خانه دکتری » جمع آوری پردیس های دانشگاهی در دستور کار وزارت علوم
پردیس های دانشگاهی : معاون آموزشی وزارت علوم از تصمیم این وزارت خانه برای جمع‌آوری پردیس ها خبر داد و افزود: در این رابطه طرحی در دست تدوین است که امیدواریم تا پایان سال جاری نهایی‌ شود و بر اساس آن دانشگاه ها خواهد توانست مازاد بر ظرفیتشان از طریق پرداخت هزینه شهریه، دانشجو بگیرند.

به گزارش خانه دکتری به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، دکتر "مجتبی شریعتی نیاسر” در گردهمایی معاونین آموزشی دانشگاه‌های منطقه شش کشور که امروز به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد، افزود: در طرح آمایش چند محور مهم و کلیدی که عدم توجه به آنها، آموزش عالی را دچار چالش‌هایی می‌کند، مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان این که نزدیک به نیمی از ۱۴۰ مرکز آموزش عالی موجود در کشور از استاندارد‌ها فاصله دارند، یکی از محورهای طرح آمایش را ساماندهی مراکز آموزش عالی ذکر و اظهار کرد: باید با ساماندهی مراکز، ارتقای مراکز را در چارچوب سیاست‌های آموزش عالی دنبال کنیم.

معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه ارتقای کیفی دانشگاه‌ها از موضوعات مورد توجه در این طرح است افزود:به نظر می‌رسد یکی از علل بی‌توجهی به کیفیت در دانشگاه‌ها و توجه این روزهای آنها به این مقوله، ناشی از رشد کمی بی‌رویه بوده باشد که امیدواریم با برنامه‌های پیش‌بینی شده‌ی در دستور کار بتوانیم در جهت ارتقای کیفی آنها گام برداریم.

شریعتی نیاسر یکپارچه‌سازی در نظام پذیرش دانشجو را نیز یکی دیگر از محورهای مطرح شده در طرح آمایش آموزش عالی خواند و تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر زیرنظام‌های مختلف اعم از دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های غیردولتی، دانشگاه‌های نهادی و دانشگاه آزاد اسلامی، هر کدام شیوه‌های متفاوتی را در پذیرش دانشجو دارند که باید در این رابطه یکپارچه‌سازی شوند.
وی در ادامه با بیان این که سالانه بالغ بر ۷۵۰ هزار نفر در کشور فارغ‌التحصیل می شوند،اظهار کرد :درصد بالایی از فارغ‌التحصیلان در جایگاه شغلی خود به لحاظ تحصیلی قرار نمی‌گیرند و باید رابطه‌ای معنادار بین اشتغال و تحصیل ایجاد شود که این موضوع نیز به عنوان یکی از مسائل اساسی در طرح آمایش دیده شده ‌است.

معاون وزیر علوم با تاکید بر توجه به نقش بخش خصوصی در توسعه آموزش عالی گفت:حدود ۱۳ درصد از جمعیت دانشجویی چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفری کشور از خدمات دانشگاه‌های دولتی بهره می‌گیرند مابقی هزینه‌های شخصی مشغول به تحصیل هستند.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه پتانسیل جامعه برای پرداخت هزینه‌های آموزشی یک امتیاز فرهنگی در کشور به شمار می‌آید، اظهار کرد:برای ارتقای کیفی داشگاه‌ها و توسعه آموزش عالی باید از توان بخش خصوصی بهره گرفت و بار هزینه‌های دولت در این بخش را کاهش و در مقابل ارتقای کیفی دانشگاه‌ها را دنبال کرد.

وی با اشاره به مأموریت‌گرایی دانشگاه‌ها اظهار کرد: متاسفانه امروزه دانشگاه‌های کشور مشتاق به فعالیت در تمام زمینه‌ها هستند و به عبارتی خواستار ورود به تمام رشته‌ها، مقاطع تحصیلی و همه‌ی دوره‌ها و زمینه‌ها هستند که این روندی نادرست است. بحث مأموریت‌گرا کردن مراکز دانشگاهی این است که هر دانشگاهی در هر استان، یک مأموریت خاصی را متناسب با شرایط استانی و منطقه‌ای برعهده بگیرد و بر همان اساس پیش برود.

معاون آموزشی وزیر علوم به موضوع تفویض اختیارات نیز به عنوان یکی دیگر از موضوعات مطروحه در طرح آمایش اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها باید بتوانند مقتدرانه تصمیم‌شان را در یک نظام هیئت امنایی بگیرند و دلیلی ندارد که دستگاه آموزش عالی بخواهد در مسائل جزئی دانشگاه‌ها مستقیماً اظهارنظر یا دخالت داشته ‌باشد. امیدوارم طرح آمایش بتواند جایگاه ستاد آموزش عالی را منحصراً در جایگاه نظارتی تقویت کند و کمتر در حوزه اجرا ورود پیدا کند.

شریعتی نیاسر در پایان با بیان اینکه پردیس‌های دانشگاهی یکی از موضوعات جدی‌ است که دانشگاه‌ها پیگیر آن هستند،اظهار کرد: پردیس‌های دانشگاهی در ابتدا بیشتر با هدف حفظ دانشجویان مشتاق به تحصیل در خارج کشور با دعوت و جلب اساتید خارجی برای تدریس در داخل کشور و همچنین رشد تعاملات بین‌المللی و شکل‌گیری واحدهای دیگر که از استانداردهای دانشگاه‌های مادر برخوردار هستند، ایجاد شد ولی متاسفانه هیچ‌کدام از این شاخص‌ها و اهداف را دنبال نکردند بلکه به بنگاه‌های اقتصادی‌ برای تامین نیازهای مالی دانشگاه‌ها تبدیل شدند که بعضاً نیز با کیفیت پایین‌تری دانشجویان را ثبت‌نام و جذب می‌کردند.

به اشتراک بگذارید:
برای اطلاع از اخبار و مطالب جدید در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود