انتخاب رشته دکتری

تاریخ :
انتخاب رشته دکتری
متقاضیان آزمون دکتری، چندین بار در مقاطع مختلف تحصیلی تجربه‌ی انتخاب رشته را پشت سر گذاشته‌اند. اما هر کدام از این انتخاب رشته‌ها شرایط، ضوابط و جزئیات خاص خود را داشته و با مقاطع دیگر متفاوت بوده است. بعد از ثبت نام در آزمون دکتری و گذراندن مرحله‌ی آزمون کتبی نوبت به انتخاب رشته می رسد. داوطلبانی که در مرحله ی اول مجاز شده‌اند و حق انتخاب رشته‌ در آزمون سراسری را دارند می‌توانند در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد نیز شرکت کنند.مجاز در چه دوره ای؟
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌توانند بعد از اعمال تغییرات در دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته دکتری نسبت به انتخاب رشته‌ی خود اقدام نمایند. قبل از انتخاب رشته متقاضی باید توجه نماید که در چه دوره ای (غیر دولتی، روزانه و یا بورس خارج از مصاحبه دکتری)
بعد انتخاب رشته دکتری متقاضی باید منتظر اطلاعیه سازمان سنجش در اعلام حد نصاب پذیرش دانشگاه ها باشد و پس از آنکه توسط دانشگاهی دعوت به آزمون مصاحبه می‌شود. داوطلب بایستی در یکی از روزهای که دانشگاه تعیین کرده است برای مصاحبه و آزمون کتبی احتمالی مراجعه نماید. البته متقاضیان باید از طریق سایت سازمان سنجش http://www.sanjesh.org/group.aspx?gid=1 و فرم بررسی صلاحیت عمومی را تکمیل نمایند. بعد از این مراحل در صورت قبولی در آزمون مصاحبه دانشگاه مورد نظر شخصا خبر را به داوطلب اعلام می کند. برای انتخاب رشته‌ی دکتری دانشگاه آزاد این به همین روند انجام می‌گیرد با این تفاوت که متقاضیان باید به سایت دانشگاه آزاد اسلامی http://www.iau.ac.ir مراجعه نمایند. در ارزیابی مصاحبه شوندگان دکتری تخصصی به نمره سوابق پژوهشی40 درصد، سوابق آموزشی 30 درصد، و ارزیابی جلسه مصاحبه اختصاص داده می‌شود.

استعدادهای درخشان
یکی دیگر از راه‌های پذیرش دانشجو دکتری از طریق استعدادهای درخشان بدون آزمون است که شرایط آن در طول سال‌های اخیر دچار نوسانات شدیدی شده. البته دانشگاه مورد نظر می تواند خود شرایط ویژه‌ای را در نظر بگیرد. اما اکثرا داشتن مقاله از پایان نامه و نبود فاصله‌ زمانی طولانی از دانش آموختگی کارشناسی ارشد را جزو آیین نامه‌ی خود در پذیرش دکتری بدون آزمون به صورت غیرمتمرکز دارند. داوطلبان با اطلاع از آیین نامه جدید پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون می‌توانند اقدام به ثبت نام کنند.انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت
انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت توسط سازمان سنجش پزشکی کشور www.sanjesh.org برای رشته‌های دکتری تخصصی دندانپزشکی، طب سنتی، داوسازی و علوم پایه پزشکی انجامم می گیرد. سهم آزمون مصاحبه و آزمون کتبی در این سازمان 50-50 است. آزمون دکتری وزارت بهداشت دانشگاه ها به منطقه آمایشی تقسیم می‌شوند. به این صورت که هر منطقه امایشی شامل یک یا چند دانشگاه می‌باشد که هر منطقه برای هر رشته فقط یک مصاحبه انجام می دهد. البته داوطلب آزمون دکتری با توجه به نمره ی کس کرده در ازمون کتبی حداکثر در سه منطقه جهت مصاحبه دکتری وزارت بهداشت دعوت می‌شود. بعد از انتشار کارنامه دکتری داوطلب می تواند برای انتخاب رشته اقدام نماید.جهت پیگیری اخبار تحصیلات تکمیلی می توان به سایت خانه دکتری http://phdhome.ir مراجعه کرد.


به اشتراک بگذارید:
برای اطلاع از اخبار و مطالب جدید در خبرنامه سایت عضو شده و با مراجعه به ایمیل، عضویت خود را تکمیل کنید. آموزش عضویت

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی شود