خانه دکتری، اولین و تنها وب سایت ارشد و دکتری دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت و درگاه پرداخت بانک ملت و بانک سامان
» » آیین‌نامه حضور اساتید در شرکت‌های دانش‌بنیان بزودی ابلاغ می‌شود

آیین‌نامه حضور اساتید در شرکت‌های دانش‌بنیان بزودی ابلاغ می‌شود

کد مطلب: 207
تاریخ: 1394/11/08
نظرات: 0
  • Like
  • 0

آیین‌نامه حضور اساتید در شرکت‌های دانش‌بنیان بزودی ابلاغ می‌شود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اعلام کرد آیین‌نامه حضور اساتید در شرکت‌های دانش‌بنیان بزودی ابلاغ می‌شود
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان این که امروز دیگر رقابت بین دانشگاه‎‎ها صرفاً علمی نیست، از دانشگاه‎‎ها خواست تا وضعیت خروجی خود را در حوزه اشتغال فارغ التحصیلان بهتر کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اعلام کرد: آیین‌نامه حضور اساتید در شرکت‌های دانش‌بنیان بزودی ابلاغ می‌شود
 
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان این که امروز دیگر رقابت بین دانشگاه‎‎ها صرفاً علمی نیست، از دانشگاه‎‎ها خواست تا وضعیت خروجی خود را در حوزه اشتغال فارغ التحصیلان بهتر کنند.

به نقل از خانه دکتری به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا ، دکتر وحید احمدی در گردهمایی معاونان پژوهشی دانشگاه‌های منطقه شش کشور که به میزبانی یزد برگزار شد، گفت: خوشبختانه از طریق قراردادهای منعقد شده در سطح وزارت علوم به لحاظ رویکرد بین‌المللی با دیگر کشورها، زمینه‎‎ بسیار خوبی برای دانشگاه‌ها فراهم شده است و علاوه بر این نیز خود دانشگاه‎‎ها توافق‌نامه‌هایی با دانشگاه‌های مشابه خود دارند که کمک زیادی به توسعه این رویکرد می‎‎کند.

وی با اشاره به استقبال کشورهایی مانند فرانسه و آلمان برای همکاری در حوزه‎‎های مختلف، ابراز امیدواری کرد که دانشگاه‎‎های کشورمان با همتایان علمی خود همکاری مشترک و در قالب خروجی‎‎های مشترک، طرح‎‎های مشترک را تعریف کنند.

معاون وزیر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سوق یافتن برخی از دانشگاه‎‎ها به سمت تحصیلات تکمیلی، این رویکرد را از جهت این که موجب افزایش ظرفیت علمی دانشگاه می‎‎شود، خوب ولی به لحاظ این که هرم آموزشی را دچار اختلال می‎‎کند، نامطلوب دانست.

وی با اشاره به وجود 4.8 میلیون نفر جمعیت دانشجویی‌ کشور، سرمایه گذاری روی حدود 800 هزار نفر و فراموش کردن چهار میلیون نفر دیگر را به لحاظ ضرورت تامین نیروی انسانی مورد نیاز کشور نامطلوب خواند.

احمدی بر تقویت بیشتر ارتباط دانشگاه با صنعت تاکید کرد و گفت: وزارت علوم در نظر دارد با تدوین برنامه‎‎هایی برای ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه به ویژه در مقطع کارشناسی از سال سوم تحصیلی، موضوع کارورزی و ارتباط با صنعت و خلاقیت را برای دانشجویان مورد توجه بیشتر قرار دهد تا به اشتغالزایی فارغ التحصیلان کمک کند.

وی درباره سوق یافتن دانشگاه‎‎ها به سمت مأموریت‌گرایی و تقاضا محور شدن پژوهش‌ها نیز از تهیه آئین‌نامه‎‎هایی برای ارتقای اساتید بر اساس ارائه طرح در حوزه صنعت و از سوی دیگر رایزنی برای ایجاد قانون معافیت مالیاتی برای شرکت‎‎ها و واحدهای تولیدی به لحاظ ارتباط با دانشگاه و مشارکت در امر تحقیقات و غیره، خبر داد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ایجاد آزمایشگاه مرکزی به عنوان آزمایشگاه مرجع در دانشگاه‎ها را نیز در راستای مراجعه بیشتر صنایع به دانشگاه و از سوی دیگر توجه به مقوله درآمدزایی دانست و گفت: خوشبختانه برای سال آینده اعتبار نسبتاً خوبی برای شبکه آزمایشگاهی و تجهیز آزمایشگاه‏‏ها در نظر گرفته شده است.

وی همچنین از تعیین بودجه خوبی برای قطب‌های علمی، انجمن‌های علمی و تأمین پایگاه‌های منابع دانشگاه‌ها و غیره خبر داد.

احمدی در مورد نحوه حضور اساتید در شرکت‌های دانش‎‎بنیان که یکی از دغدغه‎‎های دانشگاه ‎‎ها بوده است، نیز گفت: آئین‌نامه و دستورالعملی در این رابطه در حال تدوین است که به زودی به دانشگاه‎‎ها ابلاغ خواهد شد.

دکتر احمدی در پایان از تخصیص اعتبار به شبکه علمی و ارتباطات اینترنتی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: در این رابطه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز توافق نسبی برای افزایش پهنای باند دانشگاه‌ها در ازای تعرفه قابل قبول صورت گرفته که در حال پیگیری است.


به اشتراک بگذارید:

کاربر گرامی؛
برای خرید جزوات و استفاده از امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.


لینک کوتاه مطلب: http://phdhome.ir/?newsid=207
نظر یا سوال خود را در مورد این مطلب ثبت کنید :

نام شما:  *
ایمیل شما:  *
متن نظر شما:  *
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود