، اراک، قزوین، قم، البرز و دانشگاه‌های مستقر در منطقه؛ 
منطقه ۷: اصفهان، یزد، کاشان و شهرکرد؛ 
منطقه ۸: کرمان، زاهدان، رفسنجان، بم، زابل، جیرفت و دانشگاه‌های مستقر در منطقه؛
منطقه ۹: مشهد، بیرجند، گناباد، سبزوار، تربت حیدریه و دانشگاه‌های مستقر در منطقه؛ 
منطقه ۱۰: تهران، شهید بهشتی، ایران، بقیه الله، شاهد، ارتش، بهزیستی و توان‌بخشی برگزار می‌شود.

شیوع ویروس کرونا و قرمز شدن وضعیت ۱۱ شهرستان در کشور و همچنین تصمیم وزارت بهداشت در خصوص لغو برخی از آزمون‌های علوم پزشکی در کشور موجب شد تا داوطلبان ۴ آزمون فوق نیز درخواست خود را مبنی بر تعویق این آزمون‌ها اعلام کنند به طوری که طی روز‌های گذشته هشتگ‌های «لغو- آزمون- غیرضروری»، «لغو- آزمون-های- مرگ» و «لغو- آزمون- علوم- پایه- پیش- کارورزی» به هشتگ‌های داغ توئیتر تبدیل شده است.

افزایش درخواست داوطلبان مبنی بر تعویق آزمون‌های پیش کارورزی، علوم پایه‌پزشکی، دندانپزشکی و آزمون جامع دوره دکتری عمومی داروسازی «۱۸۰» واحدی، با توجه به عدم وجود خوابگاه‌های مناسب و تراکم جمعیت، افزایش تردد بین شهری و استفاده از وسایل نقلیه و تجمع دانشجویان جهت شرکت در آزمون‌ها موجب شد تا برخی از دانشجویان در شهرهای مختلف همچون مشهد با حضور در مقابل دانشگاه خود به اعتراض بپردازند و با شعارهایی همچون «نه به برگزاری آزمون»، «نه به تحمیل سفر غیرضرور» و «نه به قربانی کردن مدافعان سلامت» درخواست خود مبنی بر لغو این آزمون‌ها را اعلام کردند.

در این میان شورا‌های صنفی دانشگاه ها نیز با ارسال نامه‌‍ای به روئسای دانشگاه خاستار لغو آزمون‌های گروه علوم پزشکی در اسفند ماه ۹۹ شدند.به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.