خانه دکتری » اخبار دکتری وزارت بهداشت » ضرورت تدوین کتب مرجع رشته های علوم پزشکی
معاون آموزشی وزیر بهداشت بر ضرورت تدوین کتب مرجع در رشته های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: به منظور دست یابی به مرجعیت علمی منطقه و همچنین سازماندهی آزمون های ملی علوم پزشکی به دبیرخانه های آموزشی وزارت بهداشت دستور داده شده تا کتب مرجع برای رشته های پزشکی تدوین و منتشر شود.

به گزارش خانه دکتری به نقل از ایسنا؛ دکتر باقر لاریجانی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درخصوص دستیابی به مرجعیت علمی در منطقه و جهان گفت: در حوزه آموزش علوم پزشکی کشور این مهم به عنوان هدفی کلان مورد توجه ویژه قرار گرفته و بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی نیز بر این مبنا تدوین شده بطوریکه یکی از مهمترین این بسته ها نیز به این امر اختصاص یافته است.

وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس مطالعات و نظریات موجود، مولفه های مختلفی برای مرجعیت علمی مدنظر قرار می گیرد که از جمله مهمترین آنها تولید دانش بومی و کاربست آن در ارائه خدمات است.

 دکتر لاریجانی همچنین گفت: خوشبختانه امروز در کشور شاهد این واقعیت هستیم که حجم قابل توجهی از انتشارات علمی تولید و به مدد حضور اساتید، سهم ایران از تولید علم جهانی ارتقای چشم گیری پیدا کرده است. اما آنچه در این میان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ترجمان دانش تولیدی در عرصه عمل و در مسیر خدمت است که تدوین و نشر کتب مرجع گامی مهم در این زمینه می باشد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: کتب مرجع که از سوی اساتید برجسته هر حیطه تدوین می شوند، علاوه بر بومی سازی دانش وارد شده از مراکز معتبر بین المللی، بستری برای نشر و کاربست دانش بومی فراهم می کنند که اساتید دانشگاه های علوم پزشکی کشور دست اندرکار تولید آن هستند.

دکتر لاریجانی تدوین کتب مرجع در زمینه های ارتوپدی، اورولوژی، چشم پزشکی و پوست را به عنوان نمونه هایی از اقدامات موفق طی گذشته وزارت بهداشت دانست و افزود: این کتب به عنوان مرجع آزمون های ملی مورد استناد قرار می گیرند. همچنین نمونه قابل تحسین دیگر در این عرصه تدوین مجموعه 14 جلدی از کتب مرجع دندان پزشکی است، که توسط جمع بزرگی از اساتید دانشکده های دندانپزشکی سراسر کشور تحت نظارت شورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی کشور تدوین و اکنون در دسترس دانشجویان و دانش آموختگان این رشته ها قرار گرفته اند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تقدیر از اساتید و دست اندرکاران تدوین کتب مرجع دندان پزشکی اظهار کرد: کیفیت علمی این مجموعه نه تنها قابل رقابت با کتب خارجی است بلکه به واسطه بهره مندی از نتایج مطالعات ملی می تواند برای دانشجویان ایرانی بسیار اثرگذار باشد.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: با توجه به این تجربه ارزشمند و نقش کتب مرجع در نیل به مرجعیت علمی در منطقه و جهان، دبیران شوراهای آموزشی و هیات های ممتحنه وزارت بهداشت باید با همکاری سایر اعضای بورد و همچنین اساتید صاحب نظر رشته مربوطه در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، نقشه راه روشنی برای تدوین کتب مرجع ترسیم کرده و در این راه اقدامات عملیاتی جدی را سازماندهی کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مسلماً خروجی این تلاش ها که همان کتب مرجع در حیطه های مختلف علوم پزشکی خواهند بود، زمینه را برای نشر دانش بومی و ترجمان آن در عرصه خدمت بیش از پیش فراهم خواهد نمود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: با توجه اینکه مجموعه کتب مرجع دندانپزشکی اخیرا به طور کامل منتشر شده است، از لحاظ حجم قابل توجه این منابع، این مجموعه ارزشمند از سال 1397 به عنوان مرجع آزمونهای ملی دندانپزشکی معرفی و مورد استناد واقع می شوند.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.