خانه دکتری » جزئیات طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به رای مثبت مجلس شورای اسلامی به طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، جزئیات این طرح را تشریح کرد.

به گزارش خانه دکتری محمد روشن در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: صبح امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ، بند الف ماده یک و بند ت ماده ۳ طرح اصلاح قانون و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در مجلس شورای اسلامی رای مثبت آورد.

وی افزود: در بند الف ماده ۱، منظور از سابقه تحصیلی نمراتی از دروس دوره سه ساله آخر متوسطه است که مطابق اصول سنجش اندازه گیری توسط وزارت آموزش و پرورش بصورت سراسری و نهایی و استاندارد برگزار شده باشد.

روشن بیان کرد: بند ت ماده ۳ نیز شامل «اتخاذ تصمیم در مورد میزان و نحوه تاثیر هر یک از عوامل سابقه تحصیلی (متناسب با تحت پوشش قرار گرفتن امتحانات نهایی دوره سه ساله آخر متوسطه) آزمون عمومی و آزمون اختصاصی در سنجش» می شود.

در مقدمه توجیهی این طرح نیز آمده است: در قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز عالی کشور مصوب دهم، مهر ۹۲ مقرر شده بود سوابق تحصیلی دانش آموزان که بصورت نهایی و استاندارد باشد، در ورودی کنکور تاثیر داشته باشد.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه با اصلاح قانون سنجش وپذیرش دانشجو، مقرر کردند نمرات دروس متوسطه دوم و پیش دانشگاهی که امتحانات آن به صورت سراسری و طبق استانداردها برگزار شود،در رتبه کنکور دانش آموزان تاثیرگذارباشد.

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی کلیات و جزئیات طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب ماده واحده این طرح مقرر کردند بند الف ماده یک قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ به شرح زیر اصلاح شود:

الف ـ سابقه تحصیلی: نمرات تعدادی از دروس دوره متوسطه دوم و پیش دانشگاهی است که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهایی و استاندارد مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می شود.

۲ ـ بند «ب» ماده ۳ قانون (وظایف و اختیارات شورای سنجش و پذیرش) به شرح زیر اصلاح می شود:

ت ـ اتخاذ تصمیم در مورد میزان و نحوه تاثیر هر یک از عوامل سابقه تحصیلی (متناسب با تحت پوشش قرار گرفتن امتحانات سراسری، نهایی و استاندارد) آزمون عمومی و ازمون اختصاصی در سنجش.

تبصره ـ این قانون از تاریخ تصویب، لازم الاجرا است.

نمایندگان همچنین با الحاق تبصره دیگری به این طرح، تاکید کردند: تاثیر سوابق تحصیلی برای سال ۹۵ به صورت مثبت اعمال می شود و سایر موارد با بررسی کارشناسی برای سالهای بعد اعمال می شود.

با اضافه شدن این تبصره، این قانون فقط در سال ۹۵ اجرا می شود و برای ادامه اجرای آن باید بررسی های کارشناسانه انجام شود.


به اشتراک بگذارید:
برای اطلاع از اخبار و مطالب جدید در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود