خانه دکتری » استفاده از روش "الكتروكورتيكوگرافي" برای نخستین بار در دانشگاه های علوم پزشکی کشور
استفاده از روش "الكتروكورتيكوگرافي" برای نخستین بار در دانشگاه های علوم پزشکی کشور

مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز و پزشکان تيم جراحي مغز و اعصاب، به یاری یکدیگر توانستند برای نخستین بار در میان مراکز دانشگاهی کشور، از روش "الكتروكورتيكوگرافي" براي نقشه برداري موتور كورتكس مغز بيمار مبتلا به تومور، استفاده کنند.

به گزارش خانه دکتری، رییس مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز با اعلام این خبر، گفت: نقشه برداری مغزی، کمک می کند تا با جدیدترین تکنولوژی ها، ضمن افزایش دقت در جراحی و کاهش آسیب ها، نتیجه نهایی بسیار بهتری برای بیمار انجام گردد.

دکتر جیدرضا فرخی ادامه داد: در این اقدام که در بیمارستان شهید چمران شیراز انجام شد، مركز تحقيقات علوم اعصاب با همكاري گروه جراحي مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكي شيراز، توانستند از روش الكتروكورتيكوگرافي براي نقشه برداري موتور كورتكس مغز بيمار مبتلا به تومور، استفاده کنند.

وی افزود: در اين روش، الكترودهاي ساب دورال چند كاناله بر روي سطح كورتكس مغز قرار مي گيرد و فعاليت نورون ها ثبت مي شوند و پس از آناليز داده ها، امكان نقشه برداري قسمت هاي مختلف مغز فراهم مي گردد.

دکتر فرخی اضافه کرد: این تکنیک، برای بیماری که یک ضایعه تومور مغزی نزدیک به کورتکس حرکتی مغز داشت، انجام شد.

رییس مرکز تحقیقات علوم اعصاب شیراز ابراز امیدواری کرد: با این تکنولوژی، افق جدیدی در جراحی های پیچیده مغزی و نخاعی، پیش روی متخصصان، پژوهشگران و بیماران نیازمند، گشوده شود و گفت: خوشبختیم که این تکنیک، برای نخستین بار در میان مراکز دانشگاهی، با حمایت مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این دانشگاه، انجام شد.

الكتروكورتيكوگرافي براي اولين بار در بين مراكز دانشگاهي، در دانشگاه علوم پزشكي شيراز به سرپرستي دكتر "مجيدرضا فرخي" و دكتر "سينا صالحي" انجام شد و تيم جراحي مغز و اعصاب، به سرپرستي دكتر "موسي تقي پور" و دكتر "آرش صفاريان"، جراحي تومور بيمار را به عهده داشتند.


به اشتراک بگذارید:
برای دریافت اخبار جدید و اطلاع از دوره های آموزشی در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود


پاسخگو هستیم
گفتگوی آنلاین

برای شروع مکالمه بر روی یک گزینه کلیک کنید

لطفا برای شروع گفتگو فقط پیام متنی ارسال کنید.