خانه دکتری، اولین و تنها وب سایت ارشد و دکتری دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت و درگاه پرداخت بانک ملت و بانک سامان
» » دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپها همچنان در ابهام

دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپها همچنان در ابهام

کد مطلب: 176
تاریخ: 1394/11/05
نظرات: 0
  • Like
  • 0

دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپها همچنان در ابهام

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی گفت: امکان ادامه تحصیل دانشجویان فیزیوتراپی در مقطع دکترای حرفه‌ای وجود ندارد و دانشجویانی که در سال‌های گذشته برای مقطع دکتری حرفه‌ای جذب شدند هنوز برنامه مشخص آموزشی ندارند.اسماعیل ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد ادامه تحصیل دانشجویان رشته فیزیوتراپی در مقطع دکترای حرفه‌ای، گفت: طرح تصویب دکتری حرفه‌ای این رشته از سال ۸۶ آغاز و درسال ۸۸ تصویب شد. سپس وزیر دولت دهم حکم اجرای این تصویب نامه را صادر کرد.
رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی گفت: امکان ادامه تحصیل دانشجویان فیزیوتراپی در مقطع دکترای حرفه‌ای وجود ندارد و دانشجویانی که در سال‌های گذشته برای مقطع دکتری حرفه‌ای جذب شدند هنوز برنامه مشخص آموزشی ندارند.
 
اسماعیل ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد ادامه تحصیل دانشجویان رشته فیزیوتراپی در مقطع دکترای حرفه‌ای، گفت: طرح تصویب دکتری حرفه‌ای این رشته از سال ۸۶ آغاز و درسال ۸۸ تصویب شد. سپس وزیر دولت دهم حکم اجرای این تصویب نامه را صادر کرد.

وی تاکید کرد: در طرح ذکرشده بود که از ظرفیت دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای جذب استفاده شود که در اجرا فقط از ظرفیت دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد استفاده شد.
رییس انجمن علمی فیزیوتراپی با بیان اینکه جذب دانشجو در مقطع دکترای حرفه‌ای فقط در یک دوره انجام شد، ادامه داد: متاسفانه هنوز هم برنامه آموزشی مشخصی برای این افراد وجود ندارد. در واقع این برنامه آموزشی نیاز به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی بهداشت و درمان دارد که این تصویب هنوز صورت نگرفته است.

شرایط کمی و کیفی رشته فیزیوتراپی نسبت به سال‌های قبل از انقلاب بهتر شده است
ابراهیمی در ادامه با تاکید بر اینکه شرایط کمی و کیفی رشته فیزیوتراپی نسبت به سال‌های قبل از انقلاب بهتر شده است، گفت: در حال حاضر کیفیت کاری فارغ‌التحصیلان این رشته هم نسبت به زمان گذشته مطلوب‌تراست وکیفیت تحصیلی و کاری فیزیوتراپی در ایران قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست.

وی دلیل این امر را دانش بالای دانشجویان رشته فیزیوتراپی دانست و اظهار کرد: این دانشجویان با کیفیت‌ترین افراد در کنکور و دارای بالاترین نمره‌ها هستند.
رییس انجمن علمی فیزیوتراپی در مورد تعداد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته بیان کرد: حدود ۷ هزار فارغ‌التحصیل رشته فیزیوتراپی وجود دارد که ۵ هزار نفر آنها در ایران فعالیت می‌کنند و متاسفانه تعدادی از این افراد بعد از فارغ‌التحصیلی به کشورهای دیگر مانند آمریکا، کانادا، انگلیس و... مهاجرت می‌کنند.

ابراهیمی به وجود ۱۰ الی ۱۲ دانشکده در رشته فیزیوتراپی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۶۰۰ الی ۸۰۰ دانشجو در حال تحصیل در رشته فیزیوتراپی هستند.
سهمیه‌بندی وزارت بهداشت کار را برای فیزیوتراپ‌ها سخت کرده است

رییس انجمن علمی فیزیوتراپی در ادامه با تاکید بر اینکه مشکلات رشته فیزیوتراپی در حوزه آموزش کم است، اظهار کرد: اکثر مشکلات این رشته در زمینه کاری است، زیرا دانشگاه‌ها برای فارغ‌التحصیلان این رشته سهمیه‌بندی انجام داده‌اند. به این صورت که مشخص کرده‌اند هر منطقه از تهران نیازمند چه تعداد فیزیوتراپ است و در حال حاضر ظرفیت اکثر مناطق تهران پر شده است و متاسفانه این قانون در برخی شهرستان‌ها هم در حال اجراست.

ابراهیمی با اشاره به اینکه مشکل بعدی فارغ‌التحصیلان این رشته تعیین تعرفه است، افزود: تعرفه‌ها نسبت به هزینه‌ها بسیار کم است و ارتقای هر ساله دستگاه‌ها و تهیه مطب مناسب بسیار هزینه است، همچنین این تعرفه‌ها تاکنون و پس از گذشت ۵ ماه از سال هنوز اعلام نشده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر هزینه‌های تهیه مطب و دستگاه، فیزیوتراپ‌ها مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین مالیات هستند، ادامه داد: به دلیل همین مشکلات بسیاری از فیزیوتراپیست‌ها به رغم توانمندی و دانش فنی بالا، مجبور به ترک فعالیت در این رشته شده‌اند.

رییس انجمن علمی فیزیوتراپی در پایان تاکید کرد: حمایتی که وزارت بهداشت می‌تواند از فیزیوتراپیست‌ها کند این است که کمک کند تا ابلاغ تعرفه‌ها به موقع صورت گیرد و تعرفه‌های اعلام شده منطقی باشد.به اشتراک بگذارید:

کاربر گرامی؛
برای خرید جزوات و استفاده از امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.


لینک کوتاه مطلب: http://phdhome.ir/?newsid=176
نظر یا سوال خود را در مورد این مطلب ثبت کنید :

نام شما:  *
ایمیل شما:  *
متن نظر شما:  *
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود