خانه دکتری، اولین و تنها وب سایت ارشد و دکتری دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت و درگاه پرداخت بانک ملت و بانک سامان
» » معاون وزارت بهداشت از ارتقا علوم آزمایشگاهی خبر داد

معاون وزارت بهداشت از ارتقا علوم آزمایشگاهی خبر داد

کد مطلب: 1969
تاریخ: 1396/03/09
نظرات: 0
  • Like
  • 0

معاون وزارت بهداشت از ارتقا علوم آزمایشگاهی خبر داد

دکتر باقر لاریجانی٬ معاون آموزشی وزارت بهداشت از ارتقا علوم آزمایشگاهی خبر داد و همچنین از تدوین آیین نامه اجرایی این قانون در وزارت بهداشت سخن گفت.
معاون وزارت بهداشت از ارتقا علوم آزمایشگاهی خبر داد
به گزارش خانه دکتری٬  به نقل از باقر لاریجانی معاون گفت: قوانین برای پاسخگویی به نیازهای کشور وضع می شوند و وزارت بهداشت نیز به عنوان یک نهاد اجرایی ملزم به اجرای قانون است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بحثی این روزها در مورد آموزش Ph.D رشته های تک رشته ای علوم پزشکی کشور مطرح شده، که سابقه خیلی طولانی در وزارت بهداشت دارد .

لاریجانی با بیان اینکه طی چند ماه گذشته وزارت بهداشت مکرر از سوی دستگاههای نظارتی تحت فشار قرار گرفته که آموزش های تکمیلی برای دانش آموختگان دکتری تخصصی رشته های تک رشته ای برگزار شود، افزود: حتی در دوره های مختلف برخی مسئولین از سوی نهادهای نظارتی در خصوص اجرای این قانون مورد سوال قرار گرفتند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی آمده  که توانمندی فارغ التحصیلان دکتری تخصصی رشته های تک رشته ای ها با طی دوره های آموزشی ارتقا یابد. طبق این قانون افراد متقاضی مورد ارزیابی قرار می گیرند و با طی دوره های آموزشی تکمیلی شرایط فراهم می شود تا بتوانند فعالیت های بیشتری را در زمینه تخصصی خود انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی نیز ۴ گروه از فارغ التحصیلان PhD تک رشته ای می توانند با همکاری یکدیگر به صورت جامع ارائه خدمت کنند. لیکن برای اینکه هر فارغ التحصیل بتواند به صورت فردی خدمات جامعی در زمینه رشته خود ارائه کند طبق قانون باید دوره تکمیلی را طی کند.

لاریجانی از تدوین آیین نامه اجرایی این قانون در وزارت بهداشت سخن گفت و افزود: با گروهی از اساتید در رشته های تک رشته ای و همچنین اساتید رشته پاتولوژی طی جلسات متعدد این آیین نامه تدوین شده و تلاش شده تا مسیر ارتقای آموزشی برای فارغ التحصیلان Ph.D تک رشته ای تعریف شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: در ابتدا افراد مورد ارزیابی قرار گرفته و مدت زمانی که برای تحصیل باید سپری کنند مشخص می شود. در مدت تحصیل نیز باید کاملا از محیط کاری منفک شوند و  تمام وقت آموزش ببینند.

وی با تاکید بر ارزیابی این افراد در ابتدای دوره گفت: پس از اینکه مدت تحصیل مشخص شد و دوره تعیین شده طی شد، باید همانند سایر رشته ها در آزمون جامع بالینی شرکت کنند و در صورت طی این آزمون می توانند شرایط ارائه خدمات جامع تری را پیدا کنند.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: بدیهی است افراد با سابقه که در عرصه های علمی و خدماتی مشغول به کار هستند بعضا رغبتی به طی این دوره ها ندارد و تنها ممکن است افراد جوان متقاضی این دوره های تکمیلی باشند واجرای این قانون به هیچ وجه ظرفیت رشته پاتولوژی را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این قانون در واقع مسیر ارتقایی برای رشته های Ph.D است و میزان مداخلات و خدمات افرادی که دوره های تکمیلی را طی می کنند نیز متناسب با آموزش هایی که طی کرده اند تعریف خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در شرایط فعلی صدها موسسه آزمایشگاهی در سیستم دولتی و خصوصی کشور داریم که در برخی از زمان ها با کمبود افرادی که صلاحیت کافی برای پذیرش مسئولیت فنی آزمایشگاه داشته باشند مواجهند و بدیهی است نهادهای حاکمیتی باید به نوعی پاسخگوی این نیاز در سطح کشور باشند.

لاریجانی گفت: این تلاقی های رشته ای در حوزه های مختلف نظام سلامت بعضا وجود دارد و وزارت بهداشت مجری قانون است و تمام تلاش ما این است که اجرای این قوانین موجب ارتقای کیفی افراد شود.

وی با تاکید بر اینکه این قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است، اظهار داشت: البته ممکن است هر قانونی به فراخور شرایط زمان در مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای قانونگذار بازبینی شود، اما تا زمانی که قانونی به قوت خود باقی است وزارت بهداشت باید این مسیر قانونی را با لحاظ جنبه های مختلف آن پیش بگیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: انتظار این است که مسائل، مشکلات و پیشنهادات موجود از راههای متناسب با شان رشته های گروه پزشکی مطرح شود و این آمادگی هم در حوزه آموزش وزارت بهداشت وجود دارد که نظرات مختلف در چارچوب قانون اخذ شود تا با هدایت افراد مختلف بتوانیم مسیر اثربخش تری را در این حوزه طی کنیم.

لاریجانی گفت: امیدواریم که این قانون با همکاری تمامی گروهها به عنوان یک همکاری بین بخشی و در راستای ارتقای حرفه ای گروه های علوم پزشکی در کشور پیگیری شود.


به اشتراک بگذارید:

کاربر گرامی؛
برای خرید جزوات و استفاده از امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.


لینک کوتاه مطلب: http://phdhome.ir/?newsid=1969
نظر یا سوال خود را در مورد این مطلب ثبت کنید :

نام شما:  *
ایمیل شما:  *
متن نظر شما:  *
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود