خانه دکتری، اولین و تنها وب سایت ارشد و دکتری دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت و درگاه پرداخت بانک ملت و بانک سامان
» » تمام آنچه باید پیرامون تغییرات آزمون‌های تحصیلات تکمیلی بدانید/ سازمان سنجش تنها متولی برگزاری آزمون‌ها

تمام آنچه باید پیرامون تغییرات آزمون‌های تحصیلات تکمیلی بدانید/ سازمان سنجش تنها متولی برگزاری آزمون‌ها

کد مطلب: 1374
تاریخ: 1395/06/20
نظرات: 0
  • Like
  • 0

تمام آنچه باید پیرامون تغییرات آزمون‌های تحصیلات تکمیلی بدانید/ سازمان سنجش تنها متولی برگزاری آزمون‌ها

پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد از سال آینده به شیوه دیگری صورت می‌گیرد و این مسئله بر اساس قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی انجام می‌شود.

تمام آنچه باید پیرامون تغییرات آزمون‌های تحصیلات تکمیلی بدانید/ سازمان سنجش تنها متولی برگزاری آزمون‌ها
 پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد از سال آینده به شیوه دیگری صورت می‌گیرد و این مسئله بر اساس قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی انجام می‌شود.

به گزارش خانه دکتری به نقل از خبرگزاری خبرنگارفارس، اردیبهشت‌ماه امسال بود که قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی پس از کش و قوس فراوان از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.

این قانون در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ هجدهم اسفند ماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 18 فروردین امسال به تأیید شورای نگهبان رسید.

در تبصره‌ای از این قانون آمده بود که برگزاری آزمون‌های متمرکز زیر نظر هریک از وزارتین و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود و شورای سنجش و پذیرش دانشجو می‌تواند با لحاظ بند (ت) ماده (1) از ظرفیت دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی و غیردولتی در برگزاری آزمون متمرکز استفاده کند.

همچنین بر اساس تبصره دیگری از این قانون، هریک از وزارتین موظفند در چهارچوب آمایش آموزش عالی کشور، سالانه نسبت به تعیین سقف ظرفیت مجاز پذیرش دانشجو برای تمامی رشته محل‌های مورد تأیید شورای گسترش خود اقدام کنند.

حالا پس از گذشت چند ماه این قانون اجرایی شده و در تازه‌ترین اطلاعیه سازمان سنجش پیرامون برگزاری آزمون دکتری اعلام شد که داوطلبان آزمون دکترای تمام دانشگاه‌ها حتی دانشگاه آزاد هم باید در آزمون سازمان سنجش شرکت کنند.

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش تمامی متقاضیان ورود به دوره دکتری در تمام رشته‌های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی اعم از دانشگاه‌­ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد در آزمون ورودی دوره‌­های دکتری (Ph.D) شرکت کنند.

* چگونگی برگزاری آزمون کارشناسی ارشد

آزمون کارشناسی ارشد به این صورت برگزار می‌شود که مانند آزمون سراسری کارشناسی، سازمان سنجش یک کنکور برگزار می‌کند و پذیرش دانشگاه آزاد نیز از طریق رتبه داوطلبان در همین کنکور است.

همچنین در مورد رشته‌های علوم پزشکی نیز در وزارت بهداشت یک آزمون کارشناسی ارشد برگزار می‌شود و دانشگاه آزاد از طریق آن پذیرش دانشجو می‌کند.

 در مورد روند پذیرش و اینکه آیا فرم انتخاب رشته مستقل برای دانشگاه آزاد وجود داشته باشد یا خیر، منوط به تصویب شیوه نامه پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی است. 

دانشگاه آزاد در همین زمینه پیشنهاداتی به شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی ارائه داده است که این پیشنهادات بررسی و پس از تصویب نهایی شیوه نامه این موضوع نهایی می‌شود.

* نحوه برگزاری آزمون دکتری

بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی، آزمون دکتری نیز از طریق سازمان سنجش برگزار می‌شود و پذیرش تمام دانشگاه‌ها اعم از دانشگاه آزاد بر اساس رتبه همین کنکور است.

منابع بر اساس سرفصل‌های امتحانی است و همه سرفصل‌ها نیز از سوی شورای گسترش دانشگاه‌ها تصویب می‌شود که بر این اساس منابع برای آزمون دکتری در دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دولتی یکی است.

50 درصد نمره باید بر اساس سوابق تحصیلی و مصاحبه باشد که در این زمینه دانشگاه‌ها اختیار دارند، دانشگاه آزاد هم از این اختیار مستثنی نیست و این تصمیم که واحدها مصاحبه را برگزار کنند یا آن را در یک جا تجمیع کنند، تصمیم خود دانشگاه آزاد است.

به اشتراک بگذارید:

کاربر گرامی؛
برای خرید جزوات و استفاده از امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.


لینک کوتاه مطلب: http://phdhome.ir/?newsid=1374
نظر یا سوال خود را در مورد این مطلب ثبت کنید :

نام شما:  *
ایمیل شما:  *
متن نظر شما:  *
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود